Четверте зібрання депутатів міської ради нинішнього скликання нарешті мало формат повноцінного пленарного засідання. На відміну від попередніх сесій, які збиралися позачергово для вирішення термінових завдань, порядок денний цього зібрання складався з 67 питань — практично з усіх сфер життєдіяльності міста.
Четверте зібрання депутатів міської ради нинішнього скликання нарешті мало формат повноцінного пленарного засідання. На відміну від попередніх сесій, які збиралися позачергово для вирішення термінових завдань, порядок денний цього зібрання складався з 67 питань — практично з усіх сфер життєдіяльності міста.
Для більшості новообраних депутатів робота над ними була першим іспитом, зокрема у поперед-ньому прискіпливому опрацюванні в постійних профільних комісіях. Допомогти успішно скласти цей іспит мав оновлений Регламент міської ради, положення якого дисциплінують обранців у процесі пленарного засідання. Сприятиме цьому й чіткіша позиція нового міського голови: Олександр Симчишин, маючи попередній депутатський досвід у міській раді, не дозволяє колишніх проявів лібералізму, коли сесійним засіданням одразу керували кілька “співголовуючих”, з тривалими виступами домінували ледь не штатні солісти від різних лобі… Робочий процес заходив у глухий кут, результатом заходів ставали дещо сумнівні рішення міської ради. На цьому пленарному засіданні поодинокі рецидиви минулих вольностей рішуче припиняв міський голова: “У нас не дискусійний клуб!”. Відтак загальна робота мала значно організованіший характер. Утім повністю уникнути непередбачених перешкод не вдалося, тому нинішня сесія все-таки затягнулася в часі. Зокрема давався взнаки різний досвід новообраних і досвідчених депутатів, схоже, фракції політичних сил також ще приглядаються одна до одної. Але з абсолютної більшості питань порядку денного голосування було практично одностайним. Це показово, адже значна їх частина мала чітку соціальну спрямованість.
Такими, наприклад, стали питання відведення земельних ділянок громадянам, серед яких чимало учасників бойових дій в АТО, за відповідним списком. Підтримали обранці й збереження пільг для них та деяких інших категорій населення в оподаткуванні житлової нерухомості, а також місцеву ініціативу мешканців гуртожитку на вулиці Інститутській, 16/1 щодо згоди на передачу його в комунальну власність. Соціальну складову мала й низка рішень з землеустрою на користь громадян, незважаючи на традиційні зауваження юридичної служби.
Власне, соціальний відтінок мало й таке фундаментальне рішення, як встановлення місцевих податків і зборів на території міста на 2016 рік: на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, ставки земельного, єдиного і транспортного податків, туристичного збору та збору за місця паркування транспорту.Як і в попередні роки, було відчутне бажання допомогти підприємницькому середовищу зберегти свої позиції у нинішні складні часи й водночас не допустити втрат у наповненні міського бюджету, на який віднині покладається додаткове навантаження у дотриманні зокрема соціального балансу.
У цій же площині запровадженим нововведенням мають слугувати зміни до Статуту міста, за якими колективними зверненнями громадян до органів влади стають електронні петиції — обов’язкові для розгляду в особливому порядку. У місті ця новація проходить апробування поки що в тестовому режимі, але вже знайшла неабиякі відгуки. Так, на день пленарного засідання ініціатива щодо присвоєння одному зі скверів міста імені популярного серед молоді рок-музиканта Кузьми Скрябіна вже набрала понад 300 голосів з необхідних для розгляду 500. Як зазначив Олександр Симчишин, ця форма звернень громадян до органів влади буде постійно вдосконалюватися в процесі застосування, а їх розгляд може за потребою відбуватися в ході пленарних засідань міської ради.
Традиційним для сесійних рішень було й ухвалення передачі в тимчасове безоплатне користування нежитлових приміщень комунальної власності низці громадських організацій та знаним митцям. Деякі організації, котрі займаються з дітьми на платній основі, депутати, за пропозицією Олега Яницького з фракції ВО “Свобода”, зобов’язали забезпечити пільговий соціальний пакет в оплаті занять.
Уважно народні обранці підійшли й до розгляду місцевої ініціативи мешканців вулиці Панаса Мирного, 31/1, які виступають проти будівництва в їхньому дворі комерційного об’єкта. Аргументація виступів обох сторін думки обранців розділила. Так, Ігор Добжанський (фракція ПП “Поруч”) запропонував підтримати протест мешканців, а підприємцю виділити іншу земельну ділянку. Протилежну позицію озвучив Руслан Афійчук (фракція ПП “За конкретні справи”): “Якщо немає законних підстав заборонити будівництво, задовольнити вимоги мешканців ми не можемо”. Компромісні варіанти пробували знайти Віталій Худецький (фракція ПП “Самопоміч”), свободівці Віталій Діденко та Олег Яницький. Крапку в обговоренні поставив міський голова. Враховуючи неоднозначність ситуації та розбіжність думок депутатів, Олександр Симчишин запропонував зняти це питання з розгляду на довивчення з остаточним вирішенням на наступній сесії. Обранці з цим погодилися.
Першим серйозним випробовуванням на єдність думок представників різних політичних сил стало обговорення одного з пунктів проекту рішення про встановлення меж земельної ділянки та надання її в постійне користування. З довгого списку каменем спотикання став храм Святих новомучеників та ісповідників землі нашої УПЦ Московського патріархату, збудований за кошти релігійної громади Ракового. Надмірної політизації цього питання уникнути не вдалося, особливо непримиренну позицію зайняла фракція ВО “Свобода”, розглядаючи храми УПЦ МП як ворожі українській державі й навіть сатанинські. Відтак сесія була змушена підтримати компромісну пропозицію колегії ради зняти цей пункт на довивчення.
