Уряд Зеленського ухвалив постанову, за якою медики, які працюють з хворими на коронавірус, будуть отримувати підвищену заробітну плату, а заклади охорони здоров’я — належну оплату послуг через Національну службу здоров’я України.
Згідно з цією постановою Кабінет міністрів визначив порядок додаткових виплат працівникам закладів охорони здоров’я у розмірі до 300 відсотків заробітної плати, а також порядок забезпечення пацієнтів лікарськими засобами та медичними виробами. Але як медикам працювати за віртуальні гроші, бо вони досі їх не отримали — уряд не сказав. Як не сказав, чому Нацслужба здоров’я, яка має виділяти кошти на заробітну плату не тільки інфекційній лікарні, а й усім медзакладам, цього не робить? Гарно влаштувалися наші пани, а точніше, як вони себе називають, — слуги, адже все те, що за законом мають робити вони, переклали на плечі іншим. Приміром, волонтери, які збирають гроші, щоб забезпечити лікарні засобами захисту, зокрема й медичними масками. Так само міська влада, яка за законом вже не має виділяти кошти на зарплату медикам, але з огляду на те, що відбувається в медицині нині, під час пандемії, і на те, що держава не виконує свої обіцянки, робить це, перекриваючи своїми видатками нестачу заробітної плати медзакладам. Підтвердив це і міський голова Олександр Симчишин.
“Ми зменшили видатки на утримання виконкому і структурних підрозділів міської ради. Це фактично стосується заробітних плат, фонду преміювання, різноманітних надбавок. Утримання міської ради зменшено на два мільйони 800 тисяч, тому що у кризові часи економити мають усі, як власне дискомфорт мають терпіти всі. А показувати приклад мають безпосередньо працівники міської ради і посадовці. Ми це робимо вже другий місяць поспіль. В березні ми зі своїх заробітних плат перерахували 620 тисяч на премії для лікарів, медичних працівників, молодшого і середнього медперсоналу інфекційної лікарні. Тепер це сума, забрана з видатків, плюс два мільйони з резервного фонду і цих 4,8 мільйона виділили на медицину. Крім того, у березні виділили майже 20 мільйонів гривень на медицину і безпосередньо на боротьбу з коронавірусом COVID-19. Перед тим ще виділяли 10,5 мільйона гривень на придбання медичного обладнання. Власне ці видатки пішли насамперед на інфекційну лікарню і це дійсно було пов’язано з муніципальною надбавкою, як ми її називаємо. Це, по суті, доплата за квітень і травень медичним працівникам. Молодший медперсонал — чотири тисячі гривень, середній — сім тисяч, лікарі — десять тисяч гривень. В квітні і в травні вони отримають два рази отаку муніципальну надбавку, крім того, два рази по п’ять тисяч гривень отримають медичні працівники мобільних бригад, які відбирають біологічний матеріал для проведення тестування і так само суттєво себе наражають на небезпеку”.
А що ж уряд? А уряд і досі обіцяє. Ви тільки задумайтесь, надворі травень, а лікарі Хмельницької інфекційної лікарні лише сподіваються отримати кошти за березень, які держава обіцяла платити тим медикам, які лікують хворих на COVID-19. Але, як з’ясувалось, це не 300 відсот-ків зарплати, про які так гучно заявив уряд Зеленського, а тільки кошти за відпрацьовані години. За словами головного лікаря Хмельницької міської інфекційної лікарні Оксани Піддубної, це насправді копійки!
“За березень санітарка отримає доплату 600 гривень, медсестра — півтори тисячі гривень, а лікарі — дві тисячі. І то не всі. Реаніматологи — до двох тисяч, є й менше”, — підтвердила свої слова Оксана Піддубна.
Але навіть й ті копійки від держави за квітень і травень медики не знають, коли отримають, бо Нацслужба здоров’я ще й досі не розробила відповідні документи.
“НСЗУ ще не розробила пакети на короновірус і тому ми не можемо з ними укласти угоду на надання допомоги на COVID-19”, — каже Оксана Піддубна.
Заборгувала НСЗУ (держава) інфекційній лікарні й 750 тисяч, які мали йти суто на заробітну плату персоналу закладу. За словами Оксани Піддубної, станом на 4 травня їх у лікарні так і не отримали.
Лариса Світловська