Соціум

Богдан Міхняк: “Інвестиційна привабливість нашого краю є безсумнівною”

Наша розмова з Богданом Міхняком, директором Хмельницького регіонального центру з інвестицій та розвитку, що входить у структуру Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України, торкалася не лише безпосередніх напрямків його роботи у цій поважній установі. Якраз з огляду на її специфіку хотілося почути його думку про інвестиційні можливості, найперше, нашої області й міста.

Наша розмова з Богданом Міхняком, директором Хмельницького регіонального центру з інвестицій та розвитку, що входить у структуру Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України, торкалася не лише безпосередніх напрямків його роботи у цій поважній установі. Якраз з огляду на її специфіку хотілося почути його думку про інвестиційні можливості, найперше, нашої області й міста.

— Знаємо, Богдане Григоровичу, що регіональний центр Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України має доволі значні напрацювання та прагне посилювати свою присутність в інвестиційному сегменті економіки краю.
— Центр утворений з метою розбудови регіональної інвестиційної інфраструктури, активізації інвестиційної діяльності в регіоні та сприяння розвитку економіки нашого краю. Колектив нашого Центру складається з п’яти працівників, які спеціалізуються у сфері інвестиційної діяльності, державного управління та права, економіки, бухгалтерського обліку, територіального маркетингу та брендінгу, регіонального розвитку, а також мають кваліфікацію внутрішніх аудиторів системи управління якістю відповідно до вимог стандартів серії ISO 9001. Мета нашої діяльності чітка і зрозуміла — інвестиційний супровід на всіх етапах наших та іноземних інвесторів: від ідеї до повної реалізації інвестиційного проекту на території області за принципом “єдиного вікна”.
— Як нині можна проілюструвати таку діяльність Центру?
— Перш за все хочу зазначити, що  сьогодні в Україні Держінвестпроектом реалізується 15 національних проектів. А Центром прийнято діяльну участь у реалізації семи складових національних інвестиційних проектів, звичайно ж, у нашій області. Проведено значну підготовчу роботу щодо національних проектів “Індустріальні парки України”, “Енергія природи”, “Вчасна допомога”, “Зелені ринки”. З ініціативи нашого Центру Славутська міська рада прийняла рішення про створення та затвердження концепції індустріального (промислового) парку “Славута”. Надали ми, зокрема, практичну допомогу в розробці концепції та внесенні цього парку до Реєстру індустріальних парків, ведеться робота і з Кам’янець-Подільською міською радою щодо розробки подібної концепції у місті над Смотричем. Помітною була наша участь у забезпеченні реалізації в області складових трьох національних проектів — “Нове життя”, основним сегментом якого є відкриття Хмельницького обласного перинатального центру, “Чисте місто”, щодо якого вже визначено інвестора для будівництва комплексу переробки твердих побутових відходів у Хмельницькому, та “Відкритий світ”, до якого нині мають можливість долучитися понад 70 шкіл області, оскільки ними були подані заявки на участь у другому етапі національного проекту.
Крім національних проектів, Центр проводить роботу щодо реалізації регіональних інвестиційних проектів. Серед пріоритетних слід відзначити масштабний інвестиційний проект щодо розвитку курорту “Сатанів”, який знаходиться на базі Збручанського родовища мінерально-лікувальних вод у Городоцькому районі.
Хочу також відзначити, що в своїй діяльності Центр тісно співпрацює з Хмельницькою обласною державною адміністрацією, обласною радою, органами влади в містах і районах області, адже мета нашої роботи одна — процвітання Хмельниччини. Зокрема, робота проводилась у рамках регіонального комітету з економічних реформ при облдержадміністрації, а також у семи місцевих радах, робочих групах, комісіях. Зрозуміло, разом з відповідними структурами обласної та районних державних адміністрацій, керівництвом окремих міст щодо реалізації проектів.
— Якщо можна, детальніше ознайомте наших читачів з принципами “єдиного вікна”, які реалізовує Центр у підготовці та реалізації інвестиційних проектів.
— Ми беремо на себе зобов’язання щодо консультацій інвесторів про умови ведення бізнесу в Україні, формулюємо пропозиції найоптимальніших можливостей для інвестування, тобто складаємо своєрідну “дорожню карту” для інвестиційного проекту, заразом супроводжуємо в отриманні необхідних документів дозвільного характеру, а також представляємо їх інтереси в державних органах та інших установах при обов’язковій післяінвестиційній підтримці. Для учасника проекту, найперше, з нашого боку підшуковуємо потенційних інвесторів, допомагаємо їм, зокрема, у написанні та реалізації інвестпроектів, сприяємо в залученні державних та грантових коштів разом з проведенням відповідних тренінгів, семінарів тощо.
Розумію, що сухими цифрами важко детально проілюструвати цей напрямок нашої діяльності, проте зазначу, що ми здійснюємо співпрацю з 274 суб’єктами інвестиційної діяльності, співпрацюємо нині з сімома діючими в області інвесторами з метою розширення їх діяльності, тобто у реінвестуванні та вирішенні їх проблемних питань, уклали 16 договорів про співпрацю. Центр підготував та надав необхідну інформацію на запити 10 інвесторів, взяв участь у ряді візитів інвесторів до нашого регіону, зокрема, з представниками словацько-українського ТОВ “Бегокон-УА”, польської компанії “Centrum Kapitalove”, словацьких підприємств IPP Slovacias.r.o. та Advo Vos s.r.o. Так, відповідно до укладеної угоди Центр надавав супровід згаданим словацьким інвесторам у підготовці реалізації в області інвестпроекту з будівництва заводу по виробництву альтернативних джерел енергії з біомаси. Як результат, у с. Розсоша Хмельницького району зареєстровано підприємство ТОВ “ПІЛ.СЛАМ” та розпочате будівництво заводу, засновниками якого стали згадані словацькі компанії, ПАТ “Проскурів” та фізична особа зі словацької сторони, а вартість цього проекту обчислюється нині у два мільйони євро.
Це лише один показовий приклад, а взагалі нами вже опрацьовано і надано Держінвестпроекту 19 інвестиційних проектів, розміщено в загальноукраїнській базі даних цілу низку привабливих об’єктів для інвестування в нашому краї, надіслано заявки на участь Центру в трьох проектах міжнародної технічної допомоги та забезпечено участь двох регіональних неурядових організацій у проектах міжнародної техдопомоги та отримання грантової допомоги, здійснено немало інших справ у просуванні інвестиційної привабливості нашого краю, яка є безсумнівною, і нам усім важливо нині тільки вміло використати цей свій потенціал.
— Центр, ви особисто здійснюєте доволі активну роботу якраз щодо створення інвестиційного іміджу краю і за кордоном.
— Без цього неможливо досягти конкретних результатів у роботі. Зокрема, у Центрі зібрано й опрацьовано інформацію для наповнення Інвестиційного паспорта й Інвестиційного атласу Хмельниччини, 39 посольствами України в іноземних державах надано інформацію про нашу область разом з 22 актуальними інвестиційними проектами українською та англійською мовами, провели ряд презентацій свого Центру та інвестиційного потенціалу області під час участі у різноманітних нарадах, семінарах, конференціях, бізнес-форумах, в тому числі за кордоном, зокрема, в другому півріччі 2013 року в Молдові, Словаччині, Австрії та Польщі.
Нагадаю, що наш Центр не має повноважень безпосередньо оперувати інвестиційними коштами, ми так би мовити тільки формуємо пропозицію як для іноземних, так і для вітчизняних потенційних інвесторів з подальшими можливостями їх супроводу в реалізації таких проектів. Та слід визнати, що їх інтерес до України і, зокрема, Хмельниччини дуже великий, хоча на цьому шляху вони частіше нині займають вичікувальну позицію з огляду на реалії в бізнесовій діяльності та законодавчій базі нашої країни. Але це вже ті проблеми, які ми самі повинні якнайшвидше вирішувати, усвідомлюючи, що до нас прагне прийти інвестор, якому чужі і незрозумілі незаконні методи бізнесової діяльності, яких вони, власне, нині й побоюються, віддаючи перевагу у співпраці з конкретними авторитетними українськими бізнесменами та підприємствами. Та я ще раз наголошую, що інвестиційний потенціал України і нашого краю дуже потужний, а наскільки ефективно він буде задіяний — це вже питання насамперед до нас.
Розмовляв Б.Демків

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *