У Хмельницькому створено осередок всеукраїнського громадського руху “Правий сектор”. Очолив його керівник обласної організації “Тризуб” Анатолій МЕДВЕДЧУК. Наша з ним розмова.
У Хмельницькому створено осередок всеукраїнського громадського руху “Правий сектор”. Очолив його керівник обласної організації “Тризуб” Анатолій МЕДВЕДЧУК. Наша з ним розмова.
— Анатолію, у вас тепер нові обов’язки. Чим вони відрізняються від тризубівських?
— Нічим, бо обидві організації є націоналістичними. Створення “Правого сектора” ініційоване ВО “Тризуб” ім. Степана Бандери. Також сюди входять УНА-УНСО, СНА (“Патріот України”), “Білий молот”, “Карпатська Січ”.
— Які принципи сповідуватимете?
— Ми не будемо змінювати свою стратегічну лінію, яка полягає в дієвому патріотизмі. Тобто, не будемо пасивними спостерігачами того, що відбувається навколо, а братимемо найактивнішу участь у змінах, яких прагнемо задля процвітання України і її народу. Ми вболіваємо за економічно сильну державу. Хочемо, аби правоохоронні органи не були на службі діючого режиму, а допомагали вирішувати проблеми людей. Ми проти корупції, хабарів і зробимо все, щоб українці могли гордитися своєю державою.
— Але “Правому сектору” закидають радикалізм…
— “Правий сектор” не є екстремістською організацією, це передовий загін боротьби українців за право бути самими собою на своїй землі. “Правий сектор” не займається терористичною діяльністю, а навпаки протиставляє теророві право українського народу боротися за своє майбутнє різними доступними методами відповідно до наявної ситуації.
— Чим будете займатися?
— Є два глобальні завдання. Перше пов’язане з ситуацією на сході та півдні країни. Відповідно будемо формувати загони для протидії окупантам. Друге — внутрішня окупація, яка ще не закінчилася. Велика кількість політиків у зв’язку зі зміною влади почала перефарбовуватися. Раніше вони підтримували Партію регіонів, а тепер стали палкими прихильниками Майдану і рвуться в нову владу. Наше завдання: їх зупинити, не дати можливості отримати керівні посади, а також добитися люстрації.
— У вашому розумінні люстрація — це повне знищення старого?
— Ні, ми розуміємо, що все має бути по-людськи, об’єктивно. Бо не сповідуємо крайній радикалізм.
— На вашу думку, хто має бути в люстраційній комісії?
— Однозначно, це мають бути організації Майдану, звичайні люди, які стали активістами Майдану і проявили себе справжніми патріотами. Ми жодним чином не збираємося узурпувати процес люстрації. Адже співпрацюємо з усіма організаціями, які поділяють наші погляди. Це — Самооборона, деякі політичні партії, якщо знаходимо з ними точки дотику.
— А як складаються взаємини з опозиційними силами?
— Розуміємо, що політичні партії і патріотичні рухи — це дещо різні речі. Ми готові підтримати будь-кого і на будь-який пост, якщо людина є патріотом і прагне стати корисною Батьківщині, працювати на її розбудову, а не лише заробляти гроші, отримавши новий портфель.
— Чи маєте зв’язок з державними інституціями?
— Ми підпорядковуємося лише центральному штабу, що в столиці. Координуватимемо свої дії з РНБО. Щодо структури нашої організації, то вона має два крила: політичне, яке займається ідеологією, та бойове — вишколом.
— Чи багато хмельничан вступило до “Правого сектора”?
— Достатньо багато. Приходять люди різного віку і з різних міркувань. Є такі, які одразу кажуть, що хочуть їхати захищати Крим, інші — схід. Але ми пояснюємо, що поки не їдемо в Крим, бо не прагнемо дестабілізувати ситуацію. Звичайно, якщо потрібні будуть наша допомога та участь, то готові захищати від ворогів свою рідну Україну. Наразі ж організація має чимало завдань і для кожного знайдеться робота. Звісно, фахівці мають стати у військовий стрій, але люди інших професій нам також потрібні.
— У суспільстві існують різні думки щодо “Правого сектора”. Одні захоплюються рішучими діями його членів, які проявилися на Майдані, інші висловлюють боязнь щодо радикалізму. Як вважаєте, чому думки так розділилися?
— Це цілком природно. Наша помилка в тому, що ми погано налагодили інформаційну службу. Також траплялося багато прикрих ситуацій, коли “Правим сектором” прикривалися люди, які до нього не належать, відверті поганці й бандити. Ми ж нічого поганого не робимо, ні в кого нічого не забираємо, утримуємося з пожертв.
— Ходять чутки, що “Правий сектор” озброєний. Звідки ця зброя?
— На Майдані, навіть коли сталося кровопролиття, коли стріляли в мирних людей, ми не застосовували зброї. Ми закликали людей триматися і не використовувати зброю, бо боялися хаосу і ще більших втрат. В останній момент, коли зброя була напоготові, “Беркут” це зрозумів і відступив. Тобто, без причини ми не візьмемося за зброю.
— І все ж для людей “Правий сектор” з’явився дещо несподівано.
— Ситуація, яка була на Майдані, трапляється раз у сто років. Ми зрозуміли, якщо не об’єднаємося — революція програє. Тож те, що сталося, цілком закономірно: патріотичні організації згуртувалися навколо однієї ідеї і перемогли.
Нині збираємо людей, спорядження, будемо вишколювати з них, умовно кажучи, бойові одиниці і працювати. Наразі шукаємо приміщення. Збираємося ж на майдані Незалежності. В нас також працює сторінка в соціальній мережі ВКонтакте, тож усі охочі можуть звертатися за інформацією. Контактний телефон +380687060211, електронна пошта [email protected], можна також підійти особисто на Майдан у Хмельницькому.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК