Стрімке зменшення зелених зон, зміна призначення останніх клаптиків землі, життєво необхідних людям, — проблема, яку мають чи не в кожному сучасному місті. Хмельницький — не виняток. Про те, що робить влада міста, аби припинити нищення зелених зон, наша розмова з директором департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Олександром Чорнієвичем.
Стрімке зменшення зелених зон, зміна призначення останніх клаптиків землі, життєво необхідних людям, — проблема, яку мають чи не в кожному сучасному місті. Хмельницький — не виняток. Про те, що робить влада міста, аби припинити нищення зелених зон, наша розмова з директором департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Олександром Чорнієвичем.
— Олександре Богдановичу, яка ситуація нині з зеленими зонами в Хмельницькому?
— За інформацією спеціалістів ДП “Український державний науково-дослідний інститут проектування міст “Діпромісто” на одного хмельничанина припадає 9,34 кв. м зелених зон (45,8% нормативу 20,4 кв. м). У пояснювальній записці до схеми зелених зон проектанти вказали, що в нас відведено 15 парків та скверів, що займають площу 112,27 га, та 139,5 га — локальні місця в житлових районах.
— Чи маємо наразі документ, який є стратегією в плані озеленення міста?
— Так, це план озеленення Хмельницького 1991 року. Нова схема була замовлена попереднім керівництвом міста в 2015 році, але так і не затверджена. Тож протягом минулого року нову редакцію цього документа ми тричі відправляли на доопрацювання в “Діпромісто”, доповнюючи новими пропозиціями, зокрема й міського голови Олександра Симчишина. Наразі схема практично на виході і навесні, думаю, разом з депутатами зможемо затвердити її на сесії, звичайно, після громадського обговорення.
— Наскільки важливою є для міста схема зелених зон?
— Такий документ конче необхідний, аби унеможливити їх забудову.Озеленення є складовою загального комплексу заходів із планування, забудови і благоустрою населеного пункту та передбачає рівномірне розташування серед забудови садів, парків та інших зелених масивів, пов’язаних бульварами, набережними, озелененими смугами, які з приміськими лісами і водоймами утворюють єдину систему. Сучасне європейське місто, а ми до цього прагнемо, — це не лише відремонтовані дороги, будинки, комунікації, якісні послуги освіти і медицини, а й зелень, без якої неможливий комфорт. Тому ми напрацьовуємо комплексну стратегію щодо озеленення Хмельницького на багато років уперед.
Схема, на яку очікуємо, це — колективна праця хмельницьких експертів, екологів, які мають відповідний досвід планування територій, та архітекторів. Якщо будуть враховані всі пропозиції фахівців, які займаються розробкою нового плану озеленення Хмельницького, то в нас буде запас зелених зон, котрі можна буде відвести під парки та сквери.
Наприклад, парк “Молодіжний”, що займає 5,5 га (він не врахований у загальній цифрі 112 га), Острів закоханих на річці Південний Буг — 2,9 га, парк “Заріччя” вздовж Південного Бугу — 27 га, спортивний парк “Прибузький” — 45 га. Ці пропозиції необхідно винести в натуру, підготувати землевпорядну документацію і встановити межові знаки, аби в подальшому не дозволяти в цих місцях капітальне будівництво споруд, окрім спортивних або заходів з рекреації.
До переліку нових парків будуть включені парк вздовж річки Кудрянки площею 44 га, парк Раскової — 38 га. Є також локальні сквери на вулиці Тернопільській, Львівському шосе, в Лезневому. З правого боку вулиці Степана Бандери також є зона зелених насаджень, де планується оформити сквер українського політичного діяча Степана Бандери. 25 січня на сесії міської ради прийнято рішення про дозвіл на розробку проекту землеустрою цієї території (0,7 га), яка також буде офіційно віднесена до зелених зон Хмельницького.
Зауважу, що хоч Генеральний план міста передбачає зелені зони, нова схема дасть змогу детально врахувати все зелене багатство, яке має місто. Загалом, якщо оформимо всю землевпорядну документацію, винесемо всі парки і сквери в натуру і закріпимо їхні межі, то вийдемо на показник 27,4 кв. м на одну особу.
— Які ще важливі дані містить документ про озеленення?
— Розробник пропонує конкретну інформацію з дендрології: які кущі, дерева мають бути висаджені в зелених зонах і в якій кількості. Це відповідальна дизайнерсько-ландшафтна робота, розрахована на перспективу. Зрозуміло, що вона має бути системною, тож передбачає вкладення значних коштів.
— Очевидно, саме тому будуть розставлені певні пріоритети?
— Безумовно. Такі пріоритети надаватимуться, в першу чергу, вже існуючим паркам і скверам: ім. Шевченка, ім. Чекмана, Подільському, Дендропарку. Комунальні підприємства “Парки і сквери” та КП по зеленому будівництву і благоустрою міста, які мають їх на балансі, будуть і надалі ними займатися, але відповідно до нових схем дендрології, запропонованих фахівцями інституту.
— Чи відбуватимуться кардинальні зміни в наших парках та скверах?
— Однозначно тотального вирубування для заміни дерев чи кущів не буде. Суть не в тому, щоб знищити одне, замінивши іншим. Просто відповідним службам треба добре планувати свою роботу, аби не траплялося хаотичного, непродуманого висаджування рослин. Натомість квіти, дерева та кущі разом з освітленням мають формувати природне пейзажне середовище, підкреслювати красу будь-якого зеленого куточка міста, обов’язково нести естетичне задоволення, створюючи умови для відпочинку серед природного оточення хмельничан та гостей міста.
Скажу більше: план озеленення стане підосновою Генерального плану розвитку міста. Тобто, якщо цього року ми затвердимо Генплан, то у включених до нього зелених зонах дозволів на житлове чи промислове будівництво не даватимуть. До речі, згідно з планом зонування та Генплану минулоріч ми не видали жодного такого дозволу. У зонах рекреації зможемо лише виконувати благоустрій, будувати заклади спортивно-оздоровчого та культурного спрямування.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО