Соціум

Депутати працювали зі звичними підходами

Остання у 2013 році чергова сесія міської ради, яка була 32 за порядковим номером, не ставши бюджетною з відомих причин, виявилася без політичного забарвлення.

Остання у 2013 році чергова сесія міської ради, яка була 32 за порядковим номером, не ставши бюджетною з відомих причин, виявилася без політичного забарвлення.

За сталою традицією, порядок денний сесійного засідання можна було умовно поділити на окремі блоки питань: бюджетно-звітний, житлово-комунального господарства, земельно-майновий, соціальний, сфери культури, місцевої ініціативи. Найбільшим за пакетом проектів рішень є блок питань земельних відносин та містобудування. Показово, що працювати у профільній постійній комісії міської ради прагне більша частина депутатського корпусу. Так, замість Костянтина Чернилевського, обраного секретарем ради, і Миколи Малого — за поданням фракції Партії регіонів, які вибули з комісії, на вакатні місця одразу знайшлися претенденти. Андрія Олеся, котрий перебував у комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, забезпечення правопорядку та зв’язку з військовими частинами (найменшій за чисельністю), сесія затвердила у новій іпостасі замість Костянтина Чернилевського — від фракції ВО “Батьківщина”. А ось регіоналу Анатолію Собку обранці поки що відмовили залишити комісію з питань роботи ЖКГ (також нечисленну) до офіційної згоди Миколи Малого на “добровільну відставку” з популярної комісії. Натомість переформатування складу фракцій і постійних комісій, які відбулися впродовж року, змусили голову найбільшої фракції ВО “Батьківщина” Валерія Лескова запропонувати ротацію голів та їх заступників у постійних комісіях — за квотами політичних сил, представлених у міській раді. Отож найбільші зміни у радівській конструкції ще попереду.
Щодо змін у бюджетних статтях нинішнього року, то вони були незначними і стосувалися лише доходів та видатків спеціального фонду (бюджету розвитку). Звіт же про виконання бюджету за дев’ять місяців депутати навіть не обговорювали, затвердивши представлені матеріали фінансовим управлінням. Так  вони вчинили і зі звітом про використання коштів цільового фонду міської ради за три квартали року. Власне, цим бюджетна частина порядку денного була вичерпана, головного ж питання — бюджету 2014 року доведеться зачекати, доки своє слово не скажуть Верховна і обласна ради. Але певні напрацювання до року наступного сесія все ж ухвалила. Зокрема, традиційним для себе рішенням про надання пільг у сплаті житлово-комунальних послуг сім’ям загиблих учасників бойових дій в Афганістані та інших локальних війнах — усього 18 родинам. Крім того, депутати проголосували список з 20 провідних митців та викладачів шкіл естетичного виховання міста для призначення персональних стипендій міської ради. Формуванню статей нового бюджету послужило й рішення про зміни до Положення про порядок обчислення та сплати податку на нерухоме майно, виділене від земельної ділянки, — відповідно до змін у діючому законодавстві.
Як завжди, чимала кількість проектів рішень стосувалася площини інтересів підприємницького середо-вища, котре широко представлене у депутатському корпусі. Зрозуміло, що й сприймаються вони з особливою увагою. Так, наприклад, по-різному міські обранці сприйняли проект Положення про порядок встановлення режиму роботи об’єктів торгівлі та ресторанного господарства на території міста. За ним режим роботи цих об’єктів встановлюється з 8.00 до 22.00 та у нічні часи за декларативним методом — лише письмово власниками об’єктів. Обмеження роботи в нічний час стосується лише розташованих у багатоквартирних будинках. Щодо цього прозвучали пропозиції обмежити роботу нічних закладів поблизу шкіл і дитсадків в радіусі 500 метрів, але більшість депутатів ці пропозиції не підтримала, як і щодо вже діючих закладів у житлових будинках. Мовляв, це ставитиме у нерівні умови підприємців, які вже там працюють, і тих новачків, які відкриватимуть свої заклади за новими обмеженнями.
Турботу про інтереси бізнес-середовища не похитнула навіть місцева ініціатива, з якою виступило громадське об’єднання “Народна сила”. За нею пропонувалося змінити порядок, встановлений на платній парковці привокзальної площі, зокрема демонтувати паркувальні стовпи. На підтримку місцевої ініціативи виступила частина депутатів навіть з жорсткішими вимогами, але більшість з радикальними заходами не погодилась, акцентуючи на встановлених умовах договору з підприємцем. Результатом довгого обговорення стало рішення, за яким місцева ініціатива була “взята до відома” і зобов’язанням лише встановлення інформаційного щита про безкоштовність паркування впродовж 15 хвилин.
Не повністю була задоволена і місцева ініціатива представників батьківського комітету гімназії №1 ім. В.Красицького. Нею пропонувалося зберегти у штаті закладу посади педагогів-організаторів у кожному класі, які займаються вихованням учнів та контролюють навчальний процес. Депутатські думки розділились і тут. Юрій Курманський вважає, що досвід гімназії з використанням педагогів-організаторів був зразком для всієї України, адже саме виховний процес є у школі головним. На переконання Олександра Симчишина, відмова від цих педагогів означатиме втрату статусу гімназії й зниження її рівня до звичайної загальноосвітньої школи. У Михайла Кривака протилежна думка: не потрібен розподіл шкіл на елітні та звичайні, підхід у виховному процесі має бути однаковий, ним і займаються класні керівники з числа викладачів предметів. Міський голова Сергій Мельник нагадав про затверджений Міністерством освіти штатний розподіл у навчальних закладах, який не передбачає посад педагога-організатора. Це була свого часу новація міста, яку дозволяв тодішній бюджет. Нині ж її ціна складає 650 тисяч гривень і є надмірною, отож ці кошти доцільніше спрямовувати туди, де є конкретний результат і попит на додаткове вивчення предметів. Натомість, вважає він, можливий варіант співфінансування батьків і міського бюджету з утримання  додатково штату таких посад. Після жвавого обговорення, в якому взяли участь також Володимир Швець, Дмитро Шевченко, Валерій Лесков, Світлана Мельник і Олександр Кізляр, сесія місцеву ініціативу взяла до відома, результатом стало зобов’язання управлінню освіти працевлаштувати звільнених у гімназії №1 педагогів-організаторів. Але розмова з цього питання має продовжитися “з комплексним підходом” в одному з робочих засідань міської ради, враховуючи різні погляди і пропозиції.
Більше пощастило іншій місцевій ініціативі мешканців будинку №45 на вулиці Проскурівській, які створили житлово-будівельний кооператив “Проскурів-житлобуд”. Маючи тривалі проблеми з забудовником, члени цього кооперативу вирішили нарешті домогтися узаконення своєї частини будинку. Сесія пішла їм назустріч, використовуючи практику передачі земельної ділянки, де розташований будинок, в оренду з одночасним затвердженням її проекту — нехай і заднім числом.
З традиційним для себе підходом обранці нинішнього скликання проголосували практично всі інші питання землеустрою, які стосувались інтересів хмельничан та юридичних осіб. Як завжди, пакет цих питань був найбільшим у порядку денному: 49 із загальних 91. Відповідно з усіх доповідачів найдовший час за сесійною трибуною провів депутат — ветеран міської ради, директор департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Володимир Швець.
Показово, що інтереси бізнес-середовища домінували й тут. За звичкою останніх років, депутати досить лояльно ставляться до звернень забудовників реструктуризувати їхню заборгованість у сплаті пайових внесків у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста або їх заміни у вигляді матеріальної альтернативи: квартири, виконання інших робіт тощо. Вісім таких звернень розглядала і нинішня сесія, але цього разу двом прохачам було відмовлено. Валерій Лесков взагалі запропонував покласти край цій практиці бартеру, щоб усі забудовники пайову участь оплачували лише коштами у бюджет міста.
Натомість обранці не забули підтримати комунальні підприємства, надавши їм деякі пільги та збільшивши розмір статутних капіталів. А “Хмельницькводоканалу” затвердили інвестиційну програму на 2014 рік разом зі схемою оптимізації роботи системи централізованого водопостачання та водовідведення.
На завершення пленарного засідання у “різному” депутати дізналися про зміни у фракціях. Так, Наталя Мудра виявила бажання стати членом депутатської групи “За добробут хмельничан!”, а Олександр Скочеляс замінив її у фракції ВО “Батьківщина”, вийшовши з фракції партії “Фронт змін”. Лави фракції ВО “Батьківщина” поповнили також Леонід Дрозд і Сергій Цимбалюк, які обиралися за списками цієї політичної сили, але до цього перебували у групі позафракційних депутатів. Уже переформатована міська рада обговорила ситуацію, що склалася на автостанції №4 з обслуговуванням перевізників, яких обласна влада змушує переходити на автостанцію ТСЦ “Європа”, а також питання щодо медичного обслуговування жителів мікрорайону Гречани, які користувалися послугами залізничної лікарні.
Святкову крапку сесійного засідання поставив виступ міського академічного муніципального хору з новорічними та різдвяними вітаннями.
Володимир Разуваєв
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *