Поява декларацій українських депутатів, прокурорів, суддів та високопосадовців на сайті Єдиного державного реєстру декларацій наприкінці минулого року наробила чимало галасу. Люди змогли побачити, як живуть слуги народу, як дехто з держслужбовців, не зважаючи на скромну зарплатню, може жити не гірше олігарха. З часом цікавість громадян і преси до декларацій дещо згасла й багато чиновників не заслужено залишилися без належної уваги. Ми вирішили виправити цю ситуацію й для початку показати декларації посадовців облдержадміністрації.
Яків Цуглевич, директор департаменту охорони здоров’я Хмельницької обласної державної адміністрації.
У Якова Цуглевича гарна медична кар’єра. Він працював і звичайним лікарем, і головним лікарем центральної районної лікарні Кам’янця-Подільського. А з серпня 2014 року очолив обласний департамент охорони здоров’я. До слова, його призначення на цю посаду було доволі резонансним, про що ми раніше писали в “Проскурові”. Саме тоді громадськість зацікавилася його статками й нерухомістю. Проте тоді Яків Цуглевич пояснював, що йому пощастило з братом. Той, за його словами, має успішний бізнес у Росії та допомагає родині. Яків Цуглевич не уточнив, який саме бізнес у брата, адже той має проукраїнську позицію, тому побоюється, щоб у нього не виникли проблеми. Гаразд, повіримо Якову Миколайовичу на слово й поглянемо на його статки детальніше.
Родина Якова Цуглевича має чотири земельні ділянки у Кам’янець-Подільському районі. Їх загальна площа складає 4791 квадратний метр. У селищі Мукша Китайгородська Кам’янець-Подільського району в головного лікаря області є будинок 381,2 кв. м і гараж 60 кв. м. Там же зареєстрований на його дружину Дзвениславу Цуглевич недобудований житловий будинок площею понад 354 кв. м. Тут виникає запитання щодо е-декларації чиновника: що сталося з його величезним будинком у селі Велика Слобідка Кам’янець-Подільського району, яким Цуглевич хизувався перед журналістами видання “Ключ”? Саме про це помешкання, що має вихід до Дністра, громадські активісти запитували в Якова Цуглевича перед призначенням на посаду директора департаменту. Саме у спорудженні цього будинку, як він стверджував, допоміг брат, який має бізнес у Росії.
Напевно, саме Дністром Яків Миколайович розсікає води на своєму катері “Four Winns 43”, випущеному і купленому у 2008 році. На жаль, на офіційному сайті американської компанії, яка виготовляє ці водні засоби, нам не вдалося знайти модель, вказану Яковом Цуглевичем у декларації. Отож залишається лише припускати, за скільки він купив цей катер, адже його вартість обачно не вказана в е-декларації. Але ціни на техніку цієї компанії нині коливаються від 3 тисяч доларів до понад 130 тисяч доларів. Окрім того, цей катер має причіп, куплений за рік до самого катера. Такій можливості заглядати у майбутнє можна лише позаздрити…
Також із транспортних засобів, вартість яких не зазначена в декларації, родина Цуглевичів має автомобілі “Ford Kuga” 2011 року випуску, “Opel Omega” 2003 року випуску, “Opel Frontera” 1993 року випуску та “ВАЗ 21061” 1994 року випуску.
Вистачає у родини й готівкових коштів. Яків Миколайович і його дружина задекларували 550 тисяч гривень, 75 тисяч доларів і 30 тисяч євро. При цьому їхні доходи не надто вражають. Упродовж 2015 року Яків Цуглевич заробив 54 тисячі 772 гривні за основним місцем роботи і 466 гривень від заняття незалежною професійною діяльністю. Дзвенислава Цуглевич отримала дещо більше — 67 тисяч 634 гривні за основним місцем роботи, 10 тисяч 984 гривні від зайняття незалежною професійною діяльністю і 22 тисячі 32 гривні пенсії.
Окрім того, дружина головного лікаря області є кінцевим бенефіціаром ТОВ “36.6+”. Їй також належить 50 відсотків загального капіталу цієї компанії.
У будь-якому разі хочеться побажати кожному читачу мати такого брата, який займається бізнесом у Росії та допомагає своїй родині.
Юрій Бирка, тимчасово виконуючий обов’язки заступника голови — керівника апарату Хмельницької обласної державної адміністрації.
Нині волонтери збирають кошти на потреби бійців АТО, для хворих дітей… Проте їм варто задуматися про допомогу таким держслужбовцям, як Юрій Бирка. Якщо б існував список найбідніших чиновників України, то Юрій Ігорович заслужено посів би у ньому першу сходинку.
На перший погляд, у Юрія Бирки гарна трудова біографія й можна сказати, що він теж був дотичний до бізнесу, проте це йому статків не принесло. Юрій Ігорович працював і директором ТОВ “СГВ”, і керівником юридичного відділу ПП “Волинська інвестиційна компанія “Вік”, і юристом Волинського обласного благодійного фонду муніципального економічного розвитку “МЕР”, і директором, заступником директора ТзОВ “Грінвуд Трейд”… Тобто ким він тільки не був.
Можливо, саме широкий послужний список так негативно вплинув на його декларацію, в якій він фактично нічого не вказав. Юрій Бирка задекларував, що не має жодної земельної ділянки, нерухомості, транспортного засобу, великих готівкових коштів чи збережень у банку… У нього навіть немає зарплатні чи будь-яких доходів за 2015 рік! Якщо вірити його біографії на сайті облдержадміністрації, то пан Юрій ніде не працював з листопада 2014 року до березня 2016-ого. Але, на відміну від свого шефа, напевно, відмовився від виплат по безробіттю. І правильно, нічого тринькати бюджетні кошти.
А що ж тоді задекларував Юрій Бирка? Лише зареєстроване місце проживання (село Сасанівка Полонського району) та місце фактичного проживання (село Грузевиця Хмельницького району). Проте уяви не маємо, у яких умовах там мешкає Юрій Ігорович… Окрім того, він задекларував, що на ньому з 2013 року “висить” кредит у сумі 11 тисяч гривень.
Як писав Тарас Шевченко: “Поглянув я на ягнята — / Не мої ягнята! / Обернувся я на хати — / Нема в мене хати! / Не дав мені Бог нічого!..”. Шкода, що Тарас Григорович у своєму вірші нічого не сказав про кредити…
Ми розглянули лише найбільш резонансні, на нашу думку, декларації. Хоча, звичайно, багато держслужбовців, сподіваємось, ведуть чесний спосіб життя й сумлінно виконують свою роботу. У деяких деклараціях ми все ж знайшли певні нюанси, поява яких стала причиною помилки чи неуважності. Найчастіше виявляється тенденція занижувати вартість транспортних засобів і нерухомості. Тому в деяких декларантів хотілося б запитати, де можна за таку низьку ціну купити автомобіль. Але то вже дрібниці…
Ми ж надалі досліджуватимемо декларації місцевих держслужбовців і даруватимемо читачам їх найцікавіші зразки.
Андрій ЯЩИШЕН