Минулими вихідними у музеї-студії фотомистецтва та обласному художньому музеї за ініціативи члена Національної спілки фотохудожників України Анатолія Іванова відбувся семінар-практикум “Абстрактне мистецтво та фотографія”.
Минулими вихідними у музеї-студії фотомистецтва та обласному художньому музеї за ініціативи члена Національної спілки фотохудожників України Анатолія Іванова відбувся семінар-практикум “Абстрактне мистецтво та фотографія”.
“Нині в Україні досить успішно розвивається сучасне мистецтво. Багатьом цікаві новітні мистецькі експерименти, з’являються нові течії, зокрема й абстрактне мистецтво. За радянських часів розвивався лише соцреалістичний напрямок. Інакомислячі автори зазнавали утисків і гонінь.
Але навіть у ті часи наш художній музей чи не єдиний почав збирати твори, зокрема й абстрактні. Їх і представили на семінарі”, — розповіла директор обласного художнього музею Лариса Чернова.
Відбулись екскурсії обома музеями. В художньому представлені картини різних мистецьких течій, у яких все — від кольору до композиції видають характер, дух і манеру краю. Наприклад, зауважує старший науковий працівник музею Людмила Сковерко, картини представників закарпатської живописної школи експресіоністичні. Вони яскравіші, виразніші, ніж інші. Цілковита їх протилежність — твори представників одеської школи. Абстрактні роботи пастельних, ніжних кольорів, світлі, наповнені теплотою сонця й піску, нагадують морські пейзажі.
Сучасне мистецтво нашого краю уособлюють роботи Миколи Мазура, зокрема його картини на фольклорну тематику, та інших визначних художників. Познайомив музей і зі скульп-турою з власних фондів.
Продовженням екскурсії стала лекція про абстрактне мистецтво, яке зародилося на початку ХХ століття. Основні для художника не предмети, а форми, гра світла і кольору. Провідними абстракціоністами стали Василь Кандинський та Казимир Малевич.
Популяризували абстракціонізм в Україні члени творчого об’єднання “Живописний заповідник”. Їх роботи нині зберігаються у фондах нашого художнього музею. Це картини Марка Гейка, Олександра Животкова, Миколи Кривенка, Анатолія Криволапа та Тіберія Сільваші.
“Важко розтлумачити термін “абстрактна фотографія”, — зауважив ініціатор семінару Анатолій Іванов. — Адже якщо безпредметний твір художник може створити завдяки фарбам, то фотограф на абстракцію має перетворювати цілком реальні речі. На жаль, ми ще не навчилися фотографувати свої думки”.
На семінар до хмельницьких митців завітала зі столиці одна з яскравих представниць мистецтва абстрактної фотографії Юлія Сирова. Вона розповіла, як, граючи зі світлом, фототехнікою, можна створити абстрактну фотографію. На презентованих роботах авторки “Політ дельфіна”, “Напад”, “Четвертий вимір” та інших звичайні речі стають чимось загадково-невпізнанним.
Хмельницьким фотохудожникам пані Юлія запропонувала взяти участь у першому відкритому національному конкурсі абстрактної фотографії, ініційованому Національною спілкою фотохудожників України та фотогалереєю “Kievphotos-Hall”. Охочі можуть надіслати свої роботи в електронному вигляді на сайт спілки photospilka.com. Участь у конкурсі безкоштовна. Так організатори сподіваються виявити нові імена й привернути увагу громади до відносно молодого виду мистецтва.
Ірина САЛІЙ
Фото Аліни ВОЗНОЇ