Недотримання регламенту й “вічні” питання, до розгляду яких постійно повертаються депутати, стали основними мотивами сьомої сесії обласної ради, яка відбулась минулого четверга. Втім, незважаючи на затяжні обговорення та словесні перепалки, впродовж дня народні обранці розглянули півсотні питань, половиною яких були депутатські запити.
Недотримання регламенту й “вічні” питання, до розгляду яких постійно повертаються депутати, стали основними мотивами сьомої сесії обласної ради, яка відбулась минулого четверга. Втім, незважаючи на затяжні обговорення та словесні перепалки, впродовж дня народні обранці розглянули півсотні питань, половиною яких були депутатські запити.
Почалася сьома сесія обласної ради з кадрових перестановок. Найперше депутат від “Аграрної партії” Петро Іващук написав заяву про дострокове припинення повноважень з власного бажання. У результаті його місце зайняв однопартієць Олександр Співак, який балотувався на тому ж багатомандатному окрузі.
Окрім того, голова обласної ради Михайло Загородний повідомив про зміну голови фракції ВО “Батьківщина”. Новим очільником фракції став Михайло Бойко, який замінив Валерія Лескова, котрого минулої сесії обрали заступником голови облради.
По завершенню кадрових ротацій напруга у депутатському середовищі почала зростати. Причиною цього стало внесення у порядок денний питань, які раніше не розглядалися постійними комісіями. Депутати сперечалися, чи варто виносити їх на розгляд. З одного боку — дійсно є важливі питання, з іншого — порушується регламент і депутати не розуміють, що приймають. Дійшло до того, що депутат Сергій Іващук і заступник голови облради Валерій Лесков посварилися через сюжет на російському телеканалі “Россия 24”. Перший звинуватив колегу в тому, що він згаряча просуває проекти рішень, які можуть мати сумнівні наслідки. На його думку, батьківщинівець підставив колег, яких переконав проголосувати за звернення до Президента й Прем’єра з проханням укласти договори про розподіл повноважень між Кабінетом міністрів, обласними державними адміністраціями та обласними радами. Саме це російський телеканал зобразив як сепаратистські настрої на Хмельниччині.
Втім Валерій Лесков переконаний, що в такому розподілі немає нічого поганого, адже це є прийнятною в Європі практикою. Насправді це путінські пропагандисти викривили суть звернення та його слова. Також заступник голови облради звинуватив деяких депутатів у неякісній роботі й наголосив, що через бюрократичні перепони нині є приклади несвоєчасного освоєння коштів територіальними громадами області.
Коли конфлікти вщухли (втім, вони знов розгоряться після обідньої перерви), обласні обранці перейшли до прийняття депутатських запитів. Деякі з них ілюструють кричущі проблеми в області та є актуальними для нашого міста.
Наприклад, Віталій Олуйко вирішив зняти свій запит щодо здійснення держзакупівель із застосуванням системи “ProZorro”, адже її використання з 1 серпня стане обов’язковим. Проте він зазначив, що обласна влада гальмувала процес її впровадження, коли це було можливо.
“Через гальмування впровадження системи “ProZorro” на теренах області мають місце схеми з “розпилення” бюджету. Так, за цей період обласне відділення Антимонопольного комітету України спільно з іншими правоохоронними органами виявили низку економічних злочинів, змов, фактів завищення цін за товари та послуги. Натомість 23 лютого цього року голова Полтавської обласної ради запровадив систему електронних закупівель і за три місяці її роботи зекономив 26 мільйонів гривень. Так зробила більшість обласних рад України”, — наголосив Віталій Олуйко.
Окрім того, він підкреслив, що Хмельниччина свого часу втратила можливість закупити низку медикаментів через відсутність системи “ProZorro”. Також він висловив у наступному депутатському запиті стурбованість діяльністю на теренах області так званих “територіальних громад” і “народних підприємців”.
Не менш важливими є депутатські запити Миколи Харкавого, які стосуються “вічних” питань. Так, його зацікавила законність підстав утримання та охорони приватних літаків на території комунального підприємства “Аеропорт Хмельницький”. За його словами, там зберігається до двадцяти приватних літаків.
“Коли я попросив надати угоди, на основі яких в аеропорту зберігаються ці літаки, то був вражений станом документів. Наприклад, там вказано, що вартість охоронного об’єкта складає 1 тисячу 500 гривень у рік. Там є низка сумнівних моментів, з якими ми повинні розібратися, щоб у майбутньому відновити роботу летовища. Більше того, переконаний, що у діях деяких посадових осіб є ознаки корупції, тому прошу розібратись у цій ситуації”, — наголосив Микола Харкавий.
Також до когорти “вічних” питань належить накопичення мелясових відходів на ДП “Довжоцький спиртовий завод”, завдяки яким після перепадів атмосферного тиску туристичний Кам’янець-Подільський, квітка на камені, починає смердіти як вигрібна яма. Тому вкотре порушується питання будівництва там заводу, який перероблятиме спиртові відходи. За аналогією давність цього питання можна порівняти з хмельницьким сміттєпереробним заводом, який “будується” в нашому місті ще з 1990-х років…
Після обідньої перерви знову вибухнули депутатські пристрасті. Цього разу яблуком розбрату стало присвоєння рангу та визначення умов праці заступників голови обласної ради. Втім депутати мали претензії не до самих рішень, а до своїх колег, які вчасно не повернулися до сесійної зали й залишили у пультах для голосування власні картки. Через це виявилося, що кворум наче є, але не вистачає голосів для прийняття рішення. Тому доводилося кілька разів переголосовувати, що зайняло майже 15 хвилин.
Депутат Юрій Смаль наголосив, що залишати свої картки у системі голосування — це кричуще порушення регламенту, що трапляється вже котру сесію поспіль. Щоб вирішити цю проблему, він запропонував під час наступної сесії забирати картки у депутатів, які покидають залу, й повертати їх лише після повернення. Також депутати від ВО “Свобода” виявили факт кнопкодавства й наполягли на переголосуванні.
“Це принципове рішення. Ми повинні позбутися кнопкодавства та інших порушень регламенту, якщо дійсно хочемо приймати законні рішення”, — наголосив Юрій Смаль.
Після цього депутати знову повернулися до питання хмельницького летовища і призначили нового керівника комунального підприємства “Аеропорт Хмельницький”. Ним став Віктор Гончар, який переміг у конкурсі на заміщення цієї посади. За його словами, першими кроками у відновленні роботи підприємства стане укладення необхідних угод з “Украерорухом” та Держгідрометом.
“Лише після укладення цих угод варто братися за відновлення аеродрому (тут мається на увазі злітна смуга — авт.), щоб зберегти сертифікат експлуатанта. Коли ж запрацює аеродром, настане черга відновлення аеропорту. Але тут нині більше запитань, аніж відповідей”, — зазначив Віктор Гончар.
Уже вкотре не може набрати необхідної кількості голосів рішення щодо надання товариству з обмеженою відповідальністю санаторно-курортний комплекс “Перлина Поділля” спеціального дозволу на користування надрами. Цього разу позитивно проголосували лише 34 з необхідних 43 депутатів.
Тут обранці розділилися на три табори. Перші наполягали, що потрібно голосувати “за”, щоб сприяти розвитку туристичного бізнесу в Сатанові й таким чином зменшити монополію іншого курорту — “Арден Палац”. Друга сторона виступила категорично проти, адже побоюється за екологію Сатанова. Прибічники цієї позиції взагалі переконані, що нині не можна давати дозволи на буріння нових свердловин, які відбирають мінеральну воду зі Збручансього водоносного горизонту. Треті ж проти, адже підтримують інтереси “Арден Палац”…
Потім депутати обласної ради підтримали рішення про створення двох об’єднаних територіальних громад. Отож нині утворено Ленковецьку сільську об’єднану територіальну громаду Шепетівського району з шести сільських рад і Гуківську сільську об’єднану територіальну громаду Чемеровецького району з чотирьох сільських рад.
Зайнялися обранці процесом декомунізації на території нашого міста. Вони перейменували Хмельницьку обласну універсальну наукову бібліотеку імені Миколи Островського на Хмельницьку обласну універсальну наукову бібліотеку.
Наприкінці сьомої сесії депутати направили низку звернень до державної влади. Зокрема, два стосується впровадження мораторію на підвищення тарифів та цін на газ, інше — вдосконалення так званого Закону Савченко, який у нинішньому вигляді, на думку депутатів, погіршує криміногенну ситуацію на Хмельниччині.
Андрій ЯЩИШЕН