Соціум

Як правильно утеплитися й зекономити енергію?

Підвищення тарифів на комунальні послуги стало відчутним ударом по кишенях українців. Щоправда, це є невідворотним і закономірним процесом в умовах ресурсної залежності від Росії та неефективного використання енергоносіїв громадянами. Єдиним виходом з цього становища може стати впровадження альтернативних джерел енергії та заходів з економії ресурсів, які принесуть користь і споживачам, і державі в цілому. Про ці заходи розповіли експерти проекту USAID “Муніципальна енергетична реформа в Україні”, партнером якого є наше місто.

Підвищення тарифів на комунальні послуги стало відчутним ударом по кишенях українців. Щоправда, це є невідворотним і закономірним процесом в умовах ресурсної залежності від Росії та неефективного використання енергоносіїв громадянами. Єдиним виходом з цього становища може стати впровадження альтернативних джерел енергії та заходів з економії ресурсів, які принесуть користь і споживачам, і державі в цілому. Про ці заходи розповіли експерти проекту USAID “Муніципальна енергетична реформа в Україні”, партнером якого є наше місто.

На думку експертів, потенційним порятунком України від ресурсної залежності є альтернативні джерела енергії. У нас можна використовувати енергію вітру, сонця, води, біомаси, відходів. Для використання вітру ідеально підходять природні умови гірських районів і прибережних смуг, а найбільший коефіцієнт корисної дії від сонця можна отримати на півдні країни. Для Хмельницького справжнім енергетичним скарбом є переробка біомаси й побутових відходів. Наприклад, про потенціал біогазу міського сміттєзвалища вже згадувалося у номері №43 газети “Проскурів” від 29 жовтня цього року.
Однак не варто вважати впровадження відновлюваних видів енергії справжньою панацеєю, яка врятує державу від дефіциту ресурсів. Їх використання не принесе ефекту, поки не буде проведена модернізація виробничого й житлового секторів.
“Виробництво в Україні є енергозатратним. Порівняно з іншими заможними державами українці найменш раціонально витрачають енергію. Парадоксальна ситуація: виробляємо мало, а витрачаємо більше за європейців. Впровадження альтернативних джерел енергії не покращить ситуацію, поки не навчимося раціонально використовувати енергоносії”, — наголосив старший технічний консультант з альтернативної енергетики проекту USAID “Муніципальна енергетична реформа в Україні” Олексій Соломаха.
Як приклад, популярні нині твердопаливні котли вичерпали потенціал. Збільшення їх кількості загрожує   лісам, а паливо для них при зростанні попиту лише дорожчатиме. Отож уже незабаром постане питання: що дешевше — газ чи дрова?
Тому найпершим кроком усе ж таки має стати системне утеплення житлових приміщень і зменшення кількості споживання енергоносіїв. Насправді термомодернізація  багатоквартирного будинку вимагає значних інвестицій, які окуплять себе приблизно через вісім років. Якісне утеплення одного квадратного метра при нинішніх цінах може становити 400 гривень.
“Термомодернізувавши будинок, ви платитимете менше за комунальні послуги. Через вісім років зекономлені гроші покриють витрати на утеплення, а потім — це фактично стане вашим заробітком, який можна витрачати на щось інше, а не плату за рахунками. І це лише одна з вигод термомодернізації помешкання”, — підкреслив Олексій Соломаха.
Окрім зменшення сум у платіжках за комунальні послуги, утеплення будинку підвищує рівень комфортності проживання у ньому, зменшує кількість споживання газу, що є позитивом для України та довкілля. Також це впливає на підвищення вартості житла при продажу. А ще таке житло не соромно залишити нащадкам.
Щоб досягти цього ефекту, необхідно підійти до утеплення комплексно. Перед початком робіт слід провести енергоаудит або хоча б через тепловізор визначити, в яких частинах будинку спостерігаються найбільші витрати тепла. Відповідно до цього можна розрахувати, які заходи потрібно проводити першими та які матеріали для цього знадобляться. У середньому через стіни ми втрачаємо 36% тепла, через вентиляцію й провітрювання приміщення — 27%, вікна і двері — 21%, підлогу — 8% і через перекриття — 7%.
Щоб досягти бажаного результату, необхідно мати на увазі й інші фактори. Наприклад, замінюючи у квартирі вікна на пластикові, варто подбати й про під’їзд. Окрім того, відсутність утеплення на ділянках будинку, де розташований ліфт, пришвидшує його зношеність.
Клаптикове утеплення, попри певний позитив — покращення мікроклімату в квартирі — у майбутньому може викликати небажані наслідки для вас і сусідів. Особливо це стосується панельних будинків. Перепади температури вздовж утепленої й неутепленої частин викликають утворення конденсату, як наслідок  — вологість, виникнення грибка чи мікротріщин. Останні з часом  можуть створити серйозні проблеми аж до аварійного стану.
“Фактично клаптикове утеплення є незаконним, адже воно може принести шкоду іншим мешканцям. Проте згідно з чинним законодавством вплинути на сусіда фактично неможливо. Натомість усім мешканцям багатоповерхівки краще об’єднувати зусилля й займатися системною термомодернізацією будинку. Користь від цього отримає кожен”, — наголосив експерт.
Таким чином комплексне утеплення стін, даху, перекриття над підвалом може зменшити витрати тепла до 45% і ще на 25-45% — заміна вікон на герметичні, з кращим опором теплопередачі.
Наступним кроком у заощадженні коштів має стати модернізація теплового пункту в середині будинку, що допоможе регулювати температуру відповідно до погодних умов. Для цього слід оновити систему опалення у кожній квартирі, де на всіх радіаторах встановити терморегулятори. Відтак кожна з кімнат може мати свій температурний режим. Модернізована система опалення дозволить не лише економити на спожитих енергоносіях, а й створити комфортну атмосферу.
“Звісно, такі технології дороговартісні. Проте якщо зважати на майбутнє підвищення цін на теплоносії, то вони з часом окупляться. Але проблема в тому, що багато українців живуть одним днем. Цю ситуацію необхідно змінювати”, — вважає Олексій Соломаха.
Провести термомодернізацію будинку допоможе урядова програма для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на енергозберігаючі заходи, у рамках якої держава компенсує частину кредиту (40% коштів, витрачених на обладнання та матеріали). Подібна програма діє і в Хмельницькому.

Практичні поради, які вже нині покращать комфортні умови проживання

Робота над цілісною термомодернізацією будинку вимагає часу. Проте експерти проекту USAID “Муніципальна енергетична реформа в Україні” розробили заходи, які вже нині можуть підвищити комфортність проживання у квартирі та зменшити витрати тепла. Звісно, не варто їх вважати альтернативою утепленню, вони розраховані лише на короткостроковий результат.
Так, встановлений між радіатором і стіною теплозахисний екран допоможе підвищити тепловіддачу батареї на 20%. Більше того, його легко зробити самотужки з ДСП і фольги, наклеєної на неї.
Надто довгі штори, які закривають батареї, призводять до нестачі тепла у помешканні. У такому разі майже 20% тепла йде на обігрів стіни, а не квартири. Тому такі штори слід зняти чи вкоротити. Також не варто закривати радіатори декоративними панелями. Уночі взимку варто закривати вікна цупкими шторами, що зменшить втрати тепла через вікна.
Майже 30% тепла виходить з оселі через шпарини у вікнах і дверях. Елементарні заходи з теплоізоляції допоможуть підвищити температуру у квартирі на 4-5 градусів. Необхідно лише заклеїти вікна й утеплити двері. Також варто обладнати вентиляційні отвори спеціальними дверцятами чи шматочками картону, щоб зменшити теплові витрати через вентиляцію.
Такі елементарні заходи принесуть відчутні зміни, а цілісна термомодернізація житла остаточно змінить якість життя в оселі.
Андрій ЯЩИШЕН
Малюнок із сайту проекту USAID “Муніципальна енергетична реформа в Україні” merp.org.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *