Ми давно звикли до побутових зручностей. І часто не задумуємося над тим, яка величезна кількість людей створює нам побутовий комфорт. Але напередодні Дня працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення, що відзначатимемо 16 березня, якраз є нагода про це розповісти.
Ми давно звикли до побутових зручностей. І часто не задумуємося над тим, яка величезна кількість людей створює нам побутовий комфорт. Але напередодні Дня працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення, що відзначатимемо 16 березня, якраз є нагода про це розповісти.
Уже не перше десятиліття однією з головних тем, що найчастіше обговорюються українцями, залишається житлово-комунальна сфера та пов’язані з нею проблеми. Не секрет, що їх справді чимало — надто вже багато було упущено в цій галузі за роки незалежності України. Якщо ж говорити про хмельницькі реалії, то вони також відповідають загальноукраїнській тенденції, тобто й наше місто має проблеми, хоча невпинно шукає шляхи їхнього вирішення. У сфері ЖКГ Хмельницького сьогодні — понад чотири тисячі працівників, сім житлово-експлуатаційних контор, ТОВ “Житлово-експлуатаційне об’єднання”, ДП “Будинкоуправління №2” та 207 ОСББ, які разом обслуговують 1405 житлових будинків загальною площею 4,9 млн. метрів квадратних.
“Житлово-комунальні проблеми міста можна перераховувати довго, — розповідає Микола Надопта, заступник начальника управління ЖКГ, — адже вони стосуються застарілих мереж, зношеного обладнання, недостатнього фінансування, браку кваліфікованого персоналу, боргів тощо, але це не допоможе їх вирішити. Люди працюють, не покладаючи рук, і це правда, бо ті, хто знайомий з цією сферою, знають, як це нелегко. Шкода, що, наші споживачі нерідко не квапляться з розрахунками. Тим часом саме від вчасної оплати за послуги залежить якість роботи комунальників. Виходить замкнуте коло, яке між тим досить легко можна розірвати на державному рівні. Усім комунальникам нині хочеться, аби дискусії щодо реформування житлово-комунального господарства були нарешті завершені і влада почала конкретну роботу щодо прийняття нового Житлового кодексу, який дозволить зробити перші кроки в напрямі покращення складної ситуації в житлово-комунальній сфері”.
Аби забезпечити життєдіяльність міста, всі ланки багатофункціональних служб мусять діяти злагоджено. Так, комунальне підприємство по будівництву, ремонту та експлуатації доріг (начальник Олег Нестерук) займається утриманням та поточним ремонтом вулично-дорожньої мережі міста, загальна протяжність якої складає 428 км, та колекторної зливової каналізації довжиною 46,1 км.
МКП “Міськсвітло” (директор Василь Яремчук) обслуговує 445 км електромережі зовнішнього освітлення та 11,2 тисячі світлоточок, кількість яких щороку збільшується, покращуючи освітлення віддалених районів міста. Постійно відбувається впровадження енергозберігаючих технологій, заміна ламп розжарення та дугортутних на економніші та довговічніші — натрієві. У 2013 році замінено на нові понад 360 світильників.
Колектив КП “Хмельницька міська ритуальна служба” (начальник Зоя Івко) забезпечує утримання десяти кладовищ міста й надає ритуальні послуги.
Понад 48,6 га зеленої зони, зокрема чотири парки та три сквери, доглядає колектив комунального підприємства по зеленому будівництву та благоустрою міста (директор Ігор Ялоха). В обов’язки підприємства входять саночистка аварійних та сухостійних дерев, стрижка живоплоту, догляд за газонами, утримання 307 криниць та п’яти фонтанів.
Надзвичайно важливим питанням у галузі житлово-комунального господарства є санітарна очистка міста, яку проводить колектив комунального підприємства “Спецкомунтранс” (директор Владислав Кривенчук). ІЦоденно на лінію виходять 20 сміттєвозів, які вивозять понад 1800 куб. м твердих побутових відходів та сміття з 200 контейнерних майданчиків.
Міське аварійно-технічне підприємство (начальник Петро Штокалюк) забезпечує своєчасне усунення аварій та пошкоджень мереж тепло-, водопостачання, каналізації, електричних мереж у житлових будинках, виконує роботи з перевірки та очистки димових та вентиляційних каналів.
В основу своєї діяльності з часу створення КП “Хмельницьктеплокомуненерго” (керівник Володимир Скалій) та “Південно-Західні тепломережі” (керівник Сергій Цимбалюк) завжди ставили надійне й безперебійне забезпечення Хмельницького необхідною кількістю теплової енергії для обігріву приміщень та гарячого водопостачання для задоволення потреб усіх груп споживачів. Тепловики постійно працюють, щоб зменшити затрати на виробництво теплової енергії, витрати енергоносіїв, покращити якість послуг. На обслуговуванні підприємств перебувають понад 300 км теплових мереж. Загальна опалювальна площа складає понад 4,7 млн. метрів квадратних у 935 житлових будинках та 1563 нежитлових приміщеннях. Підприємства проводять роботу з підвищення ефективності використання існуючого обладнання, його модернізації та покрашення теплопостачання мешканців міста. Велику увагу приділяють когенерації.
Результативно вирішує питання водозабезпечення мікрорайонів МКП “Хмельницькводоканал” (директор Віталій Кавун). Для здійснення водопостачання та водовідведення підприємство експлуатує комплекс інженерних споруд, протяжність водомереж складає 529,4 км, каналізаційних мереж — 332,3 км. Водоканал надає послуги 95 тисячам абонентів, з них 92 тисячі складає населення.
ХКП “Електротранс”, яким керує Віктор Паламарчук, забезпечує пасажирські перевезення електротранспортом на 19 маршрутах та автобусами загального користування на 13 міських маршрутах (усього автопарк налічує 114 тролейбусів та 70 автобусів). Серед здобутків підприємства — беззбиткові результати роботи.
У неділю, 16 березня, комунальники відзначатимуть професійне свято. Своєю наполегливою працею вони забезпечують життєдіяльність Хмельницького, надають різноманітні послуги його жителям, створюють необхідні умови, щоб в оселях хмельничан завжди були вода, газ, тепло, світло, щоб належно утримувалися вулиці, парки й сквери, житловий фонд і прибудинкові території. Як би не було скрутно, вони докладають чималих зусиль, аби нам жилося затишно й комфортно. Місто постійно підтримує житлово-комунальні підприємства, збільшуючи фінансування потреб галузі. І якщо в минулому році у житлово-комунальне господарство було спрямовано 130 мільйонів гривень, то цього року — 144 мільйони.
Ось, як коментує бюджетні призначення 2014 року Микола Надопта: “На капітальний ремонт житла в цьому році закладено понад 8 000,0 тис. грн., на будівництво і капітальний ремонт спортивних та дитячих майданчиків — 1 685,0 тис. грн., на поточний ремонт прибудинкових територій — 3 990,0 тис. грн., капітальний ремонт прибудинкових територій — 2 500,0 тис. грн.; капітальний ремонт доріг — 39 800,0 тис. грн., поточний ремонт доріг — 12 556,3 тис. грн.; послуги з утримання вулично-дорожньої мережі міста — 16 000,0 тис. грн. На благоустрій міста буде використано 16 263,1 тис. грн.; капітальний ремонт об’єктів благоустрою — 16 464,2 тис. грн. та на придбання техніки — 11 665,8 тис. грн. Ми вдячні владі та депутатам за розуміння й підтримку розвитку і вдосконалення житлово-комунального господарства міста. Разом ми зможемо зробити багато для громади Хмельницького”.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК