Форум видавців у Львові — найважливіша літературна подія року. Цьогоріч упродовж чотирьох вересневих днів під час Форуму відбулося 1236 заходів: майже 600 презентацій книг, до 300 автограф-сесій, поетичні читання, авторські зустрічі, майстер-класи, “круглі столи”, концерти, вистави, кінопокази…
Форум видавців у Львові — найважливіша літературна подія року. Цьогоріч упродовж чотирьох вересневих днів під час Форуму відбулося 1236 заходів: майже 600 презентацій книг, до 300 автограф-сесій, поетичні читання, авторські зустрічі, майстер-класи, “круглі столи”, концерти, вистави, кінопокази…
У цьому розмаїтті презентувала свій фентезійний роман “…Коли сонце було стозрячим. Амулет волхва” подільська журналістка і письменниця Оксана Радушинська. Рукопис роману, котрий свого часу став дипломантом конкурсу “Коронація слова” й увійшов до рейтингу “Топ-5 відкриттів” за версією видання “Аргументи і факти”, втілився у книгу в луцькому видавництві “Твердиня”. Як зазначив директор “Твердині” Микола Мартинюк під час презентації книги в львівській обласній дитячій бібліотеці, жанр фентезі широко представлений на книжковій полиці видавництва зокрема й тому, що він сам… полюбляє читати такі книги. Направду тільки останнім часом у видавництві побачили світ фентезійні книги “Айхо, або Подорож до початку” та “Айхо, або Полювання шпигуна” Оршулі Фариняк, “Алхімія свободи” Ярини Каторож, “Відунський сокіл” і “Таємниці багряних велетнів” кам’янчанина Артура Закордонця та інші. А перша співпраця з Оксаною Радушинською втілилася в ошатну книгу в цупкій палітурці на 452 сторінки захопливого тексту.
“Я останній, хто передивляється зверстаний рукопис перед тим, як пустити його до друку, — розповів видавець учням однієї з тамтешніх шкіл, читачам та колегам-письменникам, котрі завітали на презентацію “…Коли сонце було стозрячим. Амулет волхва”. — Здебільшого просто пробігаю текст очима, щоб впевнитися, чи всі коми на місці, чи не закралася технічна помилка. У випадку з книгою Оксани я кілька разів ловив себе на тому, що не вичитую текст, а читаю книгу! Цікавий сюжет і цікава авторка”.
Сама ж Оксана Радушинська звірилася, що видати цей роман — одна з її давніх мрій. Попри літературні перемоги і схвальні відгуки експертів, українські видавництва вагалися його видавати. Деякі поклали рукопис до видавничого портфелю та й забули. Ще інші прямо говорили — не формат. Хтось сумнівався в комерційній рентабельності книги.
“Лише тепер я зрозуміла, — підкреслює Оксана, — що книга й не могла вийти раніше. Адже події роману дуже тісно переплітаються з подіями в нинішній Україні. От лише декорації інші, а боротьба така ж”.
Враженнями про книгу поділилася людина, дотична до Оксаниної творчості від самих початків, адже свого часу, працюючи бібліотекарем, Наталя Шабельник готувала презентацію першої поетичної збірки на той час нікому невідомої поетеси-початківиці Оксани Радушинської. Пані Наталя закцентувала увагу, що особливою родзинкою роману є дотичність до народних обрядів, майстерно вплетена в сюжетну канву.
Спілкування про літературу і не тільки продовжилося в Палаці мистецтв на стенді “Твердині”, де відбулася автограф-сесія Оксани Радушинської.
“Презентувати нову книгу під час Форуму видавців — почесно і приємно, — відзначає наша авторка. — Втім наступні презентації вже не за горами — Хмельницький, Київ, Кам’янець-Подільський, Старокостянтинів. Графік не остаточний, можна доповнити іншими містами. Запрошуйте!”
Сергій Грищук
Фото Петра Радушинського