Довготривалим і гострим виявилося обговорення рішення про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування юридичним особам. Особливість полягає в тому, що за цим рішенням комунальним підприємствам і бюджетним установам міської влади депутати минулого скликання визначали земельні ділянки під забудову для нехай часткового вирішення житлових потреб їхніх працівників. Управління, відділи міської ради і комунальні підприємства, отримавши землю, укладали відповідні угоди з забудовниками, за якими частина квартир у новобудовах на цих ділянках безкоштовно передавалася ними і мала розподілятися за складеною чергою. Новообрана міська рада, підтримуючи загалом цю форму, водночас обрала позицію протидії можливим проявам корупції у цьому процесі, зокрема щодо справедливості в подальшому розподілі квартир у цих будинках після їх здачі в експлуатацію. У процес обговорення цього питання активно включились і представники громадської ради при міськвиконкомі. Зрештою, виникла пропозиція збільшити кількість збудованих квартир для замовників до 8% з урахуванням житлової площі в цих будинках, крім допоміжних приміщень. Пільгою для забудовників стає зниження пайового внеску на розвиток соціальної та інженерної інфраструктури міста, а також звільнення від земельного податку. Депутати-підприємці зі сфери будівництва поставили під сумнів реалізацію таких угод. На переконання Руслана Афійчука, з цифрою 8% забудовники не погодяться і вже складені угоди будуть розривати. Натомість Андрій Кветко (фракція БПП “Солідарність”) закликав керівників комунальних підприємств і установ, які виступають учасниками цих договорів суперфіцію, до персональної відповідальності щодо дотримання в процесі будівництва всіх архітектурно-будівельних норм, щоб у місті не додавалося довгобудів, які не приймаються в експлуатацію, адже прикладів цього достатньо. Зі свого боку, Олександр Симчишин, коментуючи ситуацію, зауважив, що замість встановленої практики таких угод у місті запроваджуватиметься порядок надання земельних ділянок замовниками у суборенду забудовникам — з дотриманням усіх законодавчих норм. Положення щодо цього вже розробляються.
Відповідаючи на закиди щодо ймовірності корупційних схем у розподілі квартир за такою практикою, директор КП “Електротранс” Віктор Паламарчук запевнив колег-депутатів і членів громадської ради у повній прозорості дотримання черги, принаймні на його підприємстві, та можливості це перевірити будь-кому.
Складним, особливо для новообраних депутатів, був розгляд питання з “довгою бородою” щодо продажу землі переробним підприємствам, які сформувалися на базі колишнього комбінату хлібопродуктів. Історія його переходу до нових власників уже багато років супроводжується судовими процесами і неодноразово це питання виносилося на сесійні засідання ради. Цього разу депутати знову змушені були повернутися до цієї проблеми, вислуховуючи суперечливі аргументи сторін. Утім темою було намагання сторонами-переможцями ТОВ “Хмельницький зернопродукт” і ТОВ “Поділля Заготзерно” викупити земельну ділянку обох підприємств, за які ними вже сплачені авансом платежі на суму понад 6,5 мільйона гривень. У тривалому й гострому обговоренні взяли участь депутати всіх фракцій, зокрема поставлено під сумнів експертну оцінку землі, за якою були сплачені ці кошти. На думку деяких депутатів, зокрема Віталія Худецького й Олександра Сидорука (фракція ПП “Поруч”), порівняно з іншими аналогічними прикладами продажу землі, котрі вже відбулися, ця оцінка мала би бути значно вищою. Враховуючи заклик Олександра Симчишина не втягуватись у перипетії господарського конфлікту і розбіжність поглядів щодо оцінки вартості землі, депутати спочатку не змогли прийняти позитивного рішення. Натомість вони схаменулися, адже виходило, що, не задовольнивши законне право на викуп землі, з міського бюджету постраждалій стороні доведеться повернути сплачені 6,5 мільйона. Відтак, за пропозицією фракції ПП “Самопоміч”, сесія знову взялася голосувати і за узгодженням з власником обох підприємств визначила збільшену суму продажу на понад мільйон гривень, за що депутати й проголосували. Цій ухвалі передувала оголошена перерва у пленарному засіданні, в процесі якої фракції й дійшли відповідної згоди.
Значно легше депутати розібралися з іншими земельними питаннями, котрі також мали довгу передісторію і знаковий характер. Так, нарешті сесійним рішенням було припинене право користування частинами земельних ділянок ПП “Форвард” і ПП “ЛДМ” з передачею їх у запас міста. Відтак воно повернуло собі 40 гектарів землі в районі Старокостянтинівського шосе і вулиці Панаса Мирного для власних потреб. Своїм рішенням депутати також позбавили права ТОВ “Речовий ринок “Торговий дім “Бартерсервіс” подальшої оренди земельних ділянок на вулиці Геологів, наслідуючи у цьому колег минулого скликання, котрі стали на захист підприємців, які працюють на цьому ринку.
На завершення пленарного засідання сесія ухвалила низку політичних та соціальних звернень до керівництва держави: щодо вимог відкликання змін до Конституції України, відшкодування витрат за надані пільги житлово-комунальних послуг ОСББ та комунальним підприємствам і кооперативам, а також надання додаткових податкових пільг учасникам АТО і родинам загиблих героїв Небесної сотні.
Володимир Разуваєв