Зима з кучугурами снігу, катанням на санчатах і ковзанах нині — рідкість. Усі мріють зустріти Новий рік зі снігом, а не з дощем. Глобальне потепління, зміщення полюсів Землі впливають на чимало важливих для людства процесів. На побутовому ж рівні турбуємося, як утеплюватися на зиму та як вплине зима на врожаї. Кажуть, точно спрогнозувати погоду під силу тільки вищим силам, але довіряємо метеорологам. Про грядущу найхолоднішу пору року наша розмова з завідувачкою сектору метеорологічних прогнозів обласного центру з гідрометеорології Люсею Ковалишиною.
— Люсю Каманівно, якої погоди чекати взимку 2021-2022 років?
— Згідно з прогнозом Українського гідрометеорологічного інституту, вона буде дещо теплішою, ніж попередня (десь на 1-1,5ºС) та м’якшою. Майже 60 % зимових днів мають бути теплими, 30% днів температура повітря буде в межах норми, і лише 10% днів зими будуть із температурою нижче норми. За даними багаторічних кліматичних досліджень, в області середня температура грудня становить -1,6ºС — -2,3ºС, -3,0 — -3,8ºС у січні і – 1,6 ºС — -2,6ºС у лютому. Відділ кліматичних досліджень та довгострокових прогнозів обіцяє, що морози цієї зими будуть, але нетривалі. Не обійдеться без снігопадів, але сніговий покрив буде переважно нестійкий.
У грудні очікується значне коливання температури. Середня добова температура буде, переважно, в межах норми. На початку грудня випаде сніг, всередині місяця потеплішає, ближче до Нового року посилиться мороз.
Прийнятними будуть і зміни погоди січня. Після новорічних свят, ближче до Водохреща, температура повітря знизиться, й така погода триватиме, щонайменше, тиждень. Слідом — тиждень відлиги і знову морозно. Стовпчик термометра в західних областях, куди входить і Хмельницька, може опуститися до -15 ºС і нижче.
Перша декада лютого прогнозується відносно теплою. До середини місяця впаде сніг, буде ожеледиця, далі температура повітря дещо знизиться. До кінця місяця є вірогідність ще кількох непроблемних снігопадів.
— Як останнім часом змінилися основні погодні характеристики?
— За два десятки років зменшується кількість опадів. За останні п’ять років, при нормі 633,8 мм, в загальному по області кількість опадів варіює від 538 мм до 626 мм. Це означає, що зона континентального клімату, в якій знаходимося, зменшується, поступаючись помірній та сухій зонам клімату. Середня річна температура повітря теж дещо підвищилася. При нормі +8,4 ºС, останнім часом вона знаходиться в межах +9,0 ºС та +10,1 ºС.
— Що впливає на зміни клімату і як вони проявляються?
— Кліматичні зміни тривають. На це впливають природні фактори, наприклад, біотичні процеси, коливання сонячної радіації, тектоніка плит та виверження вулканів. А також людська діяльність. За останні 25 років, згідно відділу кліматичних досліджень, середня температура теплого періоду зросла майже на 2 ºС, холодного — понад 2 ºС. Відтак, тривалість холодного періоду суттєво скоротилася, значно збільшилась тривалість перехідних періодів (весна, осінь). Зменшилася кількість днів із низькими температурами (майже в 3-4 рази), натомість кількість днів із високими температурами зросла майже в 2-3 рази. Частота зміни атмосферних процесів збільшилася в 2-3 рази.
— Нині про погоду дізнаємося з різних джерел. Яким варто довіряти?
— Для складання прогнозів погоди використовуються численні моделі циркуляції атмосфери, які розраховуються в регіональних та світових метрологічних центрах. Це чисто математичний розрахунок. Прогнози складаються з використанням цих численних моделей за спеціально створеними програмами. Нині, крім державної гідрометеорологічної служби, з’явилася значна кількість приватних метеорологів. Якому джерелу довіряти, кожен вирішує особисто. Раджу перевірити кілька разів прогноз на практиці й обрати для себе правдиве джерело. Хмельницький обласний центр із гідрометеорології (ЦГМ) щоденно складає прогноз погоди по області та місту на першу та уточнений прогноз погоди на поточну добу. По області — щоденно прогнозує погоду на другу, третю добу та робить консультативний прогноз погоди на четверту, п’яту добу. По області — по п’ятницях консультативний прогноз погоди на 6-10 добу. Цілодобово спеціалісти центру відслідковують та попереджають виникнення небезпечних та стихійних метеорологічних явищ на теренах Хмельниччини.
— Для того, щоб бути точним в розрахунках, потрібно мати надійні прилади. Яке обладнання нині використовують метеорологи Хмельниччини?
— На жаль, обладнання більшості метеорологічних станцій області застаріле. Але, згідно з цільовою програмою технічного переоснащення гідрометеорологічної мережі, на Хмельниччині планується встановити шість сучасних автоматичних станцій та один сучасний радіолокаційний комплекс. Звісно, нове обладнання допоможе робити якісніші прогнози погоди.
— Дякую за розмову, гарної погоди надворі і вдома!
Ірина Салій