Соціум

Про пенсійні зміни з 2016 року

Законами України “Про Державний бюджет України на 2016 рік”, “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” та “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”, прийнятими наприкінці 2015 року, врегульовано питання пенсійного забезпечення у 2016 році. Їх дію для пенсіонерів міста роз’яснює начальник відділу з призначення та перерахунку пенсій управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Антоніна Лаврененко.

Законами України “Про Державний бюджет України на 2016 рік”, “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” та “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”, прийнятими наприкінці 2015 року, врегульовано питання пенсійного забезпечення у 2016 році. Їх дію для пенсіонерів міста роз’яснює начальник відділу з призначення та перерахунку пенсій управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Антоніна Лаврененко.

У Держбюджеті на 2016 рік затверджено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2016 року — 1074 гривні (збережено на рівні минулого року), з 1 травня — 1130 гривень, з 1 грудня — 1208 гривень. Тобто перерахунки пенсій, які проводяться при зміні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, передбачаються лише з 1 травня. Такий перерахунок буде проведено лише для непрацюючих пенсіонерів.

З 1 січня при обчисленні розміру пенсії не враховуватимуть заробітну плату за періоди страхового стажу до 1 липня 2000 року. Пенсії призначають лише за даними персоніфікованого обліку. Тобто, якщо раніше для обчислення пенсії брали всі дані з системи персоніфікованого обліку, до того ж майбутній пенсіонер міг принести довідку про заробітну плату за 60 місяців підряд до 2000 року, то з 1 січня 2016-го — лише дані системи персоніфікованого обліку. Але якщо страховий стаж після 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, то при обчисленні розміру пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року.
Також при визначенні права на пенсію по ІІ групі інвалідності необхідний страховий стаж: особам віком до 23 років включно — 1 рік страхового стажу, від 24 до 59 років — 2-14 років стажу. Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію  за інвалідністю за наявності 15 років страхового стажу.
Нагадуємо, у період до 1 січня 2016 року інвалідам ІІ групи страховий стаж, необхідний  для  права на пенсію, визначався як для інвалідів І групи.

Що ж до призначення пенсії за вислугу років, то таке право залишається у працівників освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення після досягнення відповідного пенсійного віку.  При цьому збережено право на призначення пенсії за вислугу років незалежно від віку особам, які мали вислугу років станом на 1 квітня 2015 року — не менше 25 років або на 1 січня 2016 року — не менше 25 років 6 місяців.

Максимальний розмір пенсії/щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) з 1 січня 2016 року до 31 грудня 2016 року не може перевищувати 10740 грн. Тобто максимальний розмір пенсії судді у відставці протягом року не змінюється.

Продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам — 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму, втановленого для осіб, які втратили працездатність. Не підлягають жодним обмеженням пенсії інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій та осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст. 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. При цьому пенсії, призначені відповідно до законів України “Про державну службу”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” ветеранам військової служби виплачуються повністю. Належність до ветеранів військової служби підтверджується відповідним посвідченням, про що вноситься відмітка в особливості електронної пенсійної справи.
У всіх випадках робота на посадах, яка давала право на пенсію відповідно до Закону України “Про статус народного депутата України”, є іншою роботою. В період виконання депутатських повноважень пенсія виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Внесено зміни в Закон України “Про індексацію грошових доходів населення”: індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації.

Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році” збільшено максимальну величину бази нарахування єдиного внеску з 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Відповідно це становить: з 1 січня — 34450 грн. (1378 грн. х 25), з 1 травня —  36250 грн. (1450 грн. х 25), з 1 грудня — 38750 грн. (1550 грн. х 25).
Продовжено справляння податку на доходи фізичних осіб та військового збору з пенсій або щомісячного довічного грошового утримання. До пенсій, розмір яких перевищує у 2016 році суму 4134,00 грн., застосовується ставка податку 15% суми такого перевищення, військового збору — 1,5%.
Податок не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ст. 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Фото з архіву редакції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *