За дуже насиченим порядком денним 15-ї сесії міської ради довелося працювати депутатам під час пленарного засідання. Понад 100 питань з усіх сфер життєдіяльності: економіки, соціальної площини, культури, землеустрою, містобудування, безпеки життя, реформи житлово-комунального господарства. Коментуючи обрану програму сесії, міський голова Олександр Симчишин визначив її центральні питання: стратегія розвитку міста, реформа ЖЕКів і створення нових парків та скверів як зелених зон, вільних від забудови.
За дуже насиченим порядком денним 15-ї сесії міської ради довелося працювати депутатам під час пленарного засідання. Понад 100 питань з усіх сфер життєдіяльності: економіки, соціальної площини, культури, землеустрою, містобудування, безпеки життя, реформи житлово-комунального господарства. Коментуючи обрану програму сесії, міський голова Олександр Симчишин визначив її центральні питання: стратегія розвитку міста, реформа ЖЕКів і створення нових парків та скверів як зелених зон, вільних від забудови.
На початку пленарного засідання секретар міської ради Михайло Кривак проінформував колег про утворення нової депутатської групи “Системні зміни задля сталого розвитку міста”. Вона складається з шести обранців, які обрали своїм керівником Ірину Ковальчук. Натомість відбулися зміни і в складі самої ради: за власною ініціативою склав повноваження депутата Леонід Трач з фракції ВО “Свобода”. Нинішня сесія стала для нього останньою у статусі міського обранця.
Щорічна традиція сесійних засідань — інформація міського відділу Національної поліції щодо правопорядку в місті та протидії злочинності. Знайомлячи депутатів із ситуацією минулого року, начальник відділу Валерій Онісьєв підкреслив, що в рамках реформування правоохоронної системи чисельність працівників поліції у місті скоротилася на 68%. Певні наслідки реформи засвідчує статистика відділу. Так, з одного боку, кількість звернень громадян торік збільшилась на третину — як ознака зростання довіри до оновленого органу правопорядку, а, з іншого, минулоріч було скоєно на 100 злочинів більше, ніж у 2015-ому. Прикрий факт: торік практично щодня у Хмельницькому вчинялося 11 крадіжок майна громадян, найбільше — з квартир, будинків і під’їздів (37%). Зареєстроване збільшення крадіжок автомобілів, розкриття цих злочинів склало лише 23,2%. Натомість поліція розпочала 8921 кримінальне провадження — на 1,5 тисячі більше, ніж у 2015 році. За словами начальника відділу, незважаючи на всі складнощі, криміногенну ситуацію вдалося стабілізувати і з початку нинішнього року вийти на динаміку її зниження. За такої тенденції поліція “сміливо може прогнозувати зміни на краще”. Водночас, на думку Валерія Онісьєва, “ці кроки не можливі без відповідної допомоги органів місцевої влади, депутатського корпусу та громадськості в цілому”.
Депутати до представленої інформації поставилися з розумінням, а начальнику відділу нагадали про факти нічної торгівлі алкогольними напоями у кіосках, розповсюдження наркотиків у місті й практично легалізацію грального бізнесу. Співпрацю з правоохоронцями міська рада зміцнила практичними кроками: затвердила Програму підвищення рівня безпеки пасажирських перевезень на території міста Хмельницького на 2017 рік з відповідним фінансуванням з міського бюджету та Програму щодо забезпечення належних комунально-побутових умов засуджених, які утримуються під вартою в слідчому ізоляторі.
Одним із головних питань порядку денного стала Стратегія розвитку міста до 2025 року, доповнена Планом дій з її реалізації на 2017-2020 роки. Цей масштабний за змістом і вагою документ “розроблявся на основі сучасних трендів Євросоюзу, глобальних потреб людства та ґрунтовного аналізу розвитку міста в попередні роки і дослідження існуючих проблем у всіх сферах його життєдіяльності”. Участь у його створенні взяла велика кількість фахівців, науковців, громадських активістів, підприємців. За планом дій з реалізації Стратегії розвитку міста визначені основні сфери: місто-підприємець, комфортне і безпечне місто, відповідальне місто. З усіх цих напрямків сформовані відповідні конкретні заходи. Оскільки цей документ попередньо був публічно озвучений, пройшов обговорення у постійних комісіях, на пленарному засіданні якихось зауважень і запитань не викликав і був ухвалений одноголосно. Також без ускладнень сесія проголосувала за приєднання до ініціативи Європейського Союзу “Мери за економічне зростання”, уповноваживши Олександра Симчишина підписати відповідні юридичні документи.
Прийняті рішення щодо Стратегії розвитку міста за європейськими трендами вимагають впорядкування загальноміського життя. Щодо цього сесія затвердила нову редакцію Статуту територіальної громади міста Хмельницького. Оновлений документ впорядковує в сучасних умовах організаційно-правові засади місцевого самоврядування в місті з їх фінансовим та матеріальним забезпеченням.
Документально визначивши і затвердивши орієнтири у життєдіяльності міста, депутати нинішніми рішеннями мали реалізовувати їх на практиці.
Одним із таких важливих кроків стало реформування галузі житлово-комунального господарства — перетворення ЖЕКів у новоутворені управляючі муніципальні компанії. Ними стали УМК “Центральна” (ЖЕК №1), “Проскурівська” (ЖЕК №2), “Південно-Західна” (ЖЕК №3), “Дубове” (ЖЕК №5), “Заріччя” (ЖЕК №6), “Озерна” (ЖЕК №7) і “Будівельник” (ЖКК “Будівельник”). Функції перейменованих житлово-експлуатаційних контор визначаються відповідними статутами, які затвердила сесія міської ради.
Ознакою практичного реформування іншої галузі — охорони здоров’я, стало формування госпітальної ради Хмельницького госпітального округу за визначеною квотою для обласного центру. Нею передбачалося делегування десяти осіб до складу цього органу. Депутати мали проголосувати підготовлений список, який складався з головних лікарів кількох медичних закладів та керівників управління охорони здоров’я міської ради. Включена до нього була і голова фракції ВО “Свобода” Тетяна Калюжна. Однак із запропонованим списком та визначеною квотою депутати не погодились. На переконання Ірини Ковальчук, обласний центр заслуговує більшого представництва, враховуючи кількість населення і медичних закладів. З’ясувалась і несподівана річ: затверджений сесією список делегованих осіб мав бути переданий до обласної влади до… 10 травня. В Олександра Симчишина це викликало здивування: чому управління так забарилося з його поданням на розгляд міської ради, а також чому в обласній раді не знайшлося лобістів для захисту інте-ресів міста? До речі, одним із депутатів обласної ради від нашого міста є якраз начальник управління охорони здоров’я Борис Ткач. Зауважив йому і народний депутат України Сергій Мельник: виходити треба з визначеної квоти призначених державним бюджетом субсидій на галузь: кількість населення, дітей тощо. Дехто з депутатів не зрозумів наявності у списку Тетяни Калюжної, вважаючи також, що до госпітальної ради мають увійти спеціалісти з охорони здоров’я, а чиновників-посадовців обмежити лише начальником управління. Орієнтиром стало число 14 делегованих осіб від міста — якраз третина загального складу госпітальної ради. Для висування додаткових кандидатів фракція “Самопоміч” навіть оголосила перерву в засіданні. Згодом спільними пропозиціями від фракцій список був доповнений з напуттям депутатам облради від міста домогтися його ухвалення.
Звичним для порядку денного сесійних засідань був великий пакет питань землеустрою — понад 40. Особливих ускладнень з їх ухваленням не виникло, хоча нинішнє скликання міської ради продовжило практику попередників розгляду депутатських пропозицій з голосу, без обов’язкового опрацювання у постійних комісіях. Через це і нинішнє пленарне засідання змушене було приймати рішення на слух і вдаватися до переголосування — за наполяганням лобістів.
Інша річ — лобіювання соціальних прав та інтересів окремих верств і категорій населення. Тут позиції депутатів єдині, перегляду чи переголосувань не вимагається. Так, сесія ухвалила проект рішення про надання фінансової допомоги на лікування учасника АТО, Героя України Олександра Петраківського, щодо порядку забезпечення 50% оплати навчання у вишах міста учасників АТО, які мають відповідні пільги, визначила вартість ритуальних послуг з бюджету міста на поховання осіб, незастрахованих у системі державного страхування.
Важливе значення для розвитку міста матимуть депутатські рішення щодо створення об’єктів благоустрою — нових парків і скверів. Так, одним із них, за пропозицією Олександра Сидорука, визначена земельна ділянка в мікрорайоні Озерна для майбутнього скверу. Такі захищені від забудови зелені зони з відповідним благоустроєм передбачаються і в інших мікрорайонах.
Традиційна пропозиція для сесійного засідання — передача у тимчасове безоплатне користування нежитлових приміщень комунальної власності. Цього разу вона склалася з низки адрес для громадських організацій різного спрямування: ветеранів, афганців, інвалідів, спортивних. Але, на відміну від минулих років, нинішній список мав пояснення управління комунального майна, яке вважає таку практику неефективною для бюджету міста.
Міська рада запровадила новацію, котра стосується діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Так, ОСББ “Юлія” на вулиці Бандери звільнили від сплати пайової участі у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури при будівництві автостоянки на своїй території. Інша новація стосуватиметься всіх хмельничан і гостей міста. За рішенням сесії, частина вулиці Проскурівського підпілля, котра обмежена вулицями Староміською та Бузькою, визначається пішохідною зоною. А площа на розі вулиці Свободи і проспекту Миру відтепер матиме назву площа Свободи.
Продовжуючи засади Статуту міста, депутати розглянули місцеву ініціативу педагогічних працівників і батьків учнів СЗОШ №8 щодо прибудови шкільної їдальні, підтримавши її одноголосно.
Не забули обранці й про інтереси бізнес-середовища, затвердивши порядок, за яким з міського бюджету відшкодовуватимуться відсоткові ставки за кредитами для реалізації інвестиційних проектів. Цим міська рада зробила практичний крок у реалізації Плану дій з економічного розвитку міста і реальної підтримки підприємців.
На завершення пленарного засідання депутати проголосували текст звернення до керівництва держави щодо недопущення відміни мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення, котре ініціювали фракції ВО “Свобода” і ВО “Батьківщина”.
Володимир РАЗУВАЄВ