У сучасних умовах зростає неабиякий інтерес громадськості до книг, що висвітлюють духовність України, її вічно сущі ідеали, виплекані неперевершеними за своєю красою обрядами і традиціями, незабутньою героїкою національно-визвольних змагань.
У сучасних умовах зростає неабиякий інтерес громадськості до книг, що висвітлюють духовність України, її вічно сущі ідеали, виплекані неперевершеними за своєю красою обрядами і традиціями, незабутньою героїкою національно-визвольних змагань.
Ці духовні скарбниці поповнювалися упродовж не одного століття. Джерела духовної творчості наших предків завжди відзначалися надзвичайною багатоманітністю і виражали їх споконвічне прагнення забезпечити доброжиток і відвести зло, збагнути — до променистої основи — дивовижну історію свого краю.
Народознавча книга шанованого кам’янецького краєзнавця, видавця, громадського діяча Мирослава Мошака невипадково має назву “Крає-знавчими стежками Поділля”. У ній автор дає спромогу дослідити споконвічні подільські вогнища стародавньої народної культури, її духовні осередки і стереотипи, проаналізувати самобутні фольклорні пам’ятки — обрядові й побутово-родинні пісні й колядки, долучитися до життя колоритних, непересічних діячів культури, недостатньо висвітлених в офіційних історичних джерелах. Ознайомлення з відтвореними, а почасти й творчо збагаченими зразками народної культури наводить на думку, що народ — це не тільки сила, яка створює всі матеріальні цінності, а й єдине та невичерпне джерело скарбів духовних, перший за часом і красою творчості філософ, який створив усі життєствердні земні обряди, усі трагедії землі та найвеличнішу з них — історію культури.
Зацікавленість Мирослава Мошака краєзнавчою тематикою значною мірою пов’язана з діяльністю створеного й очолюваного ним громадського товариства “Історико-культурологічне Подільське Братство”. За 10 років його існування було проведено понад 25 експедицій у селах і містечках Поділля, під час яких збирався фольклорний матеріал календарно-обрядового змісту, пам’ятки і релікти старожитностей, предмети побутового і культурного вжитку. На основі цього матеріалу члени Товариства готували сценарії обрядових свят та дійств — гаївок, Купальських свят, Ходіння з Вертепом тощо.
Товариство активно популяризує зразки давньої і сучасної української культури, історичної героїки шляхом виставок, публікації оригінальних джерел подільської старовини. При ньому створено цікаву поділлєзнавчу бібліотеку, започатковано архів, що містить рукописи, стародруки, замальовки пам’яток, фольклорні записи, дореволюційні поштові листівки Кам’янця-Подільського та його околиць, давні мапи та фотографії.
Проявом активності членів Товариства є видання власного дайджесту — “Вісник Подільського Братства”. Редакційну колегію цього часопису очолює сам Мирослав Мошак. Він не лише знаходить кошти для видання вісників, а й публікує свої краєзнавчі науково-популярні повідомлення, статті. І хоча таких видань було небагато — лише чотири (у 1991, 1992, 1993 і 1995 роках), вони залишили помітний слід у культурно-освітньому житті краю.
Окрім вісників Подільського Братства,Товариство видало 11 книг, зокрема Юхима Сіцінського “Архітектура мурованих церков на Поділлі” (1990), Костянтина Щироцького “Подільські колядки та щедрівки” (1991), Дмитра Дорошенка “Про минулі часи на Поділлі” (1992), Тамари Сис-Бистрицької “Перлини Кам’янеччини” (1992), “Перлини Товтрів-Медоборів” (у двох частинах), Славка Полятинчука “Нема диму без вогню” (1993), “Золото, рекет, кримінал” (1995) та інші.
Водночас Мирослав Мошак здійснює разом із Віталієм Лозовим та Євгенією Сохацькою авторський проект видання “Просвітницький рух на Поділлі (1906-1923 рр.)”, яке вийшло в світ у 1996 році, до 90-річчя заснування подільської “Просвіти”.
Наскрізною темою у творчості Мошака, безперечно, є висвітлення і видання творчої спадщини Юхима Сіцінського.
В одному з вісників Подільського Братства (1993) він видрукував спогади Юхима Сіцінського під назвою “Про обставини мого життя”. Відтак вийшла в світ підготовлена Мошаком рукописна розвідка Юхима Сіцінського під назвою “Нариси до історичної топографії Кам’янця-Подільського та його околиць” (1994).
У 1996 році автор завершує роботу над бібліографічною розвідкою “Основні віхи життя і діяльності Ю.Сіцінського”, але її не публікує, і лише завдяки цьому виданню вона вийде в світ. Також залишалася неопублікованою стаття про епістолярну спадщину Юхима Сіцінського (листування з Михайлом Грушевським та Володимиром Антоновичем).
У цей час Мирослав Іванович багато зусиль докладає до заснування власного видавництва, яке з’явилося в 2006 році. В нових умовах він ефективно працює в царині популяризації української книги, особливо на історико-героїчну тематику. Ним було здійснено видання рукописних матеріалів Юхима Сіцінського під назвою: “Поділля під владою Литви” (2008), перевидання книги спогадів Якова Гальчевського “Проти червоних окупантів” (2010), видано український переклад нарису польського історика кам’янчанина Йосипа Роллє “Іван Богун — козацький полковник” (2012) та інші.
Підсумовуючи, зазначимо, що книга “Краєзнавчими стежками Поділля” містить вибрані замітки, дописи, повідомлення й оригінальні статті — ті, що вже були опубліковані, й ті, що друкуються вперше, а також матеріали, присвячені відомим діячам культури, історичним персонам, які так чи інакше пов’язані з Поділлям. Віриться, що у цієї книги буде багато щирих прихильників.
Віталій НЕЧИТАЙЛО, доктор історичних наук, професор
На фото: Мирослав Мошак під час презентації книги “Вибраного” Івана Іова, виданої його видавництвом