Соціум

Регламентні баталії роботу ускладнили, але їй не завадили

Хід пленарного засідання 8-ї сесії обласної ради не передбачав якихось ускладнень: депутатів не зустрічав звичний пікет, запланований порядок денний не містив питань політичного характеру, не йшлося і про кадрові зміни у керівництві ради. Відтак балкони сесійної зали залишалися напівпорожніми через нечисельність “записних” активістів громадських об’єднань. Але конкретних міжфракційних спалахів уникнути все ж не вдалося.

Хід пленарного засідання 8-ї сесії обласної ради не передбачав якихось ускладнень: депутатів не зустрічав звичний пікет, запланований порядок денний не містив питань політичного характеру, не йшлося і про кадрові зміни у керівництві ради. Відтак балкони сесійної зали залишалися напівпорожніми через нечисельність “записних” активістів громадських об’єднань. Але конкретних міжфракційних спалахів уникнути все ж не вдалося.

За відсутності голови облради Михайла Загородного, спікером засідання була його перший заступник Неоніла Андрійчук, яка представляє фракцію політичної партії “За конкретні справи”. Вже на початку головування їй довелося зіткнутися з протестним вибухом щодо різного розуміння вимог регламенту роботи ради. Намагання загальним голосуванням обмежити порядок денний лише сформованими 64 пунктами викликали різкий спротив фракції ВО “Свобода”. Чотири (!) спроби заборонити включення додаткових пунктів з місця були вдалими, але свободівці все ж переконали, що регламент це дозволяє. Отож до порядку денного додалися ще кілька питань, зокрема щодо заборони гастрольних виступів на території області тих артистів і творчих колективів, які не визнають так звані ДНР та ЛНР терористичними організаціями та підтримують агресію проти України. Навколорегламентні баталії однак на цьому не завершилися, лідер свободівців Іван Гончар закликав не розглядати питання змін до бюджету нинішнього року в загальному пакеті порядку денного, а запровадити в роботі ради для цього окремі пленарні засідання чи взагалі спеціальні бюджетні сесії. У фракції вважають, що будь-які бюджетні питання мають розглядатися так, щоб громада області знала, куди спрямовуються кошти кожної статті бюджету. Свободівці навіть ініціювали перерву в засіданні, щоб колеги з інших фракцій остаточно визначилися щодо цього. Зрештою, їхня вимога проведення бюджетних сесій знайшла підтримку, але нинішні зміни в обласному бюджеті було вирішено надалі не відкладати. Аргумент більшості був простий: головне завдання облради — дбати про соціально-економічний розвиток краю і не зволікати у цьому процесі. Водночас десь у тіні залишилося зустрічне запитання: чому в попередній каденції не стали практикою окремі пленарні засідання з бюджетних питань, адже головою облради тоді був саме Іван Гончар?
Врешті за предметний розгляд питань порядку денного депутати взялися лише після годинних дебатів. За регламентом, сесія спочатку розібралася з депутатськими запитами. Загалом їх було понад 30, частину сесія зняла з розгляду як уже виконані, частину продовжила контролювати. Показово, що найбільше запитів на адресу керівництва ОДА і державних відомств належить трьом депутатам: Миколі Харкавому, Олександру Савчуку (“За конкретні справи”) та Сергію Іващуку (Аграрна партія України).
За цим пленарне засідання вкотилось у звичне робоче русло. Обранці практично без обговорення проголосували низку програмних документів з життєдіяльності краю. Це засвідчило продуктивну попередню роботу в постійних комісіях, котра дозволила уникнути суперечок і непорозумінь.
Стосувалося це і виконання Програми соціально-економічного розвитку області на 2016 рік. Між тим деякі статистичні дані мали, мабуть, викликати хоча б певні коментарі. Так, зазначається, що за перше півріччя індекс промислового виробництва становив на Хмельниччині 101,1%. Натомість у переробній галузі обсяги продукції зменшилися на 5,5%, в машинобудуванні — на 17,1%, в хімічній галузі — в 1,6 раза, виробництві харчових продуктів — на 6%. Негативні показники і в сільському господарстві, де падіння сягнуло 7,5% порівняно з минулим роком. Аналогічна ситуація в будівельній галузі — зменшення робіт на 8%. Водночас вартість житлово-комунальних послуг за півроку зросла на 27,8%, хоча середня зар-плата збільшилася лише на 22,9% і становила 4305 гривень. Показовим є і від’ємне сальдо імпорту-експорту. Цього року експорт товарів з території області зменшився на 30,4%, а імпорт навпаки зріс на 20,7%.
Інформуючи сесію про проект змін до обласного бюджету, директор фінансового департаменту ОДА Сергій Пенюшкевич відзначив загальний ресурс, який має розподілитися завдяки перевиконанням дохідної частини бюджету і додаткових субвенцій з державного бюджету: 50252,2 тисячі гривень — на потреби різних галузей та окремих громад. Коментуючи представлений проект, голова профільної комісії Іван Гладуняк (фракція БПП “Солідарність”) заявив, що практика розподілення перевиконаної дохідної частини і невикористаних залишків коштів свідчить про недосконале планування бюджету через те, що не всі депутати мають належний досвід. На якість цієї роботи впливають також супере-чливі інтереси й підходи різних політичних сил. Найбільший негатив, на його думку, це відсутність практичних пропозицій щодо наповнення статей бюджету. “Маємо бути відповідальними перед громадою області”, — закликав він.
Широкого обговорення представленого документа не було, проти нього не виступили і свободівці. Як висловився Юрій Смаль: “Давайте, щоб такий розгляд був востаннє, коли нам, депутатам, просто викручують руки”. Фракція за проект змін не голосувала і пленарне засідання згодом залишила. Натомість більшістю голосів усіх інших фракцій бюджетні зміни були ухвалені.
Подальший розгляд питань порядку денного сюрпризів не приніс, хоча завершувалося планарне засідання фактично без кворуму. Втім від позиції фракції ВО “Свобода” це вже не залежало.
Володимир РАЗУВАЄВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *