У понеділок члени ГО “Хмельницький молодіжний клуб розвитку” у міській раді провели “круглий стіл”, присвячений виконанню меморандуму про енергонезалежність міста. Захід відвідали Хмельницький міський голова Олександр Симчишин і представники оновленого депутатського корпусу, які разом з громадськими активістами та експертами обговорили перші кроки здійснення місцевої реформи з енергоефективності.
У понеділок члени ГО “Хмельницький молодіжний клуб розвитку” у міській раді провели “круглий стіл”, присвячений виконанню меморандуму про енергонезалежність міста. Захід відвідали Хмельницький міський голова Олександр Симчишин і представники оновленого депутатського корпусу, які разом з громадськими активістами та експертами обговорили перші кроки здійснення місцевої реформи з енергоефективності.
Координатор проекту “ЕСКОМ” у Хмельницькому, член ГО “Хмельницький молодіжний клуб розвитку” Артур Кокаревич висловив сподівання, що енергетична реформа у нашому місті триватиме, а Хмельницький стане прикладом для інших міст. Саме для цього громадські активісти перед місцевими виборами запропонували кандидатам підписати меморандум про енергонезалежність міста.
“Перші кроки у цій сфері здійснила попередня влада, створивши при міській раді відділ енергозбереження та інвестиційної політики. Не кожен обласний центр України може похвалитися такими напрацюваннями. Маємо сподівання, що нинішня влада зробить ще вагоміші кроки у впровадженні програми енерго-ефективності, адже з нами підписали меморандум новий міський голова Олександр Симчишин, а також три партії — ВО “Свобода”, Об’єднання “Самопоміч” та ВО “Батьківщина”, — розповів громадський активіст.
На важливості цієї реформи наголосив і сам Олександр Симчишин. Він вважає, що впровадження заходів з енергоефективності — невідворотний процес. За його словами, у бюджет міста на наступний рік будуть закладені кошти на відповідні програми. Наприклад, до кінця 2016 року місцева влада планує повністю забезпечити багатоквартирні будинки тепловими лічильниками. Нині ж ця програма виконана на 80%, що вже дає результати з заощадження витраченого тепла.
Також у Хмельницькому вже третій рік діє програма “Теплий дім”, яка компенсує громадянам 50% на термомодернізацію багатоквартирного будинку. У цьогорічному бюджеті на неї було закладено понад мільйон гривень, проте цією програмою ніхто не скористався.
“Подібна програма вже не перший рік ефективно реалізується у Кам’янці-Подільському, а у Хмельницькому не може зрушити з місця. Недавно ми виявили, що у нас вона гальмується низкою проблем, які найближчим часом вирішимо. Сподіваюся, що перед початком наступної зими обговорюватимемо не лише плани на майбутнє, а й зможемо прозвітувати про виконану роботу. Для цього міській владі необхідні розуміння й підтримка громадських активістів і пересічних хмельничан. Якщо ми не зробимо цього зараз, у майбутньому матимемо складніші проблеми”, — наголосив Олександр Симчишин.
Завідувач відділу енергозбереження та інвестиційної політики Наталя Плеканець (на фото) презентувала присутнім проект Плану дій сталого енергетичного розвитку міста (ПДСЕР), який нині розробляється у рамках підписаної Хмельницьким “Угоди мерів”. Цей документ — комплекс заходів, спрямованих на зменшення на 20% викидів в атмосферу вуглекислого газу, який спричиняє глобальне потепління. Цю мету наше місто має досягти до 2025 року шляхом впровадження заходів з енергозбереження, альтернативних джерел енергії та покращення умов проживання у Хмельницькому.
“ПДСЕР — це не декларативний документ, а чітко прописані заходи, які мають конкретні терміни реалізації. У ньому, опираючись на базовий кадастр викидів, визначили найбільш енергозатратні галузі, які можна реформувати. Загалом до 2025 року маємо реалізувати до 60 проектів на загальну суму 1 мільярд 685 мільйонів гривень. У результаті це дозволить скоротити споживання енергоресурсів у місті на 665 тисяч мегават, що дасть змогу зменшити викиди вуглецю на 209 тисяч тонн, що складає 22,56% базового рівня”, — відзначила Наталя Плеканець.
Сфери, в яких впроваджуватимуть заходи з енергоефективності: транспортна, комунальна, будівельна та інші. Наприклад, одним із найбільших забруднювачів повітря є громадський і приватний транспорт. За останні чотири роки рівень викидів у місті зріс вдвічі. Тому необхідно збільшувати кількість екологічно чистого транспорту, оптимізувати транспортну інфраструктуру, створювати велодоріжки…
“Не варто забувати і про зелені зони міста. Нині за їх кількістю Хмельницький посідає лише 25 місце в Україні. Це критична ситуація, тому нам нагально слід збільшувати кількість зелених насаджень загального користування. Інакше наші діти у майбутньому не матимуть чим дихати”, — наголосила Наталя Плеканець.
Наприкінці “круглого столу” його учасники запропонували низку слушних пропозицій щодо перетворення Хмельницького в енергонезалежне місто. Зокрема, депутат Верховної Ради кількох скликань, а нині міської ради Лев Бірюк запропонував у школах запровадити п’ятихвилинки з енергозбереження та охорони довкілля. “Дітям необхідно змалку пояснювати потребу в заощадженні енергії. Таким чином вони не лише будуть свідомими в екологічних проблемах, а й навчатимуть батьків чинити правильно”, — вважає він.
Андрій ЯЩИШЕН
Фото автора