Соціум

У газових рахунках чергові зміни

Споживачі природного газу цими днями отримують нові рахунки, які свідчать про зміну вартості блакитного палива. Різниця складає вісім копійок за 1 кубічний метр і становить 6,9579 гривні.

Споживачі природного газу цими днями отримують нові рахунки, які свідчать про зміну вартості блакитного палива. Різниця складає вісім копійок за 1 кубічний метр і становить 6,9579 гривні.

На організованій з цього приводу прес-конференції у ТОВ “Хмельницькгаз збут” журналістів ознайомили з причиною росту тарифу і затримкою з його оприлюдненням. Як пояснила директор підприємства Олександра Панькевич, зміна тарифу відбулася за урядовою постановою №187 від 22 березня у зв’язку з запровадженням нового принципу ціноутворення вартості газу як товару. Так, на зміну кінцевої ціни вплинули транспортні витрати, податки і торгова націнка. За урядовою постановою ціна природного газу для побутових споживачів без урахування транспортних витрат встановлена на рівні 6078,66 гривні за 1000 кубічних метрів — як фіксована. Вона складається з вартості газу як товару — 5818,80 гривні, торговельної націнки НАК “Нафтогаз України” — 111,60 гривні та націнки постачальника — 148,26 гривні. З урахуванням транспортних витрат у розмірі 879,24 гривні кінцева ціна з 1 квітня становить 6,9579 гривні за кубічний метр. Щодо торговельної націнки постачальника, то “Хмельницькгаз збут” встановив її на рівні 2,5% — максимально визначеною урядовою постановою. Для бюджетних установ і організацій ціна тарифу складає 9,015 гривні за кубічний метр. До речі, попередня торговельна націнка ТОВ “Хмельницькгаз збут” була на рівні 0,77%, її збільшення Олександра Панькевич виправдала витратами на роботу сервісних центрів та оплатою послуг “Укрпошти”. Натомість, за її словами, “Хмельницькгаз збут” практично позбавлений можливості скористатися послугами інших постачальників газу, крім НАК “Нафтогаз України”. Наразі на території області газопостачанням займаються понад 30 незалежних компаній, але жодна з них не зацікавлена надавати послуги населенню через його низьку платоспроможність.
Затримку в оприлюдненні оновленого тарифу газівники пояснюють політичними перипетіями, коли Верховна Рада заборонила запровадження абонплати за газ, яка мала відбутися з 1 квітня 2017 року. В отриманих нових рахунках вказується не лише об’єм спожитого газу, а й його енергетична складова у кіловат/годинах, гігакалоріях і мегаджоулях — за європейськими стандартами. Завдяки цьому споживач може порівнювати ефективність і вартість енергоресурсів: газу, електрики, вугілля тощо. Додаткові показники на вартість тарифу не впливають.
За інформацією Олександри Панькевич, загальна заборгованість населення області ТОВ “Хмельницькгаз збут” станом на 1 травня цього року складає 165 мільйонів гривень, причому 59 мільйонів — борги отримувачів субсидії. Отож постачальники газу попереджають, що у разі заборгованості понад два місяці споживач буде позбавлений субсидії. Відтак керівництво підприємства звертається з проханням якнайшвидше владнати ці проблеми.
А як позначиться встановлена надбавка у вісім копійок на платоспроможність подолян надалі?..
Володимир РАЗУВАЄВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *