Соціум

Талан благословенний

За Біблійними переказами, Ісус був теслею. Певно, відтоді кожен, хто володіє цим ремеслом, благословенний. Особливо, якщо дерев’яні вироби майстра служать оздобою храмів. Одним із різьбярів нашого міста, чиї роботи не просто вражають красою, а й виготовлені за всіма канонами християнства,  освячені молитвами, є Володимир Єгоров (на фото).

За Біблійними переказами, Ісус був теслею. Певно, відтоді кожен, хто володіє цим ремеслом, благословенний. Особливо, якщо дерев’яні вироби майстра служать оздобою храмів. Одним із різьбярів нашого міста, чиї роботи не просто вражають красою, а й виготовлені за всіма канонами християнства,  освячені молитвами, є Володимир Єгоров (на фото).

У невеличких майстернях зі своїми помічниками він творить, без перебільшення, дива: перетворює звичайне дерево на мистецький витвір. Деревина у його руках здається м’якшою за глину. Однаково витончені і велетенські кількаметрові іконостаси, і дрібні дерев’яні деталі декору. Кожен виріб майстра складний ювелірно, наприклад, один із величних іконостасів прикрашають рясні грона винограду, інший — густо всипаний квітами з ніжними пелюстками…
До різьби по дереву Володимира Єгорова привчив батько — колишній військовий, член Національної спілки художників України. Саме у його майстерні Володимир шліфував свій талант. Першими його роботами стали колись модні дерев’яні черевички. Між друзями та знайомими вони розходилися з успіхом. Певно, тому пан Володимир обрав для себе професію, пов’язану з моделюванням взуття, навчався у ХТІПО (тепер ХНУ). Але теслярством займатися не покинув і, врешті, це стало головним заняттям його життя.
Після декоративного взуття у Володимира Єгорова з’явилось інше захоплення — декоративні тарілки. Але сила таланту прагнула чогось більшого, допомогла релігійність майстра. Відвідував храми, знайомився з церковнослужителями, які згодом запропонували йому виготовляти церковний інвентар. Цим Володимир Єгоров займається уже понад 20 років.       
Нині роботи теслі служать прихожанам собору святого Андрія Первозванного, що у мікрорайоні Дубове (до речі, цю церкву прикрашає один із перших авторських іконостасів майстра Єгорова). Два бокові іконостаси та майже всю дерев’яну оздобу виготовляв пан Володимир для Свято-Покровського собору, що на вулиці Володимирській. Є його роботи і у православній капличці мікрорайону Лезневе.
Хоча майстер, коли творить, не розділяє свої роботи на стилі, у них проглядаються ознаки епохи бароко, рококо, лаконічні сучасні стилі. Крім дерев’яного каркасу, безпосередньо виготовленим теслею, іконостаси часто оздоблені позолотою, на них пишуть ікони. Тому Володимир Єгоров творить з командою шести помічників-художників. Чимало його іконостасів прикрашають лики святих у виконанні  Володимира Корнєва.
Крім масштабних іконостасів, служать прихожанам церков виготовлені майстром кіоти — шафки для однієї ікони, аналої — похилі столики для образів, церковних книг, раки — саркофаги для останків святих, визнаних церквою, інший інвентар.
“Наймасштабніший наш проект — участь у столичних реставраційних роботах на початку 2000-х. Тоді з іншими майстрами я брав участь у реставраційних проектах Михайлівського Золотоверхого собору, Успенського собору Києво-Печерської лаври. Під час цих робіт багато працював з архівними документами, щоб якнайточніше передати всі деталі, які творили наші далекі предки”, — згадує майстер.
Як розповідає Володимир Єгоров, під час реставраційних робіт траплялися йому величезні картуші (ліпна або графічна прикраса, на якій роблять написи) для списку всіх церковних майстрів і благодійників. Згодом ця традиція в Україні забулася, в той час як у Європі вважається правилом вести чітку документацію тих, хто допомагав церкві, будував та оздоблював її.   
Впевнена, що й ім’я Володимира Єгорова варте того, щоб його знали. Крім значного доробку для православних храмів, творить і для католицьких. Каже, в останніх навіть більший розмах для авторських ідей. От, наприклад, для католицького храму автор цікаво зобразив шлях Христа на Голгофу. Кожен крок Ісуса перед розп’яттям передав, зобразивши тільки закривавлені руки, сплутані мотузками.  
Цікавою є робота Володимира Єгорова для католицької каплички — лики апостолів, на яких зійшов святий дух після вознесіння Христа і які стали пророкувати згодом на різних мовах слово Ісуса.
Для тих, хто бажає детальніше познайомитися з роботами талановитого теслі, допоможе мультиплікаційний фільм “Три резные иконы” його ж авторства, знайти який можна на Інтернет-сайті телеканалу “Покров”.  Цю роботу Володимир Єгоров відзняв для участі у щорічному фестивалі православного кіно “Покров”. Відео відзначено дипломом “За творчий пошук у документальному кіно”.
Ірина САЛІЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *