Палац спорту — головний будівельний гігант Хмельницького. Його готовність поки що складає трохи більше 50%, а він вже гідно приймав нещодавно 140 представників влади усіх рівнів: Президента України, керівників Офісу Президента, міністрів, міських голів з усіх регіонів, голів обласних, районних адміністрацій та обласних рад, які зїхались у Хмельницький на перший Конгрес місцевих та регіональних влад.
Перший камінь під його будівництво був закладений в березні 2019 року. З тих пір спорудження Палацу спорту вже профінансовано в сумі 137,9 млн грн, з яких 56,9 млн грн виділено з міського бюджету та 82 млн грн — з державного.Втім, щоб зберегти темпи будівництва, які були на початку, та завершити усі заплановані роботи, як, між іншим, і планувалося, цих грошей було надзвичайно мало. Торік держава, згідно з угодою співфінансування, не спрямувала на Палац спорту жодної копійки. Хоча міжвідомча комісія й погодила виділити на об’єкт 60 мільйонів гривень. Тож упродовж 2020 року будівництво Палацу спорту велося винятково за кошти міського бюджету. Власним коштом місто продовжувало роботи на об’єкті й з початку цього року, спрямувавши з бюджету 17 мільйонів гривень. В травні Палац спорту потрапив до переліку об’єктів спортивної інфраструктури, яким, за рішенням міжвідомчої комісії, сає надатись державна субвенція на продовження будівництва. З 800 мільйонів гривень, які передбачені у держбюджеті на схожі об’єкти, Хмельницькому перепаде 70. Проте цю суму ще мав підтвердити Кабмін.
І ось, нарешті, це сталося! 2 червня уряд виділив на продовження будівництва 70 мільйонів гривень. Як “працюватимуть” отримані мільйони? Це обговорювали міські депутати під час роботи 6 позачергової сесії, яка відбулася 10 червня.
Підсумовуючи роботу сесії, Олександр Симчишин повідомив: “70 мільйонів гривень отримали з державного бюджету на Палац спорту, включили їх у дохідну і видаткову частини бюджету, ще в червні зможемо оплатити перший транш підряднику. Маємо запевнення на ще 30 мільйонів гривень з державного бюджету, тому роботи проводитимуться максимально швидко”.
За словами міського голови, є помісячний розпис їх надходження. У ньому передбачено, що перші два мільйони гривень Хмельницький отримає цього місяця. Ще понад п’ять мільйонів — у липні. Однак основні кошти мають надійти впродовж листопада-грудня.
“Ми спробуємо змінити цей розпис. Двох мільйонів у червні недостатньо для прискорення будівництва Палацу спорту. Для цього саме зараз необхідні основні фінансові вливання, адже нині потрібно купувати обладнання та будівельні матеріали”, — зазначив міський голова.
Олександр Симчишин підтвердив, що теоретично Палац спорту можна здати в експлуатацію до кінця цього року, але за однієї умови. “Нам необхідно отримати від держави 143 мільйони гривень, з яких фактично вже є 70 мільйонів. Нам потрібні кошти на новації, які ми внесли у проєкт Палацу спорту. Серед них: додаткові звук і світло, Інтернет, відеоспостереження, система допуску глядачів європейського зразка. Паперових квитків не буде, бо це створить хаос і незручності для глядачів. Але електронна система, на жаль, доволі коштовна”.
Втім в столиці чи щось наплутали, чи вирішили вести власні якісь торги, поки що все неясно, хоча дуже тривожно. Адже 8 червня, Міністерство молоді та спорту повідомило у ФБ про виділення коштів на Хмельницький Палац спорту. Проте у цьому повідомленні вказано, що обєкт мають ввести в експлуатацію “…до 2023 року включно”! Олександр Симчишин каже, що не зрозуміло, звідки взялася така дата.
“Якщо навіть подивитися на будівельний паспорт, який висить при вході у Палац спорту, кінцевою датою є перший квартал 2022 року Це узгоджено усіма сторонами. У будь-якому випадку ми проти довгобуду. Натомість хочемо цьогоріч завершити основну масу робіт, щоб у наступному році він запрацював”, — заявив Хмельницький міський голова.
Тетяна Русанівська