За вікном спливає останній місяць літа. І якщо для більшості хмельничан серпень — час відпусток, то для влади і комунальних служб міста — найгарячіший період роботи. Позаду — перше півріччя 2016-го, можна впевнено аналізувати роботу за минулі місяці і робити прогнози на майбутнє, а ще — освоювати додатково виділені бюджетні кошти, які наше місто попри нинішні складні часи може і вміє заробляти. Саме про те, як вдається нині місту наповнювати казну і як ці кошти освоюються, говоримо з Хмельницьким міським головою Олександром Симчишиним.
За вікном спливає останній місяць літа. І якщо для більшості хмельничан серпень — час відпусток, то для влади і комунальних служб міста — найгарячіший період роботи. Позаду — перше півріччя 2016-го, можна впевнено аналізувати роботу за минулі місяці і робити прогнози на майбутнє, а ще — освоювати додатково виділені бюджетні кошти, які наше місто попри нинішні складні часи може і вміє заробляти. Саме про те, як вдається нині місту наповнювати казну і як ці кошти освоюються, говоримо з Хмельницьким міським головою Олександром Симчишиним.
— Олександре Сергійовичу, що можете сказати про хід наповнення бюджету міста у 2016 році? Чи виправдалися ваші сподівання?
— Ми впродовж півріччя аналізували розмір і темпи наповнення казни міста і розуміли, що матимемо більше коштів, ніж планували. Так, лише за перше півріччя 2016 року перевиконання бюджету сягнуло 120 мільйонів гривень. Мінімум стільки ж додатково до вже запланованого очікуємо отримати і в другому півріччі. Для того, щоб ефективно їх використати, під час минулого сесійного засідання міської ради провели уточнення бюджету. Завдяки перевиконанню планових показників наповнення казни зможемо додатково профінансувати важливі міські галузі — медицину, освіту, житлово-комунальне господарство…
— І все ж розуміємо, що додаткові гроші не з’явилися ні з чого. Як вдалося їх заробити? Чи вся тут справа лише в перевагах децентралізації?
— Звісно, децентралізація дозволила великим містам, зокрема обласним центрам, отримати додатковий фінансовий ресурс, проте і наділила додатковими повноваженнями. Так, наприклад, поряд із коштами, що надійшли в казну в результаті цього процесу, маємо і немалі витрати — лише фінансування професійно-технічної освіти та відшкодування пільгового проїзду транспортом вартує нам майже 100 мільйонів гривень. Велику роль у збільшенні надходжень до бюджету відіграла активна робота виконавчих органів влади. Адже в рази зросла кількість коштів, отриманих від пайової участі забудовників у розвитку міста, хоча маємо і немало судових справ, ведеться претензійна робота з деякими з них, коли відстоюємо інтереси громади.
Цілком новим видом примноження бюджетних коштів є зарахування їх на депозитний рахунок. Таке рішення дозволило місту заробити додатково 8 мільйонів гривень. Крім того, збільшилися суми надходжень від єдиного податку та податку від доходів фізичних осіб, задіяні й інші резерви.
— А яку, на ваш погляд, роль у збільшенні надходжень від податків зіграли виконавчі органи влади міста?
— Все надзвичайно просто: ми, зокрема, поставили мету — максимально легалізувати робочі місця у Хмельницькому. Для цього створили робочу групу, котра перевіряє роботодавців і виявляє людей, котрі працюють нелегально і отримують так звану зарплату “в конвертах”. І така робота вже дає результат! Робоча група обстежила місцеві заклади харчування, інші установи сфери послуг і знайшла досить багато порушень. Далі плануємо взятися за тих, хто має неоформлених робітників на будівництві. Знаємо, що таких багато. На черзі й інші галузі.
— Не секрет, що добрий господар повинен уміти не лише заробити гроші, але й з розумом їх витратити. Які галузі отримають додаткове фінансування і чи відчують це хмельничани?
— Впевнений: відчують, адже в пріоритеті — саме соціально важливі сфери. По-перше, житлово-комунальне господарство. Нас чекає нелегкий опалювальний період, тому маємо до його настання зробити роботу наших теплопостачальних організацій максимально ефективною. Також плануємо до кінця року здійснити додаткові капітальні ремонти доріг. У першому півріччі відремонтували до 100 прибудинкових територій і стільки ж запланували на кінець літа-осінь. Таке оновлення, впевнений, буде помітним. А щоб наші комунальні служби вчасно та якісно виконували всі роботи, купуємо для них нову техніку.
— Якщо вже ви заговорили про оновлення техніки комунальних підприємств, то поділіться планами: чи варто хмельничанам сподіватися цьогоріч, зокрема, на нові тролейбуси?
— Варто не просто сподіватися, а чекати їх на дорогах міста! Три нові тролейбуси розпочнуть возити пасажирів уже в серпні. Вони вже придбані і проходять процедуру, необхідну перед їх запуском на лінії. До кінця цього року плануємо придбати ще сім нових тролейбусів. Сподіваюся, все вдасться і за рік місто отримає десять нових машин і одну капітально відремонтовану. Якщо збережемо такі темпи, то за нашу виборчу каденцію зможемо оновити чи не половину тролейбусного парку міста.
— Що дісталося з додатково зароблених коштів освіті міста, адже до неї нині прикута особлива увага?
— Переконаний, що будь-яка галузь може надавати якісні послуги лише тоді, коли має хорошу матеріально-технічну базу. Школи та дитсадки — не виняток. Депутати проголосували за те, щоб кожна школа отримала кошти на поточне утримання з розрахунку 100 гривень на учня. Тут у пріоритеті для нас комфорт школярів. Додатково передбачили кошти на ремонт туалетів, дахів шкіл та садочків, заміну вікон, спортивний інвентар…
— Чи слід очікувати у поточному півріччі якихось якісних змін у медичній галузі? Адже ця галузь — також у пріоритеті.
— Так, внісши зміни до бюджету міста, ми передбачили додаткове фінансування медичних закладів. Після позитивних відгуків про безкоштовне лікування в травмпунктах та реанімації міських лікарень вирішили піти далі — виділили 315 гривень на кожного пацієнта для лікування в інших відділеннях. Тобто тепер кожен хворий має знати: таку суму витрат на його лікування бере на себе бюджет міста. Результати цього кроку зможемо оцінити згодом. Наразі ж просимо хмельничан та ЗМІ допомогти проконтролювати виконання медзакладами такого рішення. Також додатково виділили кошти на медичне обладнання, ремонт харчоблоків, придбання ліжок, постільної білизни…
— А як щодо медичних закладів, які фінансуються з обласного бюджету? Адже там теж часто лікуються хмельничани…
— Ми чудово це розуміємо і готові допомогти владі області у покращенні якості надання послуг у закладах, що їм підпорядковуються, на території міста. Так, ми виділили кошти на ремонт палати в інфекційній лікарні, фінансово підтримуємо військовий госпіталь та госпіталь ветеранів війни. Зрештою, і в міських медзакладах лікується немало мешканців нашого краю.
— Не за горами опалювальний сезон. Без перебільшення, значна частина хмельничан його боїться. Людей лякають, зокрема, нові тарифи на комунальні послуги. Що порадите хмельничанам робити, щоб платити менше, особливо за тепло, адже саме опалення тягне найзначнішу суму з гаманця кожної родини?
— Дійсно, підвищення тарифів — удар не лише по кишені мешканців, але й по наших комунальних підприємствах. І якщо хмельничани можуть оформити субсидію, то комунальники повинні сплачувати за електроенергію, газ тощо наперед у повному обсязі, незважаючи на те, що субсидії користувачів держава відшкодовує з кількамісячною затримкою. Депутати міської ради вже звернулися до керівництва країни з вимогою накласти мораторій на зростання цін на комунальні послуги. Сподіваюся, голос нашої громади почують. Хмельничанам однозначно раджу подумати над заходами з енергозбереження: максимально утеплити будинки та квартири, встановити засоби обліку тепла.
З цією метою ми прийняли програму з енергозбереження, яка передбачає співфінансування з мешканцями багатоквартирних будинків. Раніше подібна програма “Теплий дім” існувала лише на папері. Нині усунули всі її недоліки, отож мешканці багатоповерхівок можуть отримати 50% коштів на фінансування утеплення будинку, заміну вікон, дверей, встановлення лічильників тощо. Якщо ж у будинку створене ОСББ, то він може отримати 70% коштів. Також тепер не потрібно погодження всіх, без винятку, мешканців, достатньо, щоб згоду дали 75% з них. Зовсім скоро ми презентуємо перший будинок, утеплений за співфінансуванням з казни міста. Знаходиться він на вулиці Степана Бандери, господарює там ОСББ “Юлія”.
— Справді, ідея співфінансування цікава. А чи можуть розраховувати хмельничани на фінансову підтримку інших своїх ініціатив, непов’язаних з енергозбереженням? Наприклад, ініціатив стосовно благоустрою.
— Так, можуть, але це вже інший проект “Громадський бюджет”. Суть його полягає в тому, щоб фінансово підтримати ідеї мешканців міста. Цьогоріч ми виділили мільйон гривень на його реалізацію. Маємо вже 13 проектів-переможців. Частина з них стосується благоустрою, частина — соціальних послуг. На наступний рік плануємо виділити з цією метою вже 5 мільйонів гривень. Тому раджу хмельничанам не втрачати можливість і вже зараз планувати участь у конкурсі. Адже проекти-переможці отримують до 100 тисяч гривень з казни міста. Словом, сподіваємося на співпрацю з найактивнішою частиною нашої громади.
— Результати роботи виконавчих органів влади за минуле півріччя та її плани на майбутнє дозволяють зробити висновок, що Хмельницький таки змінюється на краще. Тож, користуючись нагодою, можемо побажати вам, Олександре Сергійовичу, безперешкодно втілювати задумане у практичні справи.
— Дякую за побажання. Дуже хотілося б, щоб міська громада і далі прагнула до тіснішої співпраці з владою, не забуваючи про повсякчасний контроль за її роботою.
Розмовляли Ольга САЛІПА, Б.ДЕМКІВ