Соціум

Створення ОСББ — справа не лише людей, а й влади

Утворення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків як одного з варіантів альтернативи ЖЕКам — справа корисна й потрібна, адже завдяки таким об’єднанням люди мають змогу вирішувати житлово-господарські проблеми та почуватися власниками не лише квартири в будинку, а й сходового майданчика, ліфта, під’їзду, клумби біля парадного… Наша розмова з головою правління громадської організації “Хмельницька Асоціація ОСББ” Юрієм ХМЕЛЬНИЦЬКИМ.

Утворення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків як одного з варіантів альтернативи ЖЕКам — справа корисна й потрібна, адже завдяки таким об’єднанням люди мають змогу вирішувати житлово-господарські проблеми та почуватися власниками не лише квартири в будинку, а й сходового майданчика, ліфта, під’їзду, клумби біля парадного… Наша розмова з головою правління громадської організації “Хмельницька Асоціація ОСББ” Юрієм ХМЕЛЬНИЦЬКИМ.

— Юрію Владиславовичу, чим займається ваше громадське формування?
— З власного досвіду скажу, що на шляху створення та діяльності ОСББ трапляються різні проблеми, які досить непросто долати. Ми цей шлях пройшли, починаючи з 2009 року, маємо певний досвід з вирішення ряду питань і можемо ним поділитися. Це, власне, й робимо, утворивши в 2012 році “Хмельницьку Асоціацію ОСББ”. Засновниками виступили вісім ОСББ, зокрема й “Прима-52”, яку я очолював. Наразі до нашого громадського формування вже ввійшли 26 ОСББ (із 200 створених у місті — авт.).
Наша мета — об’єднати зусилля ОСББ, щоб захистити законні права та інтереси членів об’єднань щодо управління спільним майном. Займаємося найрізноманітнішими питаннями, які стосуються життєдіяльності будинку, відносин ОСББ і його членів, ОСББ з обслуговуючими організаціями тощо. Можемо надати найрізноманітніші консультації щодо контролю за якістю та обсягом послуг, які надають підприємства, організації на договірних засадах; впровадження альтернативних інноваційних технологій та послуг теплопостачання; поширення позитивного досвіду щодо своєчасної оплати за отримані послуги. З нашою допомогою вже створено кілька ОСББ. Набувши досвіду з оформлення придворової території (на вулиці Примакова, 52), допомагали в цьому й іншим ОСББ.
— Чи співпрацюєте з владою міста?
— Так, наразі маємо тісні зв’язки із заступником міського голови Анатолієм Нестеруком. За його підтримки розробили Програму стимулювання та сприяння розвитку об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у Хмельницькому на 2014-2016 роки, взявши за основу аналогічну програму Львова. Програма конче потрібна місту, аби почати формувати інститут ефективного власника житла. Адже, як свідчить європейська практика, без нього неможливо досягти позитивної динаміки у житловій сфері. На часі — певна процедура затвердження Програми, а вже потім її апробація.
— На вашу думку, чому ОСББ створюють частіше в новобудовах, а мешканці старих будинків не поспішають відмовлятися від послуг ЖЕКів, хоч і нарікають на їх роботу?
— Люди бояться брати на баланс старе житло, яке часто перебуває в занедбаному стані, а тому й не поспішають відмовлятися від ЖЕКів. Тож перед тим, як агітувати людей за створення ОСББ і вигоди, які вони отримають від колективного управління спільною власністю, у старих будинках треба зробити капремонти: відремонтувати будівлю і мережі. Отже, потрібні кошти на ремонт старих будівель, будинкових мереж і тільки тоді мешканці погодяться їх самостійно обслуговувати.
— За рахунок яких джерел фінансування можна стимулювати розвиток ОСББ у нашому місті?
— У розділі п’ятому нашої Програми “Фінансове забезпечення реалізації Програми” зазначено, що для цих потреб залучатимуться кошти від доходів міського бюджету, можливо, кредити, інші надходження, зокрема благодійні пожертви. До додаткових механізмів залучення коштів належать налагодження співпраці з міжнародними фондами для допомоги чи співфінансування проектів з ремонту будинків ОСББ, долучення до отримання міжнародних грантів.
— Юрію Владиславовичу, на вашу думку, що треба робити, аби люди хотіли створювати ОСББ?
— Проблема варта того, щоб створення ОСББ було не лише справою мешканців багатоповерхівок, а й влади. На мою думку, людям потрібно дати максимум інформації на цю тему. На жаль, нині значна частина хмельничан мінімально поінформована навіть про позитивний досвід в управлінні багатоквартирними будинками в місті. Мешканцям треба більше роз’яснювати, проводити збори, аби вони зрозуміли всі переваги таких об’єднань. Не менш важливо зайнятися підготовкою фахівців, які візьмуть на себе організацію управління будинками. Адже мало бути авторитетною людиною серед мешканців. Треба, як показує практика, мати певний багаж знань для того, щоб створити якісний житлово-комунальний сервіс. І нарешті не менш важливо заручитися підтримкою влади щодо діяльності цих об’єднань. Заради цього мають бути вдосконалені деякі нормативні акти місцевого значення: спрощено механізми отримання ОСББ у власність або користування прибудинковою територією; внормовано процедури та порядок підготовки, виготовлення й передачі технічної документації на будинок, правовстановлюючих документів (техпаспортів) на загальне (допоміжне) майно власників приміщень у багатоквартирному будинку, забезпечено першочергову підготовку та розгляд виконавчими органами відповідних документів; запроваджено конкурсний порядок отримання фінансової допомоги на проведення поточних та капітальних ремонтів у  ОСББ та інші.
Раді будемо допомогти кожному охочому з питань створення або діяльності ОСББ. Звертайтесь за телефоном 067-740-66-91.
Розмовляла Вікторія СТАНДРІЙЧУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *