Соціум

Демонтувати пам’ятник Затонському?

Хмельницькому міському голові
ЗВЕРНЕННЯ
Шановний Сергiю Iвановичу!

Правлiння Хмельницького мiського Товариства української мови iменi Тараса Шевченка “Просвiта”  звертається до вас з проханням демонтувати  пам’ятник  В.Затонському, що розташований у центрi мiста. Нiколи цей пам’ятник сумнівної мистецької цінності не представляв архiтектурної вартості, а тепер, облитий смолою, i поготiв. На жаль, усе своє партiйне життя Володимир Затонський, народжений в с. Лисець Дунаєвецького району, за фахом хiмiк, боровся проти всього українського: 1917 рiк — проти Центральної Ради; 1920 рiк — зробив усе для закриття Кам’янець-Подiльського державного унiверситету; 1922-1924, 1933 роки — як нарком освiти проводив насильницьку русифiкацiю в Українi; 1932 рiк — вiдповiдав за виконання хлiбозаготiвель у Київськiй областi. На  всiх посадах Затонський нищив нацiональний змiст  української  культури, наполягав на змiнi українського правопису, схвалював репресiї проти працiвникiв освiти. Об’єкти, названi в рiзнi часи на його честь, давно перейменованi. Тож настав час i в нашому обласному центрi демонтувати пам’ятник подолянину, який нiчого доброго для рідної землі не зробив.
Сподiваємось на розумiння влади мiста.
Звернення підтримано на засіданні громадської ради при міськвиконкомі 29 листопада 2013 року.
З повагою Зоя Дiденко, голова мiського Товариства “Просвiта”

P.S. Заступник міського голови Григорій Давиденко у листі-відповіді від 31.12.2013 року повідомив просвітянам, що пам’ятник В.Затонському не є пам’яткою культурної спадщини (не занесений  до Державного реєстру нерухомих пам’яток України), однак залишається об’єктом культурної спадщини. Влада міста поділяє й підтримує ініціативу З.Діденко, але, щоб уникнути ризиків соціального напруження, хоче знати думку щодо демонтажу пам’ятника В.Затонському не тільки Товариства “Просвіта”, а й інших громадських організацій обласного центру.
Редакція “Проскурова” у свою чергу готова надати слово “за” чи “проти” тим, хто захоче висловитися на цю тему. А в світлі нових законодавчих ініціатив парламенту з цього приводу зазначимо, що у даному  випадку йдеться не про руйнування пам’ятника радянської доби, а про його демонтаж і, мабуть, перенесення в інше місце: от хоча б по сусідству з пам’ятником В.Леніну, який було перенесено у міський парк.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *