Сказ — особливо небезпечна інфекційна хвороба всіх теплокровних тварин (хворіють усі види домашніх, сільськогосподарських та диких) і людини. Характеризується важким ураженням центральної нервової системи і закінчується летально.
Сказ — особливо небезпечна інфекційна хвороба всіх теплокровних тварин (хворіють усі види домашніх, сільськогосподарських та диких) і людини. Характеризується важким ураженням центральної нервової системи і закінчується летально.
Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус переважно зі слиною. За джерелом та резервуаром збудника розрізняють епізоотії сказу міського типу, основним розповсюджувачем якого є собаки, і природного типу, що поширюється м’ясоїдними — лисицями, єнотовидними собаками, вовками, пацюками…
Зараження сказом відбувається, в основному, через укуси чи внаслідок потрапляння слини хворої тварини на свіжу рану, подряпини шкіри або слизових оболонок.
Тривалість інкубаційного періоду залежить від виду, віку та резистентності тварини, місця й характеру укусу, кількості та вірулентності вірусу, що потрапив у рану. Найкоротший період — 7-8 днів, у середньому він триває від трьох місяців.
Якщо вас вкусила безпритульна, домашня чи дика тварина, пам’ятайте: вона може бути заражена вірусом сказу. Отож необхідно одразу провести місцеву обробку рани: промити проточною водою з господарським милом або ж застосувати перекис водню, після чого краї рани обробити 5% розчином йоду або 70% розчином спирту. Після місцевої обробки рани терміново зверніться до лікаря в травмпункт. Адже тільки своєчасно розпочатий курс щеплень запобігає захворюванню на сказ. Лікарю потрібно повідомити дані тварини, яка вас вкусила, що дасть можливість ветеринарним спеціалістам проводити за нею клінічний нагляд. Якщо тварина з тих чи інших причин загинула, зверніться до найближчої ветеринарної лікарні. В Хмельницькому це міська державна лікарня ветеринарної медицини на вул. Чорновола, 176/1, тел.: 64-50-23, 64-31-07.
Для власників тварин вчергове повідомляємо, що щеплення — єдиний захист від сказу. Тому необхідно щорічно проводити профілактичні щеплення проти сказу домашнім собакам та котам.
З жовтня до грудня у приватному секторі Хмельницького проводяться безкоштовно профілактичні щеплення домашніх собак та котів проти сказу.
Також повідомляємо, що такі щеплення здійснюються безкоштовно у самій лікарні ветеринарної медицини за вказаною адресою.
Дмитро РОМАНЕЦЬ, в.о. начальника міської
державної лікарні ветеринарної медицини