Заступник міністра охорони здоров’я України Роман Ілик відвідав Хмельниччину. Він зустрівся з керівниками лікувально-профілактичних закладів області, спілкувався зі студентами базового медичного коледжу та представниками ЗМІ.
Заступник міністра охорони здоров’я України Роман Ілик відвідав Хмельниччину. Він зустрівся з керівниками лікувально-профілактичних закладів області, спілкувався зі студентами базового медичного коледжу та представниками ЗМІ.
Посадовець наголосив, що громадянам України варто розуміти, що реформи в системі охорони здоров’я є одними з найскладніших та найдовготриваліших, а тому їх результати можна буде побачити й відчути приблизно через 3-5 років. Серед пріоритетних напрямів, які МОЗ має намір реалізувати вже з 2017 року, визначено три основні.
Перший — превентивна система охорони здоров’я. Одним із основ-них її завдань є переорієнтація від політики лікування до зміцнення та збереження здоров’я і попередження захворювань.
Другий — зміни в фінансуванні галузі, що дадуть змогу формувати систему охорони здоров’я на засадах страхової медицини. В 2017 році ці зміни торкнуться первинної ланки, аби 80% хворих змогли отримати допомогу на первинному рівні, як це відбувається в країнах Європи, на які ми орієнтуємося. А тільки 20% пацієнтів за скеруванням спеціаліста первинної ланки переходили на вторинний і третинний рівні.
Третій напрямок — проект, реалізацію якого вже розпочато, “Доступні ліки”. На це уряд виділив 500 мільйонів гривень.
Заступник міністра охорони здоров’я зазначив: “Ми працюємо, в першу чергу, над тим, щоб змінити систему фінансування галузі, щоб ліки стали доступнішими для населення. Нині 90% українців змушені купувати медичні препарати за свій рахунок, більшість із них не мають такої можливості. Погодьтеся, нам необхідно змінити фокус у сфері лікування на профілактичний, адже простіше запобігти хворобі, ніж її лікувати. План дій окреслено, і ми вже почали спільну роботу з профільним комітетом парламенту, щоб продовжити реформу галузі”.
Міністерство охорони здоров’я ініціює впровадження двох механізмів, які дозволять зробити ліки дешевшими та доступнішими для малозабезпечених громадян. Для цього запровадять референтні ціни на медикаменти, включені до Національного переліку основних лікарських засобів, а також реімбурсацію коштів за їхнє придбання.
“Перші кроки цієї програми розпочнуться вже з 1 січня 2017 року, — обіцяє Роман Ілик. — Нині через відсутність контролю за цінами на фармацевтичному ринку препарати в українських аптеках часто коштують набагато дорожче, ніж за кордоном. Щоб вирівняти цей дисбаланс, Міністерство пропонує впровадити реферування цін на лікарські засоби. Це реферування зовнішнє — із цінами наших сусідів і внутрішнє — між різними областями України. Ми будемо реферувати препарати за міжнародною непатентованою назвою і встановлювати їхню граничну ціну на українському ринку. Це стосується закупівель, які здійснюються за бюджетні кошти”.
Програма реімбурсації передбачає відшкодування коштів за ліки, які пацієнт купує за рецептом. “Хворий, отримуючи від лікаря рецепт, звертається в аптеку і гарантовано отримує ліки або безкоштовно, або з частковим відшкодуванням”, — пояснив заступник міністра. У проект реімбурсації на 2017 рік планують включити ліки від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету й астми. Україна — друга у світі за кількістю смертей через серцево-судинні захворювання (понад 65%). Минулоріч зареєстровані до мільйона осіб, які хворіють на цукровий діабет ІІ типу, та 210 тисяч пацієнтів із бронхіальною астмою.
“Маємо надію, що найближчим часом відповідні документи будуть ухвалені урядом”, — запевнив посадовець.
Також Роман Ілик планує до кінця року отримати оновлений національний перелік лікарських засобів. Це частина проекту Національної політики щодо лікарських засобів, над яким працюють у МОЗ.
“У списку мають бути лікарські засоби, які рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я і які найбільш ефективні”, — зазначив заступник міністра. У переліку залишать лише ті лікарські засоби, які мають обґрунтовану доказову базу ефективності і які містяться у міжнародних протоколах лікування пацієнтів. Він зазначив, що для цього створили профільний експертний комітет, який уже працює. Усі ці заходи дозволять зламати традиційні корупційні схеми та монополії на фармацевтичному ринку.
“Є три речі, навколо яких сьогодні спекулюють усі: це назва препарату, форма випуску і доза. Допоки у формі закупівель не буде чітко визначено, що ми закуповуємо, доти і будуть спекуляції, — зауважив Роман Ілик. — Спекулювати на користь певної компанії на етапі виписування рецепту буде теж неможливо: рецепти у протоколах лікування будуть прописані також за міжнародною назвою”.
Заступник міністра наголосив, що результатом реформування галузі має стати однаково якісне надання медичної допомоги в усіх куточках країни. Бо акцент робиться на дотриманні єдиних стандартів у підході до лікування пацієнтів.
Наприклад, у Євросоюзі середня тривалість життя складає майже 81 рік. Україна завдяки реформуванню системи охорони здоров’я прагне наблизитися до цих показників.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК