Ковзани, хокей, зимова риболовля, звісно добре, але повинні пам’ятати про безпеку на льоду. Як повідомив завідувач травматологічного відділення КП “Хмельницька міська лікарня” Руслан Колєсніков, за день у морозному грудні до лікарні потрапляють 50-60 осіб, які травмувалися на льоду. З них — до двох десятків із переломами.
При цьому найбільше травмуються на льоду люди працездатного віку. Швидко поспішаючи на роботу чи в навчальні заклади, молоді не бачать землі під ногами. Але, як в народі кажуть, знав би, де впаду, — підстелив соломи. Від падіння на ковзкому льоду ніхто не застрахований. І якщо таки впали, відчули біль, є правила негайної дії. Руслан Колєсніков, радить не рухатися, викликати швидку з мобільного телефону чи покликати на допомогу, якщо відчули нестерпний біль, перелом стегна чи неопорної ноги. Тут кожен рух тіла тільки нашкодить. Одразу потрібно звернутися до лікаря навіть, якщо відчули легкий біль при ударі головою чи у кінцівках. І особливо, якщо при падінні розпочалася кровотеча.
“На щастя, за грудень не сталося жодного випадку, коли б не допомогли видужати травмованому на льоду пацієнтові. Але закликаємо усіх вжити усіх заходів безпечного пересування на льоду. Особливо обережними потрібно бути на дорогах”, — радить лікар.
Варто бути надміру обережними й любителям зимової риболовлі чи ігор на замерзлих водоймах.
Представники районного управління ГУ ДСНС у Хмельницькій області проводять із населенням роз’яснювальні роботи. Забороняють вихід на тонкий лід. Міцність льоду потрібно перевіряти товстою палицею, ударяючи нею два-тири рази якнайдалі від себе. Категорично забороняється випробовувати міцність льоду ударами ніг. Якщо лід недостатньо міцний, потрібно припинити рух і повертатися назад своїми слідами. Небезпечні місця льоду, як правило, темніші за інші. Взимку батьки мають заборонити дітям виходити на лід без їх нагляду. Під час підльодового вилову риби не рекомендується на великому майданчику пробивати багато лунок, стрибати і бігати по льоду, скупчуватися в групи. Рибалки повинні пробивати ополонки одна від одної на відстані 4-5 метрів. Кожен повинен мати з собою міцну мотузку, 12-15 метрів завдовжки з великою глухою петлею на кінці. Тримати поруч з лункою дошку або велику гілку.
Якщо ви провалилися у воду, голосно покличте на допомогу. Широко розкиньте руки на краї пролому та утримуйтеся від занурення у воду з головою. Намагайтеся обережно дотягнутися до якогось предмета, що допоможе вам втриматися чи вибратися на поверхню. Вибирайтеся на лід без різких рухів, налягаючи на нього грудьми та по черзі витягуючи на поверхню ноги. Намагайтеся зайняти своїм тілом найбільшу площу на льоду. Вибравшись із ополонки, необхідно відкотитися від неї на безпечну відстань, а потім повзти в той бік, звідки прийшли, адже там міцність льоду вже перевірена. Не можна швидко бігти до берега. Далі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками немає, викрутіть мокрий і знову одягніть його. Для зігріву робіть будь-які фізичні вправи.
Якщо у вас на очах під лід провалилась людина крикніть, що ви йдете на допомогу. Знайдіть предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку, якщо вона має довгу та міцно пристрочену лямку. Наближайтесь до ополонки повзком, широко розкинувши руки. Підкладіть під себе дошку, фанеру. Не підповзаючи до самого краю ополонки (за 3-4 метри), подайте потерпілому палицю (мотузку, лижу, шарф тощо) і витягніть його на лід. Витягши потерпілого на лід, разом із ним повзком повертайтесь на берег. Якщо на допомогу поспішають декілька людей, можна лягти на лід один за одним, узявшись за ноги, і повзти до потерпілого. Перший у “ланцюгу” подає потерпілому ремінь, шарф, палку тощо і усі тягнуть його на поверхню криги та відповзають із небезпечної зони. Витягнувши потерпілого на берег, надайте йому першу допомогу, необхідну при охолодженні організму, викличте швидку допомогу.
Якщо хочеться безпечно розважитися на льоду, можна відвідати міську ковзанку чи гірку, неподалік Різдвяного ярмарку. Чекаємо й на зведення в місті Льодового палацу, де займатимуться хокеїсти.
Ірина Салій