Соціум

Міжнародна співпраця національного університету

У свідомості багатьох українців поняття “інтеграція” часто сприймається як складова державної політики. Рідко хто замислюється, який вагомий внесок у реалізацію інтеграційних прагнень України можна зробити на регіональному рівні, зокрема в галузі освіти і науки. Керівництво Хмельницького національного університету приділяє значну увагу розвитку міжнародного співробітництва, основи якого були закладені ще наприкінці 1980-х років. Розмовляємо про це з проректором з міжнародних зв’язків ХНУ, професором Миколою Йохною.

У свідомості багатьох українців поняття “інтеграція” часто сприймається як складова державної політики. Рідко хто замислюється, який вагомий внесок у реалізацію інтеграційних прагнень України можна зробити на регіональному рівні, зокрема в галузі освіти і науки. Керівництво Хмельницького національного університету приділяє значну увагу розвитку міжнародного співробітництва, основи якого були закладені ще наприкінці 1980-х років. Розмовляємо про це з проректором з міжнародних зв’язків ХНУ, професором Миколою Йохною.

— Миколо Антоновичу, за якими напрямками здійснюється міжнародне співробітництво у Хмельницькому національному університеті?
— Наш університет здійснює міжнародне співробітництво у сфері освіти, науки, культури та спорту і в галузі адміністрування. Розвиваються міжнародні зв’язки з партнерами з Німеччини, Польщі, Словаччини, Литви, Австрії, Росії, Білорусі, Нідерландів, США, Бельгії, Франції та інших. Це обмін досвідом з організації навчального процесу та методики викладання, участь у науково-методичних конференціях та семінарах, обмін навчальними планами, навчально-методичною літературою та програмними продуктами, спільна підготовка і видання навчальних посібників та підручників, спільна участь у реалізації грантових проектів. Обмінюємося також викладачами й студентами.
Контакти з вищими навчальними закладами інших країн дають можливість підвищувати кваліфікацію співробітників, збагачувати навчальний та науковий потенціал на підставі переймання та використання світового досвіду, організовувати літні школи, обмін викладачами та студентами в рамках кредитно-трансферної системи, стажування професорсько-викладацького складу.
— Якими здобутками на міжнародній арені ознаменувався минулий рік?
— Ми підписали чотири двосторонні угоди про співробітництво з Інститутом математики та інформатики Болгарської академії наук (Болгарія), Люблінською політехнікою (Польща), Санкт-Петербурзькою академією післядипломної педагогічної освіти (Росія), Вищим інститутом управління, торгівлі і фінансів (Мозамбік). Також пролонговано дію договору із Західно-Казахстанським аграрно-технічним університетом. Загалом нині університет співпрацює із 70 іноземними вузами, установами й організаціями.
Минулого року університет, окремі його підрозділи, викладачі і студенти отримували гранти та матеріально-технічну допомогу на навчання та виконання спільних проектів, реалізацію програм академічного обміну, на участь у міжнародних конференціях, семінарах, конкурсах, фестивалях, інших заходах. За рік отримано 23 міжнародні гранти, університет брав участь у 12 міжнародних проектах. У результаті співпраці з іноземних джерел отримано у різних формах матеріально-технічної допомоги на суму понад 4 млн. грн.
— Чи підтримує університет прагнення молодих науковців подавати заявки на здобуття грантів та стипендій різних міжнародних організацій на розробку наукових проектів та навчання закордоном?
— Не просто підтримує, а закликає до цього. Науковий світ є не менш конкурентний, ніж будь-який інший сектор економіки. Міжнародна активність у цьому напрямку — це не просто спосіб реалізуватися чи отримати підтримку для проведення досліджень. Це також спосіб формувати власне наукове ім’я.
— Сьогодні ХНУ плідно співпрацює з американською корпорацією SolidWorks і є єдиним університетом в Україні, який забезпечує студентів та викладачів ліцензійним програмним забезпеченням SolidWorks для роботи на домашніх комп’ютерах. Розкажіть трохи детальніше про це.
— Так, це значне досягнення нашого вузу. Сьогодні корпорація SolidWorks є одним зі світових лідерів у розробці програмного забезпечення для автоматизованого проектування у машинобудуванні. Минулого року кафедра машинознавства продовжувала плідно співпрацювати з американською корпорацією і її представники передали нашому університету сертифікат-продовження підписки на SolidWorks. Відповідальний за впровадження в університеті системи комп’ютерного моделювання SolidWorks доцент кафедри В’ячеслав Харжевський. Таким чином, ХНУ знову отримав від американської корпорації можливості провести обновлення SolidWorks у комп’ютерних класах університету, використовувати до 500 робочих місць у локальній мережі університету та у студентських гуртожитках, які також підключені до загальної університетської комп’ютерної мережі. Наш університет єдиний в Україні отримав 500 студентських ліцензій SolidWorks 2013 для домашніх комп’ютерів студентів та викладачів.
— А як розвиваються міжнародні зв’язки в галузі культури та спорту?
— Художні колективи університету беруть участь у міжнародних фольклорних фестивалях, конкурсах, олімпіадах та інших культурних заходах. Лауреатом багатьох міжнародних заходів є народний ансамбль танцю університету “Юність Поділля”, який активно співпрацює з Міжнародною організацією з народної творчості.
Минулоріч 26 наших студентів у рамках фестивального туру відвідали Іспанію та Бельгію.
А щодо спорту, у 2013-му 15 студентів університету брали участь у спортивних заходах за кордоном. Це — етапи кубка світу з фехтування на шаблях та панкратіону, чемпіонати Європи серед молоді з веслування та регбі, чемпіонати Європи серед юніорів з вільної боротьби та армспорту, XXVII Всесвітня літня універсіада, на яких досягнуто вагомі здобутки. Наші студенти вибороли сім перших місць, три других та два третіх.
— Миколо Антоновичу, що планується на рік 2014-й?
— У Міністерстві освіти і науки України нині особлива увага приділяється започаткуванню і розвитку програм “Подвійний диплом” і у 2014 році ми активно працюватимемо щодо цього. Ця програма дуже важлива для молоді, яка отримає одразу два дипломи, буде більш конкурентоздатною на ринку праці.
Цього року нам необхідно ґрунтовно розглянути питання щодо узгодження навчальних планів, програм дисциплін, термінів навчання, умов оплати за навчання, умов проживання і харчування, мовні аспекти процесу навчання з Люблінським технічним університетом, Свєнтокшиською політехнікою в Кєльцах, Природничо-технологічним університетом у польському місті Бидгощ, Краківським політехнічним університетом ім. Тадеуша Костюшка.
У цьому році ми також плануємо створити підготовче відділення для іноземців і значно збільшити чисельність іноземних студентів. Вони на рівних правах з українськими студентами користуватимуться навчальними аудиторіями, читальними залами та бібліотекою, спортивними спорудами. Їм гарантовані всі права та свободи, передбачені чинним законодавством України. Навчання іноземних громадян буде проводитися згідно з навчальними планами та програмами МОН України. В цілому робота підготовчого відділення буде спрямована на адаптацію іноземців до життя і навчання в Україні та знайомство з культурою і традиціями нашого народу.
Також одним із основних завдань нині є збільшення закордонних публікацій викладачів університету у виданнях, які входять до міжнародних наукометричних баз. Це не-одмінна імперативна умова наукової діяльності. І це далеко не повний перелік завдань, які ми плануємо виконати.
— Дякую за інтерв’ю.
Леся Гуменна,
відділ міжнародних зв’язків та зв’язків з громадськістю ХНУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *