Як і попередня сесія обласної ради, нинішня 20-а, що відбулася минулої п’ятниці, також мала статус позачергової, але відрізнялася спокійним характером пленарного засідання, котре було позбавлене цього разу впливу Майдану. Можливо, причиною відсутності його гарячого подиху був обраний порядок денний сесії лише з двох пунктів: затвердження бюджету області на 2014 рік і зміни до регламенту обласної ради.
Як і попередня сесія обласної ради, нинішня 20-а, що відбулася минулої п’ятниці, також мала статус позачергової, але відрізнялася спокійним характером пленарного засідання, котре було позбавлене цього разу впливу Майдану. Можливо, причиною відсутності його гарячого подиху був обраний порядок денний сесії лише з двох пунктів: затвердження бюджету області на 2014 рік і зміни до регламенту обласної ради.
Отож двотижнева відстрочка з прийняттям головного фінансового документа краю, яка офіційно пояснювалася проблемами з кворумом у постійній комісії з питань бюджету, а в реаліях — із загостренням політичної ситуації в Києві та на місцях, нарешті завершилась і депутати змогли опрацювати розроблений проект обласного кошторису року. За пропозицією голови облради Миколи Дерикота, він мав голосуватися системою “Віче” у поіменному форматі. Оскільки перебіг засідання транслювався на вулицю, депутати до своїх виступів мали ставитися з особливою відповідальністю.
Як зазначив, представляючи проект колегам, начальник головного фінансового управління ОДА Сергій Пенюшкевич: “Цьогорічний бюджет є збалансований, хоча й напружений, але реалістичний”. Темпи його приросту складають порівняно з минулим роком 7%, натомість торік цей показник був більшим — 9%. Загальний обсяг доходів визначений у сумі понад 3,28 мільярда гривень, а спеціального — 118,9 мільйона. Щодо видатків по різних галузях, то в освіті вони зростають на 6,7%, в охороні здоров’я — на 7,5%, у соцзахисті та соцзабезпеченні — на 3,8%, у культурі та мистецтві — на 10,2%, у фізичній культурі та спорті — на 4,7%.
Представлений документ викликав багато запитань, але лише з боку опозиції та позафракційних депутатів. Зокрема, Руслан Лещишин і народний депутат України Ігор Сабій, обидвa — члени ВО “Свобода”, висловили здивування намірами придбати за кошти бюджету оздоровчий табір “Лісова казка” у Головчинцях, який належить ПАТ “Укртелеком”, і перетворити його на обласний оздоровчий комплекс для дітей. Загальна ціна питання — 13 мільйонів гривень, що, на думку депутатів, є недоцільним в умовах нинішньої соціально-економічної ситуації.
Не менше було і коментарів щодо запропонованих бюджетних статей. Так, голова фракції ВО “Батьківщина” Іван Гладуняк визнав проект бюджету “вкрай поганим для області та несправедливим”. На його переконання, субвенції з державного бюджету мають бути розподілені по містах і районах відповідно до їх населення, а “не за якимось іншим принципом”. Відтак склад профільної бюджетної комісії, яку складають у переважній більшості депутати-регіонали, має бути переформатований, а правоохоронні органи повинні здійснити перевірку протоколів її засідань та підписаних документів головою комісії. Він запропонував проголосувати лише захищені статті проекту бюджету, а всі інші — після зміни Кабінету міністрів та формування новим його складом нового державного бюджету.
На думку Мар’яна Зеленецького з тієї ж фракції, цьогорічний бюджет є нереальним з погляду на розрахунки головної статті власних доходів, яку складають надходження від податку на доходи громадян — понад 90%. Вона не була виконана торік, хоча темпи приросту бюджету були більшими, ніж прогнозується на цей рік.
За словами Ігоря Сабія, державний бюджет, який з порушеннями регламенту Верховної Ради прийняла більшість, а відтак і проект обласного бюджету, є соціально несправедливими, що стало однією з причин виходу людей на Майдан. Він також закликав депутатів затвердити лише захищені статті представленого документа. Свої претензії до проекту висловив і Олег Хавронюк з фракції ВО “Батьківщина”.
Депутати від владної більшості захищати проект бюджету не наважилися, очевидно, враховуючи формат висвітлення сесії. Щоправда, слово взяв Ігор Добжанський, але воно стосувалося 25-ї річниці виведення військ з Афганістану і вшанування загиблих воїнів-афганців, яких сесія і пам’янувала хвилиною мовчання.
Чомусь у процедурі обговорення не було співдоповіді голови профільної комісії, як це зазвичай передбачає порядок денний бюджетних сесій. Зате на захист розробників і колег-регіоналів став голова ОДА Василь Ядуха. “Ще ніколи і ніде проекти бюджетів не задовольняли всіх, але бюджет нам треба прийняти, незважаючи на його певні недоліки, адже він є соціально сформований і має темпи зростання по всіх галузях”. Водночас він, уникаючи загострень з опозицією, підтримав пропозицію депутатів ВО “Свобода” відкласти питання щодо табору “Лісова казка”, кошти, передбачені на його придбання і реконструкцію, поки що зарезервувати. Загрозу невиконання дохідної частини бюджету він заперечив і закликав “напружено та відповідально працювати всім над підвищенням заробітної плати в усіх сферах та виведенням її з тіні”.
Проект бюджету сесія затвердила 55 голосами з 78 депутатів, які зареєструвалися в залі. Натомість питання реєстрації становило другий пункт порядку денного. За пропозицією Олега Хавронюка, в регламенті ради мають статися зміни, за якими видача електронних карток депутатам здійснюватиметься виключно особисто в руки на підставі пред’явленого документа. Це доповнення має забезпечити лише особисте голосування депутатами, в разі його відсутності картка вилучається і проводиться повторне голосування, за вимогою, якщо виявляється порушення особистого голосування. Цікаво, що цей пункт проголосувала така ж кількість депутатів — 55, без участі опозиції, хоча проект змін висувався саме з їхніх лав.
У “різному” депутати заслухали інформацію прокурора області Сергія Соляра про ситуацію з кримінальним провадженням щодо учасників захоплення будівлі ОДА та оскарженням прокуратури звернення обл-ради, прийнятого на попередній сесії з вимогами, “які не відповідають повноваженням рад місцевого рівня”, зокрема щодо відставки уряду. Таких звернень в області прокуратура оскаржила в суді 20 з 42.
На вимогу депутатів від опозиції, регіонал Петро Тарасюк розповів про свою участь у засіданні представників обласних рад у Криму, де він, за його словами, “різко засудив заклики до федералізації України”. А його колега по фракції, перший заступник голови ОДА Вадим Гаврішко закликав усіх подолян взяти активну участь у святкуванні 200-ліття Тараса Шевченка.
Володимир Разуваєв