У Хмельницькому в суботу, 7 серпня, в Молодіжному парку відбувся перший тематичний пікнік національних спільнот — Польський. Його організатори — департамент культури та туризму міської ради, міський осередок Спілки поляків України та спортивно-культурний центр “Плоскирів”.
“Польський пікнік відбувається в рамках реалізації нашої галузевої програми “Нова лінія культурних змін”. Ми, власне, запланували низку заходів у форматі пікніків, де будемо показувати хмельничанам культури різних народів. Це народи, які здавна осідло проживали тут і зараз представлені національними меншинами в нашому місті, — розповів начальник управління культури і туризму міської ради Артем Ромасюков. — Ми даємо можливість усім спільнотам проявити себе і показати свою культуру”.
Якщо американський пікнік, який вже тричі проводили у Хмельницькому, найбільше запам’ятався містянам відпочинком на траві з хот-догами, поп-корном, музикою в стилі кантрі і спортивними розвагами, то Польський став святом національної культури, яку зберігають у нашому місті мазури — нащадки селян-переселенців з польської Мазовії, що зростали та виховували нащадків у мазурських селах: Мацьківцях, Шаровечці і Гречанах. Нині в мікрорайоні Гречани в історичному будинку розташований Dom Ludowy, який перетворюють у сучасний громадський простір.
У суботу Молодіжний парк на березі Бугу розцвів біло-червоними прапорцями Польської Республіки і синьо-жовтими — держави України. Саме так поєднались у долі мазурів дві Батьківщини. Власне, й сама територія нинішнього Молодіжного парку— особливе місце для польського серця. Адже понад сто років тому вулиці і квартали, які нині по обидва береги Південного Бугу ваблять сучасною забудовою, були осередками масового проживання мазурів. “Сто років тому Заріччя, Гречани, Завалля (нинішній відтинок вул Кам’янецької, що тягнеться до Бугу — ред.) говорили польською, адже тут осідло, з ХУІІ століття, проживали вихідці з Польщі, — розповідає голова обласного товариства Спілки поляків України Франц Міцінський. — Уявляєте, тут, де зараз Молодіжний парк, розгортається святкове дійство, колись до річки збігали городи, а господарі поляки жили за своїм звичаєвим укладом. За роки сталінських репресій польські родини були пошматовані, піддались жорстким репресіям, але нащадки зберегли і традиції, і мову, і культуру, зміцнюють різносторонні зв’язки з Польщею: від родинних до міждержавних”.
Нині активісти польського товариства збирають матеріали про проскурівських мазурів для нового музею історії та культури м. Хмельницького. Особливо плідно працює польська спілка з часу, як Україна здобула незалежність, і європейський простір став частиною нашого спільного простору.
На Польський пікнік містян скликали мелодії, що линули з імпровізованої сцени: від хедлайнера дійства, гурту “Юрко та приятелі”, а біло-червоні прапорці, які заклично майоріли скрізь, обіцяли присутнім яскраве свято національної культури. Десятки учасників суботньої програми в національних костюмах переконували, що дійство, справді, буде насичене в усіх локаціях, які ретельно готували до пікніка. Власне, назва “пікнік” навряд чи вміщала у собі все розмаїття програми, основний лейтмотив котрої — свято національної культури. Ірена Летавіна, голова Хмельницького міського осередку Спілки поляків України, розповіла, що головна мета заходу — ознайомити містян з історією, традиціями і сучасним громадським простором польської общини. Про яскраві моменти розповідала гостям свята фотовиставка “Мандрівка Польщею” хмельницької фотохудожниці Валентини Марцонь. Також всі бажаючі могли отримати у подарунок газету, яку видає міське товариство — “Polskie Podole” польською мовою.
На різноманітних локаціях хмельничанам, які завітали на свято, пропонували знайомство з польською культурою через танці, пісні, картини, пізнавальні розваги для дітей та, звісно, виступи творчих колективів. Також було кілька фотозон, де можна було сфотографуватися на пам’ять.
Підкріпитися під час відпочинку хмельничани могли у зоні фуд-кортів. Меню було звичне, без традиційних польських наїдків: шашлики, смажені сосиски, картопля фрі, хот-доги тощо. Але ж, як кажуть, навіть на пікніку — не хлібом єдиним… То ж перед концертом колективів польської общини усі бажаючі могли долучитися до майстер-класу з народного танцю “Полонез”, а любителі пригод взяли участь у квестах, в яких змагалися сім’ями.
Головною ж подією на святі став, без сумніву, концерт, який підготували учасники хору “Мазури”, дитяча вокальна група “Плоскировські дзвонечки” та польський аматорський народний вокальний ансамбль “Розмарин”. Усі виступи глядачі супроводжували оплесками, а дехто навіть пускався в танок та підспівував виконавцям.
Завершив концентру програму виступ популярного гурту “Юрко та приятелі”, який виконав чимало пісень польською мовою, в тому числі, власного авторства. Серед них — про мікрорайони Хмельницького — Шаровечку та Гречани.
Тетяна Русанівська