Без категорії

Досвід лідерів: ефективно розвиватись, долаючи виклики

28 вересня 2021 року в Києві відбувся 4-й щорічний Міжнародний саміт мерів, організований Western NIS EnterpriseFund. Саміт об’єднав понад 130 учасників: очільників міст, представників бізнесу, центральної влади та експертів з України, Німеччини, США, Португалії, Албанії.

Цього року лейтмотивом саміту стала тема розвитку міст попри глобальні виклики в умовах пандемії.
Під час заходу учасники обговорили теми глобальних трендів розвитку міст, взаємодії між локальною та центральною владою, залучення інвестицій, інклюзивності тощо. Ірина Озимок, засновниця Міжнародного саміту мерів, наголосила:
“Міжнародний саміт мерів — це більше ніж конференція, це місце зустрічі тих, хто бажає зробити міста кращими. Останні майже два роки міста опинились на передовій: окрім боротьби з пандемією, доводилося продовжувати модернізацію, розвиток, облаштування міського середовища, і сьогодні ми дізнались, як це вдавалося очільникам українських та іноземних міст, які рішення повинні прийматись”.
Очільники десяти українських міст, зокрема, презентували успішні проєкти, реалізовані ними у період боротьби з пандемією. Якими були їхні ініціативи, які змогли б зацікавити іноземних гостей? Зокрема, це досвід міста Хмельницького, яким поділився міський голова Олександр Симчишин. Він презентував проєкт взаємодії з бізнесом в умовах пандемії та розвитку підприємництва. Ось як про цей досвід розповів на форумі Хмельницький міський голова:
“Перша ініціатива — це відшкодування з міського бюджету відсоткових ставок за кредитами. Ми з 2018 року цю річ запустили, коли почалася пандемія, збільшили суму відшкодування. Вона зараз становить 500 тис. грн на рік. І ми відшкодовуємо не “5-7-9”, а облікову ставку НБУ, і коли ця ставка була 16, ми відшкодовували 16, коли вона була 8, ми відшкодовуємо стільки ж. І відшкодовуємо не через рішення чиновників, а через чітку відповідність критеріям, і заявку отримуємо з банків, з якими ми співпрацюємо, і, дотримуючись цих критеріїв, отримуємо відшкодування напряму. Немає ніяких конкурсних комісій, немає взагалі ніякого чиновницького відбору, щоб уникати будь-яких корупційних ризиків. За час роботи програми відшкодували частку відсотків за кредитами вже 50 підприємствам на загальну суму понад 8 млн. грн. Нам ці кошти повертаються у вигляді нових робочих місць, у вигляді податку на доходи фізичних осіб”.
Також мер презентував хмельницькі проєкти та ініціативи взаємодії з бізнесом. Зокрема, “Купуй Хмельницьке”, “Школу молодого підприємця”, “Битву стартапів”, Школу фінансової грамотності”, організацію участі і компенсацію за участь у всеукраїнських і міжнародних виставках для місцевих виробників, Центр підтримки інновацій і підприємництва та ін. Також Олександр Симчишин, як він зазначив на сторінці у Фейсбуку, провів десятки теле-, радіоефірів для популяризації Хмельницького і наших кращих практик.
Зокрема, в ефірі “Громадського радіо” він порушив надважливу для всієї України тему: вартість газу на нинішній опалювальний сезон, яка може стати катастрофою для всієї держави. Він, зокрема, зазначив:
“Минулого тижня один з членів Наглядової ради заявив, що собівартість видобутку українського газу — 1000 гривень за тисячу кубів. Раніше дехто заявляв про 4 тисячі грн.
Газу Україна має близько 20 млрд кубометрів, для опалювального сезону країні треба 30 для населення і близько 20 — для теплопостачальних підприємств.
Ми вважаємо, що український газ, який вартує хай і 4 гривні за кубометр, має бути за цю ціну, враховуючи прибутковість, маржу, доставку, обслуговування мереж, переданий населенню і теплопостачальним підприємствам, які забезпечують тепло і гарячу воду”,
— заявив Олександр Симчишин.
Очільник Хмельницького погоджується, що цей позов має у собі, серед іншого, політичну складову.
“Політична складова позову полягає у тому, що ми хочемо всій країні показати, що нас дурять, що український газ коштує значно дешевше, ніж нам його продають. Тому ми надаємо цій темі максимальної публічності. Кабмін і багато високопосадовців часто озвучують одну тезу, мовляв, ми віддали на місця право встановлювати ціну за газ, нехай міста вирішують, ми даємо їм пільговий газ по 7400 грн за одну тисячу кубометрів. Насправді немає ніякого 7400 грн, є 7583 грн плюс 1970 грн за розподіл — тобто 9500 грн за тис. куб. м. Але за такою ціною ми можемо постачати газ для опалення багатоповерхівок та для гарячої води. Але для бюджетних установ цей газ вартує 24 500 грн за одну тисячу кубометрів та майже 2 тис. грн за розподіл, тобто майже 27 тис. грн за 1 тис. кубів”, — пояснив Хмельницький міський голова.

Тетяна Русанівська

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *