Із минулої пʼятниці до неділі Хмельницький насолоджувався джазом. Після минулорічної перерви на карантин, коли його транслювали в онлайн форматі, в нашому місті нарешті наживо відбувся традиційний джазовий фестиваль “JAZZ FEST PODILLIA”. Програма фестивалю розгалузилася на стадіон “Поділля”, кінотеатр ім. Т.Г.Шевченка та міську дитячу школу мистецтв.
Ще кілька років тому вважалося, що джаз в Україні – не популярний і розуміють його тільки у великих містах, як Львів, Київ, Харків чи Одеса. Але, відколи Хмельницький почав збирати тисячі прихильників джазу на фестивальних концертах міжнародного рівня, можна ствердно вважати, що наше місто також претендує на звання столиці джазу в Україні. Щороку – висококласні джазові композиції нам дарують провідні вітчизняні та зарубіжні джазмени. Не поступаються талантом і майстерністю виконання джазу й хмельницькі музиканти. Так було і цього року.
Перший день “JAZZ FEST PODILLIA – 2021” був просто шаленим від музики, емоційної зустрічі артистів і публіки, які втомилися від карантинного застою. А ще тому, що джазували класні музиканти. Розпочали програму з найповажніших артистів – біг-бенду Національного президентського оркестру. У їхньому виконанні дика музика з афро-американськими коренями зазвучала з лоском, манірно й вишукано. Смички, струни, саксофони перенесли публіку в атмосферу розкоші й аристократичного відпочинку. У виконанні оркестру, який презентував Україну в різних куточках світу, звучали кращі зразки світової музичної класики в сучасній джазовій інтерпретації. Але, як би не приборкували душу титулованих музикантів білі сорочки та костюми, джазові ритми їх просто розривали. Головний диригент та художній керівник колективу – народний артист України Анатолій Молотай, диригуючи, пританцьовував у ритмі музики. Вловили ритми сцени й глядачі.
“Символічно, що фестиваль припав на 11-12 червня, саме 12 червня виповнилося б 80 років патріарху джазової музики – американському піаністу й композитору Чику Коріа. Йому присвячуємо три композиції з нашої фестивальної програми: “Spain”, “La Fiesta”, “I Fly”, – повідомив Анатолій Молотай.
Після яскравого відкриття фестивалю слово надали його організаторам: представникам міської ради, міського управління культури та туризму й міського муніципального естрадно-духового оркестру.
“Надзвичайно приємно бачити в місті численну кількість шанувальників елітної музики. Радію разом із хмельничанами, що після півторарічних карантинних обмежень артисти нарешті вийшли на сцену. Першим наживо для слухача повернули фестиваль “ROCK&BUH” в специфічному авто-форматі. Джазовий фестиваль теж відбувся досить неординарно – на стадіоні. Але в українських реаліях стадіон служить не лише для проведення змагань, а й для різних заходів. Сподіваємося, що повернемо в режим офлайну й інші наші фестивалі”, – звернувся до публіки міський голова Олександр Симчишин.
Кожна джазова композиція віртуозно насичена музичними ритмами. Джаз буває дуже різноманітним. Коли на фестивальній сцені вщух оркестровий джаз, публіку накрила нова його хвиля – легша, свіжа, бо у виконанні молодого колективу, який виник, як проєкт джазмена Олексія Боголюбова “Travelling to the centre of Europe”. Головна ідея музикантів – поєднати європейську і світову джазову музику з українськими народними ритмами. Адже Україна – центр Європи. Фронтмен колективу Олексій Боголюбов імпровізував за роялем (бо справжній джаз – це імпровізація і самовираження музиканта). Його музику гармонійно доповнювали й інші інструменти, зокрема, популярна на Гуцульщині скрипка. На музичному фоні звучав і жіночий вокал. Співала юна послідовниця Ніно Катамадзе – Ірина Дубенко.
Нагадаємо, що торік Олексій Боголюбов у рамках онлайн “JAZZ FEST PODILLIA” давав уроки джазу. І цьогорічна його участь у фестивалі – також не тільки виступ на сцені, а й майстер-клас із джазу в міській дитячій школі мистецтв та показ кіно за участі Чарлі Чапліна під його музичний джазовий акомпанемент у театрі ім. Т.Г.Шевченка.
Щоб виконувати музику потрібно розуміти її природу. Як би європейці не намагалися приборкати джаз скрипками та саксофонами, виник він у ХII столітті в США, коли темношкірі раби влаштовували на вихідних розваги з музикою, танцями й піснями. Тому справжня джазова жила струїться саме в тілах афро-американців. Це довів на “JAZZ FEST PODILLIA” найяскравіший учасник фестивалю – член львівського джазового колективу “Shockolad” Паул Комолайф. “Шоколадний” джазовий виконавець просто зірвав публіку з місця. Він так віртуозно виконував вокальні джазові композиції, так заразливо танцював, що не підтримати його було просто неможливо. Всі ми добре пам’ятаємо український афро-американський колектив “Чорнобривці”, але Паул Комолайф – ще крутіший виконавець українських пісень у джазовій інтерпретації. Музикантів колективу “Shockolad” не хотіли відпускати, співали на біс пісню про “Марічку”.
До півночі на стадіоні “Поділля” гримів джаз у виконанні музикантів світового рівня – біг-бенду Денніса Аду. Денніс Аду – уродженець Гани, який мешкає в Україні. У сім років захопився музикою Луї Армстронга. З дитинства виконував джаз у різних колективах, а в дорослому віці почав створювати власні. Його не раз відзначали на різного рівня джазових конкурсах. Творчість біг-бенду Денніса Аду знайома хмельничанам із минулих років джазового фестивалів, але цього разу наше місто слухало нові композиції й цікаві авторські джазові інтерпретації.
Другий фестивальний день зустрічав господарів масштабного джазового дійства – міський муніципальний естрадно-духовий оркестр. Наші запалили сцену не гірше, ніж запрошені гості. Солісти оркестру Інна Гласова, Марина Українець, Дарʼя Сохрякова, Дарія Коневега та Павло Дасюк легко і професійно виконали легендарні джазові композиції. Де музика й пісня, там і танець. Стильні джазові танці доповнили виступи хмельницьких артистів. Джаз у літню пору розкував навіть сам оркестр – на сцену вийшли не у звичних класичних костюмах, а в футболках із написами “Khmelnytsky Orchestra”.
Наше місто на фестивалі представив й оркестр головного управління поліції області. Стільки музичного флірту від чоловіків у погонах напевно ще не відчував ніхто. Але, хай би як не зваблювала джазова музика, усі залишалися тільки друзями. Композиція “Just friends” у виконанні солістки оркестру Ольги Ковальчук розставила всі крапки над “і”. Співав й улюбленець хмельницької публіки Віктор Шайда, зокрема про курочку – легку на слух джазову композицію “The Chicken” Джако Пасторіуса.
Звучав у рамках фестивалю й кубинський джаз у виконанні польського афро-американця Роланда Абреу. Його джазові ритми приборкали контрабас.
Традиційно, після минулого рокфестивалю, пряму трансляцію “JAZZ FEST PODILLIA” знімала ТРК “МІСТО”.
Фестивальну зону прикрашали стильні фотолокації з тематичними банерами та раритетними інструментами й платівками.
Ірина Салій