Соціум

Діалог влади і підприємців

Підвищення рівня заробітної плати, легалізація тіньового бізнесу і тіньової зайнятості, своєчасність і повнота сплати податків та соціальних внесків — ці питання міська влада намагається вирішувати у діалозі з бізнес-середовищем. Як приклад — проведення форуму-наради з роботодавцями за участю відповідної комісії та робочої групи, котрі практично займаються цими питаннями. Минулого тижня вдруге у цьому році відбулося  таке розширене зібрання.

Підвищення рівня заробітної плати, легалізація тіньового бізнесу і тіньової зайнятості, своєчасність і повнота сплати податків та соціальних внесків — ці питання міська влада намагається вирішувати у діалозі з бізнес-середовищем. Як приклад — проведення форуму-наради з роботодавцями за участю відповідної комісії та робочої групи, котрі практично займаються цими питаннями. Минулого тижня вдруге у цьому році відбулося  таке розширене зібрання.

Цього разу на нього були запрошені керівники 20 підприємств, де рівень зарплати залишається меншим законодавчо встановленого мінімуму. Крім них, участь у форумі-нараді взяли представники управління Держпраці в області та податкової інспекції у місті Хмельницькому. Спільна розмова мала сприяти покращенню ситуації.
За словами заступника міського голови Андрія Бондаренка, який головував на засіданні, “наша робота дає реальні результати: так, маємо збільшення офіційно зареєстрованих підприємців на 300 юридичних осіб і перевиконанням бюджету міста на 166 мільйонів гривень”. Останнє він пояснює зростанням надходжень від бізнесу — “як свідчення більшої свідомості підприємців”.
Про позитивні тенденції свідчать і дані статистики. Так, квітневий аналіз звітності ДПІ зафіксував зростання кількості суб’єктів господарської діяльності на 5%, фонду оплати праці — на 11%, середньої заробітної плати застрахованих працівників — на 6,8% — до 4134 гривні. Щодо штатних працівників на підприємствах, то у І кварталі середня заробітна плата у місті становила 5209 гривень. Щоправда, вона поступається показникам по області — 5226 гривень і в Україні — 6304 гривні. Інший позитив: зменшення підприємців-мінімізаторів на 14,2%.
Начальник міського управління праці та соціального захисту населення Словян Воронецький вважає відрадною відсутність нинішнього року заборгованості з виплати заробітної плати в місті, винятком залишаються лише підприємства-банкрути з сумою боргів 700 тисяч гривень. Досягненням є й офіційна реєстрація 11 тисяч платників податків на 41 ринку Хмельницького. Незабаром міська влада отримає право здійснювати перевірки щодо тіньової зайнятості з відповідним накладанням штрафів від 96 до 320 тисяч гривень. Утім Словян Воронецький зауважив, що “ми не зловживатимемо штрафами, які здатні знищити підприємництво, а застосовуватимемо їх лише до тих, хто не реагуватиме на наші попередження щодо порушень законодавства про працю”.
Важливим заходом для легалізації  бізнесу міська влада вважає широку роз’яснювальну роботу, насамперед на ринках, де діють понад 18 тисяч робочих місць. Фахівці управління праці та соціального захисту населення таку роботу вже провели на 27 ринках серед понад 9,3 тисячі працівників.
Натомість у цій площині виникають певні проблеми. Так, у зв’язку з підвищенням мінімального розміру зарплати деякі підприємці почали використовувати різні заходи, що дозволяють уникати виконання законодавчих актів. Один із них — переведення працівників на неповний робочий день і тиждень. Інший — оформлення з ними договорів цивільно-правового характеру, на які не розповсюджується законодавство про працю. Серед них — ТОВ “Євротрейд Хмельницький”, ПрАТ “Хмельницька маслосирбаза”, ТОВ “Продінвест”, ПрАТ “Видавництво “Поділля”, ТОВ фірма “Дует ЛТД”, ПП “Приватна охорона” та інші. Загалом подібні трудові відносини використовує 301 юридична особа.
Частина підприємців узагалі припинила господарську діяльність.
Щодо низького рівня заробітної плати, про який звітували підприємці, то він коливається у межах 1600-2900 гривень. Серед них — ТОВ “Продпромсервіс”, ТОВ ХКФ “Кондфіл”, ПП “Охоронна фірма “Пікет”, ТОВ “Браво”, ТОВ “Магазин “Галич”, ПП “Баварія Захід”, ПП “Козацька Варта”, ТОВ “Клініка Оксфорд медікал Хмельницький” та інші.
Протилежний рівень демонструють ПП “Макротрейд” — із середньою зарплатою 15,5 тисячі гривень, філія ТОВ “Щедро” — 13,3 тисячі, ПНЗП “Корпускула” — 13 тисяч, ТОВ “Дювельсдорф Україна” — 10,3 тисячі, ПрАТ “Мікросистема” — 10,1 тисячі гривень. У ході засідання керівники шести провідних підприємств у розмірі заробітної плати були нагороджені грамотами міського голови (на фото).
Високий рівень в оплаті праці зберігають потужні промислові підприємства міста: ТДВ “Хмельницькзалізобетон” — 9,6 тисячі гривень, ПАТ “Хмельпиво” — 7,2 тисячі, ДП “Новатор” — 6,5 тисячі, ПАТ “Укрелектроапарат” — 6,2 тисячі гривень.
У процесі форуму-наради запрошені роботодавці могли отримали необхідні поради і консультації податківців та фахівців управління Держпраці, колег з Об’єднання організації роботодавців Хмельницької області. Отож діалог влади і бізнес-середовища є конструктивним і триватиме далі. 
Володимир РАЗУВАЄВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *