У Хмельницькому обласному художньому музеї завтра о 16.00 відкриється виставка живопису та графіки під назвою “Прості речі”, що презентує творчість хмельничанки Марини Шавиріної-Школяр. Чинна експозиція зможе повідати чимало незвичайних історій про, здавалося б, звичайні речі.
У Хмельницькому обласному художньому музеї завтра о 16.00 відкриється виставка живопису та графіки під назвою “Прості речі”, що презентує творчість хмельничанки Марини Шавиріної-Школяр. Чинна експозиція зможе повідати чимало незвичайних історій про, здавалося б, звичайні речі.
Марина Шавиріна-Школяр народилася в Хмельницькому 21 вересня 1975 року в родині художника. Закінчила художньо-графічний факультет Московського державного відкритого педагогічного університету ім. Шолохова. З 2005 року — учасниця міських, всеукраїнських та міжнародних конкурсів і виставок, серед яких Міжнародний конкурс живопису “Ukrainian Art Week” (1 місце). У її доробку шість персональних виставок в музеях та галереях не лише України, а й за її межами. Зокрема, минулого року художниця побувала з виставкою в Ізраїлі.
Пані Марина черпає натхнення у навколишньому світі. Але пейзажних мотивів, натюрмортів на її роботах ми не побачимо, адже мисткиню цікавлять, сказати б, виключно елементи, що могли бути складовою цих жанрів мистецтва — окрема квітка, пляшка, стілець, фрукт (“ГОСТ 15844-70 або 15 копійок”, “А можна присісти?”, “Винна ягода”)… Вилучені з природного середовища й розміщені у незвичному просторі, вони подразнюють нашу свідомість, спонукають до роздумів: чому? навіщо? Можливо, тому, щоб розкрити нам привабливість і сенс звичних речей, що супроводжують людину від народження до смерті? Будь-яка особа, долаючи життєвий шлях, оточує себе різноманітними предметами, що несуть відбиток духу та індивідуальності власника і можуть зберігати в собі цю інформацію століттями. Розкрити сутність буденних речей, побачити красу, здавалось би, непоказних куточків міста, виокремити чарівність деталей, споруд — таке завдання поставила автор “Простих речей” Марина Шавиріна-Школяр.
Відтворені на полотнах, аркушах речі, немов вступають з глядачем у захоплюючий діалог, розповідають власну, неповторну історію. Ось, наприклад, загадковий ключ (“Знахідка”), перебуваючи в абсолютно випадковому просторі, набуває нового естетичного звучання й викликає багато запитань: ким він був створений і коли?, кому належав?, які двері відчиняв? і що за таємниці приховували вони?. Так само збуджують уяву вихоплені зі звичного оточення ложка з виделкою (“Дует”)…
Естетизація побутових предметів не обмежує зацікавлень мисткині. Її вабить і жива матерія — фрагмент листочка, колосок, квітка, обриси комахи, красу і досконалість яких пані Марина відтворює у своїх композиціях. Так, картина “Лаванда” п’янить духмяним ароматом, від якого ніби поринаєш у романтичні спогади про спекотне літо, розлогі луки та легкий вітерець, що розносить солодкуваті пахощі над безкраїми просторами.
Художня манера пані Марини захоплює використанням різних видів матеріалів. Окрім традиційних олійних фарб, акрилу та полотна, вона застосовує також крафт-папір, олівець у поєднанні з доволі незвичними засобами (кава, лляна нитка чи засушені пелюстки троянд, листя). Оригінальними є також композиційні рішення робіт — авторка сміливо поєднує різні за розміром, кольором чи фактурою фрагменти, в такий спосіб підсилюючи образ зображуваного предмета.
Отже, “Прості речі” Марини Шавиріної-Школяр відкриють свої таємниці тому, хто готовий стати учасником цього загадкового діалогу.
Ріта Лучкова, молодший науковий співробітник художнього музею