Гнітюче слово “звалище”, яке почало “розростатись” у місті ще з 1956 року і протягом цього часу отруює довкілля горами сміття, схоже, незабаром залишиться лише на старих світлинах та архівних кадрах теле- та кінохроніки. А на зміну йому в наше життя, в колективну свідомість поступово входить інше формулювання: “муніципальний центр управління відходами”, який працює в Хмельницькому поблизу сміттєвого полігону з вересня минулого року.
Це один з етапів реалізації концепції “Розумне довкілля”, яку міська рада впроваджує з 2017 року. Створення такого центру за адресою проспект Миру, 7, за інформацією заступника міського голови Миколи Ваврищука, обійшлося місту у понад 1,5 млн грн. Це і бюджетні кошти, і кошти підприємства “Спецкомунтранс”, зокрема, ті, які воно заробило від дегазації полігону твердих побутових відходів, де триває підготовка до спорудження сміттєпереробного комплексу вартістю понад 36,5 млн євро.
Реалізацією екологічного проєкту займається офіс “Розумне довкілля. Хмельницький”, що є відокремленим підрозділом комунального підприємства “Спецкомунтранс”. Як повідомила юрист офісу “Розумне довкілля” Євгенія Смолієнко, завдяки роботі центру вдасться скоротити потрапляння відходів на полігон та поступово навести лад з великогабаритними відходами в місті. “Наша мета, — розповідає пані Євгенія, — не лише налагодити систему утилізації побутових відходів, а й у різних формах пропагувати екологічну свідомість: від занять з дошкільнятами і школярами, навчаючи, як правильно сортувати сміття, як давати “друге” життя пластику, паперу і т.д. — до створення “розумного довкілля”. Вже понад два роки у різні мікрорайони міста курсує “Екобус”, працівники якого збирають небезпечні токсичні відходи у громадян. А з січня цього року екологічний автомобіль розширив маршрут — їздить й селами, які стали частиною Хмельницької територіальної громади. Це десять локацій. І співпраця дає результати там, де старости працюють з жителями, інформують про важливість правильної утилізації небезпечних відходів. Добре налагоджена робота, до прикладу, в Олешині, Шаровечці, Копистині, Давидківцях. Гірше – по віддалених малих селах, де мешкають, переважно, люди похилого віку. Тому ми будемо активніше працювати з жителями сільських громад, доносити необхідну інформацію”.
А чи активно працюють з Центром управління відходами хмельничани? Про це розповідає комунікаторка офісу “Розумне довкілля. Хмельницький” Ксенія Косюк:
“За час роботи центру його послугами скористалися понад тисячу людей. Центр працює у режимі самообслуговування шість днів на тиждень та приймає 13 фракцій відходів (папір, пластик, поліетилен, комбіновану упаковку, метал, побутову техніку, будівельні відходи, “зелені” відходи, меблі, одяг, небезпечні відходи). Кожну з фракцій відправляють на підприємства вторинної переробки. До прикладу, комбіновану упаковку відвозять у Харківську область на Зміївську паперову фабрику. Працюємо лише з підприємствами, які мають ліцензію у сфері поводження з небезпечними відходами. За період роботи з 24 вересня 2020 до 28 лютого 2021 року центр прийняв 4633кг одягу та взуття, 250 кг металу, понад 1000 одиниць побутової техніки, 884 кг “зелених відходів”, майже 2 тисячі кг будівельних відходів, більше ста одиниць меблів та інших великогабаритних відходів, 363 кг ПЕТ-пляшок, 1774 кг паперу, понад 500 кг скла та склобою, 671 кг поліетилену, 1160 кг комбінованої упаковки.
Якщо з переробкою паперу, пет-пляшки та інших відходів все більш-менш зрозуміло, то що робимо з рештою? Наприклад, меблі, які в досить непоганому стані, пропонуємо безкоштовно забрати людям, які їх потребують, одяг теж передаємо в соціальні установи, зламану чи застарілу побутову техніку можуть забирати наші ПТУ, що готують спеціалістів з її ремонту. Будівельним сміттям посипають дорогу до полігону твердих побутових відходів. До речі, хмельничани не лише привозять сюди відходи, а й приїжджають, щоб безкоштовно вибрати для своїх потреб необхідні у побуті речі: запасні деталі до побутової техніки, електроніки, меблі та ін. Часто звертаються за одягом, взуттям. Речі в нас санітарно оброблені, знаходяться на вішаках та спеціально упаковані у відповідні контейнери (окремо — чоловічі, жіночі, дитячі, постільна білизна). Щомісяця за допомогою центру звертається, в середньому, до 300 людей.
До речі, приємно спостерігати за тим, як батьки тут навчають дітей правильно розкладати привезені пакунки по відповідних контейнерах, пояснюють, чому це необхідно. Думаю, таке сімейне екологічне виховання дуже важливе, — підкреслила Ксенія Косюк.
Головна наша мета — щоб якнайменше відходів, які довго розпадаються, потрапили на полігон. Хочеться сподіватись, що Центр управління відходами, справді, стане центром екобезпеки, а наші містяни не вивозитимуть токсичне сміття у лісосмуги, не залишатимуть його на околицях міста, у зонах відпочинку, які стають “заручниками” тонн пластику, скла та будівельного мотлоху”.
А нещодавно офіс “Розумне довкілля” повідомив у ЗМІ про новий екологічний проєкт: співпрацю з навчальними закладами, які готують спеціалістів з ремонту та обслуговування побутової техніки. До речі, така співпраця розпочалася ще торік у вересні, коли над оформленням паркану поряд з центром працювали 20 студентів-оформлювачів з ВПУ №25. Нині ж вже є домовленість з дирекцією ВПУ №25 та з кафедрою машин та апаратів, електромеханічних та енергетичних систем факультету інженерної механіки Хмельницького національного університету, з тим, щоб постачати для практичних занять відпрацьовану побутову техніку та електроніку.
ВПУ №25, яке готує кадри різних робітничих кваліфікацій — одне з найбільших у місті. Тут навчається майже шість сотень студентів. “Випускники училища працюють у різних галузях економіки, і головний орієнтир профорієнтації, — розповіла директорка, кандидат педагогічних наук Олена Загіка, — це задоволення запитів сучасного ринку праці, а отже, співпраця з бізнесом, який є головним роботодавцем для випускників. І наше завдання — дати вихованцям такі знання, щоб вони були актуальними на ринку праці”. Традиційний фестиваль професій, на який з’їжджаються до ВПУ № 25 посланці профтехосвіти області, обмінюються досвідом, беруть участь в конкурсі фахової майстерності, зокрема й у номінації “Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування”, цього року відбувся 2 березня. І хмельничани показали високий рівень навчальної підготовки.
Втім, на моє запитання, чи важлива для училища співпраця з офісом “Розумне довкілля”, Олена Олегівна розповіла, що екологічною освітою у ВПУ займаються постійно. І йдеться не лише про використання на практичних заняттях “списаної” побутової техніки, деталей машин та агрегатів, електроніки, а про екологічне виховання, яке є частиною навчального курсу. Як зразок, у кабінеті директора виставлено дипломну роботу “Вибір за тобою” Тетяни Адерейко, цьогорічної випускниці за спеціальністю “Живописець. Оформлювач вітрин, приміщень та будівель”. Це — велика інсталяція на суспільно важливу тему: як людині вкорочують життя шкідливі звички та “хворе” довкілля, а її деталями, власне, й стали побутові відходи, які “убивають”. Цю тему дівчина обрала самостійно, а це значить, що екологічна освіта, екологічна свідомість стає невід’ємною частиною нашого життя.
Екологічна криза, в якій ми опинилися, — продукт винятково нашої життєдіяльності, точніше споживацької психології. Змінювати її маємо вчитися вже зараз, грамотно утилізуючи і використовуючи відпрацьовані ресурси. До речі, проєкт “Розумне довкілля. Хмельницький” є регіональною складовою національної стратегії та національного плану управління відходами в Україні до 2030 року.
Тетяна Слободянюк