Соціум

Спасибі, “Переможці”, що живі!

“Переможці” — так називається Всеукраїнський мистецький благодійний проект на підтримку поранених бійців АТО, ініціаторкою якого стала журналіст, ведуча новин на телеканалі “1+1” Соломія Вітвіцька.

 

Хоча війна на сході країни триває, військові, які звідти повертаються, — вже переможці, адже перемогли власні страхи  перед небезпеками на фронті, захищали інтереси країни від ворога. “Переможці” — так називається Всеукраїнський мистецький благодійний проект на підтримку поранених бійців АТО, ініціаторкою якого стала журналіст, ведуча новин на телеканалі “1+1” Соломія Вітвіцька. Минулої суботи виставка завітала у Хмельницький і триватиме у виставковій залі художньої школи до 21 жовтня.

“Відвідуючи військових в АТО, знайомилася з пораненими, які потребують допомоги, реабілітації, психологічної підтримки. Тому, згуртувавши небайдужих: Телевізійну службу новин телеканалу “1+1”, журналістів інших телеканалів, фотографів, зірок української естради, впливових людей з різних сфер, організували проект “Переможці”, — каже пані Соломія Вітвіцька. — Завдання проекту — адаптувати суспільство до героїв, які повертаються з зони АТО без кінцівок, з важкими пошкодженнями здоров’я. “Переможці”  хочуть, аби їх сприймали як звичайних людей. Але разом з тим маємо закликати владу, самим робити все для того, щоб вони відчували себе героями, нашу вдячність за їх подвиг. Не тільки для військових, а й для всіх українців з обмеженими можливостями мають бути належні умови лікування, життя загалом, починаючи з пандусів, які досі є не всюди, закінчуючи необхідним обладнанням доріг та громадських місць, які давно існують у цивілізованому світі”.
Для того, аби показати пораненим, як можна жити далі, незважаючи на вади здоров’я, організатори проекту за підтримки журналу “VIVA” влаштували фотовиставку. Фотографи Олександр Мордерер та арт-директор Тетяна Рубльова створили десятки світлин та плакатів, де герої, посміхаючись, займаються спортом на протезах, позують у складних акробатичних позах, просто радіють життю. Дивовижні історії повернення до життя 18 героїв АТО розповідає читачам спеціальний випуск журналу “VIVA”.
Ще одним важливим завданням проекту “Переможці” є підтримка сучасного протезування у країні. Хмельничани теж долучилися до цієї благодійної справи, придбавши журнал “VIVA” вартістю 50 гривень, які підуть на розвиток українського протезування та військовим АТО під час відкриття виставки за участю Соломії Вітвіцької, хмельницьких благодійників та меценатів з різних куточків України, зірок естради й журналістики, усіх небайдужих та самих винуватців заходу, героїв світлин — постраждалих бійців АТО. 
Історія кожного з них зворушлива. Пережитим поділилися з хмельничанами.
“Я — кулеметник батальйону “Айдар”, почав службу під Старобільськом, а закінчив під Луганськом. Поранення отримав у “щасливому” місті Щастя. Вдячний усім, хто допоміг оговтатися. Найтепліша підтримка, звичайно, була від матері. Хоч мені 42 роки, як у дитинстві, стисивши сльози від болю і страху, слухав заспокійливі мамині слова, повірив їй, що життя продовжується, і вижив! Тепер, вважаю, повністю реабілітувався. За підтримку вдячний і проекту “Переможці”, який вселив нам надію, довів, що ми не самотні у своїй біді”, — зізнається В’ячеслав Буйновський.
“Я — боєць 92-ї бригади 22-го батальйону розвідувального взводу. Був провідним інженером тепло-механічного обладнання на атомній станції. Отримавши поранення (тепер маю вади слуху, зору, поранені і втрачені частини кінцівок), зовсім не злякався війни. Відпочину, народжу у свої 34 другого сина і, якщо війна не закінчиться, повернуся в АТО знову. Вважаю, навіть поранений, але з досвідом, можу більше знадобитися в бою, ніж десять новачків. Смерті не боюся, бо двічі не вмирають! — каже один із героїв Михайло Ващенко. —  До проекту “Переможці” мене вважали відлюдькуватим, злим, особливо після поранення. Проект довів, що я можу спокійно спілкуватися на теми війни і пережитого поранення з іншими. Соломія Вітвіцька практично витягла мене зі шпиталю, залучила до цікавої фотосесії. Вдячний і решті людей, які допомагали грішми та підтримували морально.
Тим, хто їде на фронт вперше, пораджу не вживати спиртне! Притуплюється реакція, і там, де можна було б цьому запобігти, може розірвати на шматки! Варті пошани всі, хто пішов на війну, — це вже подвиг, а не лише ті, хто потрапив у прямі баталії з ворогом”.
“Військовослужбовець 89-ї аеромобільної бригади. Поранення отримав біля села Водяного на Донеччині. Залишився без частин нижніх кінцівок, тепер на візку, — ділиться Олексій Замірко. — Про те, що пішов боронити країну, не шкодую, її, на щастя, не втратив. Вірю в нашу перемогу. Новій зміні бійців у АТО пораджу не соромитися страху, бо не бояться тільки дурні. Але попри страх виконувати всі вказівки командирів”.
Настрою військовим, їхнім дружинам, рідним та всім, хто долучився до “Переможців”, додали пісні відомої співачки, яка неодноразово брала участь у благодійних проектах, Марії Бурмаки.
Заохотив до радощів життя “Переможців” телеведучий Ігор Захарченко, який розповів про їхні спільні подорожі світом за його підтримки та окреслив майбутні маршрути в дивовижні куточки. 
Отримали подяку і цінні подарунки бійці і від міського голови Олександра Симчишина. А Хмельницьке державне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство від організаторів проекту “Переможці” отримало сертифікат на навчання з протезування в Канаді. Там, запевняють фахівці, виготовляють одні з кращих штучних замінників частин людського тіла у світі. 
Триватиме експозиція “Переможці” у Хмельницькому до 21 жовтня. Кожен може долучитися до благодійного проекту.
Ірина САЛІЙ
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *