Гість "Проскурова"

Наша мета — здорова, ерудована, активна громада

Як і кожна людина, завершуючи рік, міська рада аналізує свою роботу, підсумовує здобутки та планує завдання на рік грядущий. У 2019 році в місті чимало зроблено, зокрема для розвитку освіти, молодіжної політики, громади загалом. Про реалізовані проєкти та новації наша розмова з заступником міського голови
Галиною Мельник.

— Галино Леонтіївно, розкажіть, будь ласка, як змінилося життя наймолодших мешканців міста. Чи покращилися цьогоріч умови для вихованців дитячих садків та шкіл?
— Так. Нам вдалося впоратися з багаторічною проблемою хмельничан — величезними чергами в дитячі садки. Відкриваючи нові заклади дошкільної освіти та додаткові групи, в цьому році прийняли на виховання набагато більше дітей. Черги залишилися хіба в дитсадках на проспекті Миру та в мікрорайоні Озерна, попри відкриття там нового сучасного дитячого садочка. На початку січня плануємо відкрити там дві групи раннього віку, щоб батьки, які працюють, мали де залишити своїх малюків.
Знаю з багаторічного вчительського досвіду, що запорукою успішного навчання дітей є здоровʼя, основа якого — правильне харчування. Стосовно цього, місто — на хвилі всеукраїнських новацій. Так, цьогоріч впроваджено проєкт “Нове шкільне харчування”. Меню страв, якими харчуватимуться наші діти в їдальнях шкіл та ДНЗ, затверджене Держспоживслужбою. Скомпоноване воно на основі авторських страв відомого українського кулінарного експерта Євгена Клопотенка. Проект реалізовано за підтримки Міністерства охорони здоровʼя та Міністерства освіти та науки України, а також фонду Western NIS Enterprise Fund. До формування нового раціону школярів долучилися також міські експерти з питань харчування та дієтологи. Тож у ньому максимально збалансовано жири, білки та вуглеводи, використовується менше цукру й солі, натомість — соуси на основі фруктів та овочів, а також натуральні приправи і зелень. Дітям страви дуже смакують.
Коштує таке харчування в школі 13 гривень за сніданок для учнів перших-четвертих класів та для дітей пільгових категорій. У дитсадках — 25 гривень. З цієї суми батьки сплачують 60 відсотків, а 40 відсотків — кошти міського бюджету. Зробили й ремонти харчоблоків та постійно оновлюємо необхідне обладнання навчальних закладів.
Встановлені якісні паркани навколо освітніх закладів, передусім дитячих садків.

Ще минулоріч діти шкіл міста почали навчатися за державною освітньою програмою “Нова українська школа”. Наскільки якісно реалізовується вона у Хмельницькому?
— НУШ — програма реформування середньої освіти, починаючи з молодших класів. Вона передбачає навчання дітей через практичні дії, а не теорію, учні більше розвивають навички, повʼязують їх з життям. Також реформа передбачає зміни в порядку зарахування дітей до школи, співпраці учителів і батьків, оновлення матеріально-технічної бази закладів освіти.
З впровадженням програми НУШ успіхи в навчанні школярів молодших класів у місті дійсно прогресують. Програма фінансується 50 на 50 за кошти державного та міського бюджетів. Так, за кошти міста закуплено нові сучасні парти, компʼютери, інтерактивні дошки тощо. Вчителі, які працюють за програмою “Нова українська школа”, проходять спеціальні курси, які, вважаю, досить ефективні. Відбуваються вони, зокрема, в Хмельницькій гуманітарно-педагогічній академії.
Які ще освітні проєкти відбулися за сприяння міської влади?
— За сприяння міського голови Олександра Симчишина з метою національно-патріотичного виховання дітей та молоді створено міський штаб Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри “Сокіл” (“Джура”). В рамках проєкту відбулося чимало цікавих заходів, наприклад, дитяче таборування в парках міста. Переможці гри “Сокіл” їздили до Польщі.
Для того, щоб юні хмельничани добре знали історію України, міста, розуміли, як працює міська рада, проводимо брейн-ринги “Ми-діти-влада” та “Моя позиція”. Традиційно відбуваються екскурсії міською радою школярів і студентів.
Активно співпрацюємо з громадськими організаціями, зокрема з обласним благодійним фондом “Карітас”. Разом проводимо лекції і тренінги на тему булінгу в школах, оскільки ця тема нині досить актуальна.
Загалом роботою міського департаменту освіти та науки задоволені. За 2019 рік на фінансування освіти міста станом на 20 листопада виділено один мільярд два мільйони гривень, разом із субвенцією з державного бюджету. З цієї суми 645 мільйонів — кошти міського бюджету.
Маємо успіхи наших школярів на олімпіадах всеукраїнського рівня. Так, з різних навчальних дисциплін найкращими в Україні стали 17 школярів міста, маємо й шестеро хмельницьких представників Малої академії наук.

Що зроблено для покращення спортивного дозвілля хмельничан?
— Реалізовуємо передвиборчу програму міського голови Олександра Симчишина щодо забезпечення кожної школи спортивними майданчиками, тренажерами, спортивними залами та обладнанням. Уже побудовано 25 спортивних майданчиків. Завершується їх встановлення в міських загальноосвітніх школах №№21 і 25.
Усі майданчики доступні для хмельничан. У мікрорайоні, де мешкаю, спостерігаю, як на новому шкільному спортивному майданчику дорослі та діти займаються до сутінок. Звісно, стовідсотково забезпечити якісними майданчиками місто ще не вдалося, бо за чотири роки каденції це просто неможливо, адже до нас цього ніхто не робив.
Окрім шкільних, зводяться й спортивні майданчики на прибудинкових територіях. Встановлюємо в місті антивандальні тенісні та шахові столи, які доступні всім громадянам. Вважаю, в хмельничан сьогодні немає проблем, де займатися спортом.
У місті відбулося чимало масштабних спортивних подій. Із започаткованих цьогоріч цікавим був “Забіг Свободи”. Вперше хмельничани бігли та їхали на велосипедах вгору, фіксуючи швидкість. Участь у заході взяли багато людей різного віку, це довело, що хмельничани дружать зі спортом.
Прагнемо зробити сучасну родину здоровою й активною, тому пропагуємо сімейні заняття спортом. У Міжнародний День захисту дітей, 1 червня, в ДЮСШ №1 відбувся сімейний турнір з футболу, де за Кубок міського голови змагалися сімʼї та родини. Участь у футболі взяла й родина Олександра Симчишина, який завжди показує громаді гарний приклад. Такий захід проходив вперше в місті й був досить цікавий.
У День захисту дітей відбувся й родинний спортивний захід для батьків немовлят. З дітьми вони бігли та їхали наввипередки. Дійство доповнювалося цікавою програмою.

— Спорт — запорука фізичного здоровʼя, читання — духовного. Як заохочуєте людей до книжки?
— Для того, щоб хмельничани ставали ерудованішими, більше читали, впроваджуємо проєкти “Жива книга”, де охочі мають змогу зустрітися наживо з авторами книг. В рамках проекту відбуваються й перегляди вистав для дітей, конкурси та змагання. Крім того, у школах учні активно обмінюються книгами.
Бібліотекарі завжди популяризують нові книги, зокрема авторства хмельничан, на загальноміських фестивалях, святкуваннях.
У цьому році міські бібліотеки виграли кошти з міського бюджету на реалізацію цікавих проєктів. Тепер діти мають можливість читати книги зі смартфона. Для бібліотек закуплено нове технічне обладнання, а також 400 тисяч гривень виділено з міського бюджету на нові книжки.

— Ви є головою спостережної комісії з дотримання прав громадян, позбавлених волі.
— Так. Спостережна комісія веде активну роботу. Розроблений спеціальний план заходів для осіб, які перебувають у Хмельницькому слідчому ізоляторі. Періодично його відвідуючи, зʼясовуємо умови утримання затриманих та засуджених. Для їх покращення за кошти міського бюджету зроблено ремонт душових, придбано будівельні матеріали. В одному з блоків ізолятора замінено каналізаційні труби.
Зустрічаємося з підлітками, які перебувають під слідством. Для них у СІЗО організоване навчання. Уроки проводять вчителі ліцею №15 ім. О.Співачука.
Разом з наглядовою комісією для ізолятора зібрали бібліотеку. Проводимо там навчання, лекції, виховні години, найчастіше на юридичні теми. В ізоляторі відбувається чимало заходів, присвячених державним святам. Спостерігаємо й за соціалізацією осіб, які вийшли з місць позбавлення волі тощо.

— За що першочергово плануєте взятися в наступному році?
— В час війни важливо підсилити патріотичне виховання дітей. Днями зустрічалася з учасниками АТО, ООС, разом плануємо активізувати таборування школярів, де вони проходитимуть військово-патріотичний вишкіл. Краще має працювати тир міста. На жаль, у Хмельницькому поки недостатньо фахових тренерів зі стрільби. Тут також зголосилися допомогти учасники і ветерани АТО, ООС. У школах міста має збільшитися кількість уроків патріотичного виховання.
Разом з управлінням культури і туризму міської ради на 2020 рік плануємо провести низку патріотичних заходів.
За ініціативи міського голови Олександра Симчишина спільно з міським управлінням молоді та спорту вперше в Хмельницькому плануємо провести фестиваль байкерів. Думаю, він буде цікавим для громади.

— Дякую за розмову. Успіхів у нових починаннях!

Ірина Салій

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *