Голова люстраційного комітету при Кабінеті міністрів Єгор Соболєв минулої середи зустрівся з хмельничанами, щоб обговорити проблему відсторонення від влади заплямованих чиновників, суддів і правоохоронців. Під час конференції в будинку Федерації профспілок області він окреслив питання, пов’язані з майбутнім законом про люстрацію та місцем громадян у цьому процесі.
Голова люстраційного комітету при Кабінеті міністрів Єгор Соболєв минулої середи зустрівся з хмельничанами, щоб обговорити проблему відсторонення від влади заплямованих чиновників, суддів і правоохоронців. Під час конференції в будинку Федерації профспілок області він окреслив питання, пов’язані з майбутнім законом про люстрацію та місцем громадян у цьому процесі.
На запрошення громадської організації “Рідне місто” Єгор Соболєв завітав у Хмельницький, щоб почути пропозиції та питання людей щодо майбутнього закону про люстрацію. Прикметно, що на зустріч із головою люстраційного комітету завітало чимало громадських активістів і пересічних хмельничан.
Єгор Соболєв одразу виголосив основну тезу: без очищення органів влади від осіб, які заплямували себе корупційними чи іншими негідними діями, — неможливе відродження України.
Він розповів, що прийнятий Закон “Про відновлення довіри до судової системи” вже показав усі можливості та проблеми процесу люстрації. Цей закон звільнив усе керівництво судової системи від Вищої ради юстиції до заступників голів районних судів. Але голова люстраційного комітету заявив, що одразу після їх звільнення виникли проблеми. Так, в окремих судах судді швидко переобрали собі головами тих людей, яких нещодавно закон звільнив з цієї посади. Але там, де громада не була осторонь, вдалося не допустити до керівних посад корупціонерів чи людей Януковича. Тому Єгор Соболєв закликав хмельничан контролювати процес вибору голів судів, оскільки без активної позиції громадян закон залишиться лише формальністю.
“Судді не мають морального права обирати старих керівників — не для того їх звільняв закон. Вибори повинні проводитися прозоро. Голосування таємне, щоб судді не боялися висловлювати думку, але висування й обговорення кандидатів має бути прозорим для громадськості. В тих містах, де громадяни дотримуються такої позиції, зазвичай приходять нові, незаплямовані керівники. Але чи залишатимуться вони такими, залежатиме від громадського контролю за судами”, — підкреслив Єгор Соболєв.
Але це лише перший крок до переформатування колишньої системи. Надалі необхідно прийняти закон “Про люстрацію”. Наразі є його чотири варіанти, з якими можна ознайомитися на сайті Верховної Ради. Вони ґрунтуються на трьох принципах. По-перше, відсторонити від влади всіх, хто притягався за корупцію. По-друге, відсторонити всіх керівників режиму Януковича в часи, коли він тероризував Майдан. І третя ідея полягає у відстороненні керуванням країною вихідців з КДБ або тих, хто займав високі посади в радянському комсомолі й комуністичній партії. Останній принцип залишається актуальним і сьогодні, бо навіть окремі представники чинного уряду займали такі посади.
Після виступу Єгора Соболєва хмельничани могли поставити йому запитання та внести пропозиції щодо покращення діяльності люстраційного комітету.
Власним досвідом боротьби з нечесними суддями поділився представник народного контролю громадської організації “Хмельниччина. Самооборона і контроль” Іван Кушнір.
Із залу прозвучало питання: чи не можна провести люстрацію за партійним принципом? Єгор Соболєв розповів, що він і сам колись дотримувався такої позиції, але пізніше, заглибившись у проблему та поспілкувавшись із європейськими юристами, зрозумів, що в цьому випадку найкращою люстрацією є вибори. Тут потрібно лише наполягати у якнайшвидших виборах до Верховної Ради, проте провести їх — лише півбіди, головне — зробити їх чесними.
Також серед цікавих побажань хмельничан було прохання забезпечити ширше висвітлення діяльності люстраційного комітету через ЗМІ. Єгор Соболєв пообіцяв дослухатися, а також наголосив, що відслідковувати діяльність його відомства можна через сторінку в Facebook.
На завершення гість вкотре зазначив, що все в руках громадськості, необхідно захищати своїх права та дотримання законів чиновниками. А також у контексті майбутніх президентських виборів думати, за кого голосувати, щоб до влади не потрапили нові януковичі.
Андрій ЯЩИШЕН
P.S. І все ж, відкритим залишається питання, чому саме пан Соболєв обрав громадську організацію “Рідне місто” як приймаючу сторону для свого візиту у наше місто, адже якраз з люстраційних мотивів до її фундатора Віктора Коліщака у громадськості міста є немало питань…