Протестні події в Хмельницькому, як ніде інше серед обласних центрів України, мали трагічні наслідки.
Протестні події в Хмельницькому, як ніде інше серед обласних центрів України, мали трагічні наслідки.
Серед мітингувальників, які вдень 19 лютого штурмували управління СБУ у Хмельницькій області, було четверо постраждалих. 72-річну лікаря-анестезіолога Людмилу Шеремету з важким вогнепальним пораненням у голову доставили в реанімаційне відділення міської лікарні. Проте рана виявилася несумісною з життям і всі намагання медиків, які її прооперували, були марними. В неділю, 23 лютого, її поховали.
Другою жертвою під час нічного штурму СБУ став Дмитро Пагор з Чемеровеччини. Він також отримав смертельне ураження в голову. Реанімаційні заходи не дали бажаних наслідків і медики, які його рятували, констатували смерть. Хлопчина не дожив до свого 22-річчя два місяці, працював на автомийці в обласному центрі та заочно здобував вищу освіту.
“Наразі в міській лікарні перебувають троє поранених хмельничан, — розповідає начальник міського управління охорони здоров’я Михайло Василишин. — Досить складну операцію пережив чоловік, який отримав проникаюче поранення в черевну порожнину з ураженням багатьох внутрішніх органів. Куля, що зайшла в кишківник, вийшла в м’яких тканинах тазу. Цей чоловік, як кажуть, народився в сорочці. Бо при такому пораненні більше шансів було померти, аніж вижити. Особлива вдячність за високий професіоналізм бригаді хірургів міської лікарні, які впродовж кількох годин в операційній боролися за його життя й продовжують це робити. Тепер стан пацієнта стабільно важкий.
Ще одному 22-річному мітингувальнику хмельницькі лікарі врятували ногу. Окрім пошкодження м’яких тканин, куля роздробила кістку нижче колінного суглоба і в якийсь момент навіть з’явилася загроза ампутації кінцівки. Тому хірургам довелося двічі оперувати пацієнта. Під час повторного оперативного втручання вдалося витягти кулю, яка зупинилася на перехресті судин, артерій і нервів. Тепер поранений почувається значно краще. І хоча досі перебуває в реанімаційному відділенні, позитивна динаміка в одужанні спостерігається.
В реанімації міської лікарні і юнак, який отримав кульове поранення в ногу, але на рівні бедра. Під час операції було виявлено дефект артерії, яку пошкодила куля. Лікарі замінили її штучним імплантом. Згодом з’явилася підозра на тромбування артерії і медики зробили повторну хірургічну ревізію. На щастя, припущення не підтвердилися. Пацієнт дуже важко одужує, але є надія на краще. Обох поранених чекає не лише досить тривалий термін лікування, а й реабілітації. На жаль, ми не маємо належних закладів, які б могли це проводити, та до нас уже звертаються закордонні клініки, які готові забрати поранених до себе й надати їм ці послуги. Але про це ще рано говорити.
Для повноцінного лікування маємо все необхідне завдяки небайдужим людям, яких спільна біда організувала та зблизила. Люди, в тому числі й лікарі, збирали кошти, допомагали одягом, продуктами, транспортом, закупляли ліки, здавали кров. Дуже вдячний хмельничанам, які оперативно відреагували на ці трагічні події. Сотні людей прийшли на пункт переливання крові, а також у міську лікарню, пропонуючи свою допомогу. Ми заготували необхідну кількість крові, яка знадобилася пораненим, іншим людям змушені були відмовляти. На жаль, ситуація підтверджує необхідність провести переоснащення в міському пункті переливання крові та перинатальному центрі, а головне — змінити ставлення хмельничан до донорства в цілому. В усьому цивілізованому світі існують банки крові для екстрених випадків. Те ж має бути і в Хмельницькому.
Завдяки пожертвам людей у найкоротший термін придбані необхідні ліки, перев’язувальні матеріали тощо. Поранені забезпечені всім необхідним. Двох травмованих в око та голову хмельничан, а також трьох євромайданівців з Києва прийняла на лікування обласна лікарня. Окрім того, кілька майданівців, мешканців Хмельниччини, проходять курс лікування у київських медзакладах. Є також відомості, що кількох поранених уже відправили на лікування за кордон”.
На моє запитання, чи будемо забирати поранених хмельничан із Києва на лікування додому, Михайло Йосипович розповів, що лікар Вадим Тарканія відряджений до столиці як представник медицини нашого міста й спілкувався з керівниками київських медзакладів, де наразі перебувають наші земляки: один — у лікарні №9, троє — у лікарні швидкої допомоги, реанімаційному відділенні (ці дані ще уточнюються). Йому повідомили, що потреби та змоги перевозити постраждалих поки що немає. Тамтешні лікарні забезпечені всім необхідним. Допомога хмельничанам надається високопрофесійна. Транспортування постраждалих станеться пізніше, коли вони підуть на поправку.
“У найтяжчі для країни дні ми відчули нашу одностайність в усьому. І в Хмельницькому також. Це дуже важливо, на мою думку, що влада міста, депутати міської ради у ці найважчі дні були з громадою, приймаючи виважені рішення іти до остаточної перемоги. Тепер нам треба згуртуватися, аби будувати нову Україну в усіх сферах життя, зокрема і в медицині”, — схвильовано поділився Михайло Василишин.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО