Соціум

Лікарі закликають робити щеплення проти поліомієліту

У Хмельницькому, як і по всій Україні, проходить масова вакцинація проти поліомієліту —  гострого інфекційного захворювання, яке може зробити людину інвалідом. Наша розмова з начальником міського управління охорони здоров’я Михайлом Василишиним.

У Хмельницькому, як і по всій Україні, проходить масова вакцинація проти поліомієліту —  гострого інфекційного захворювання, яке може зробити людину інвалідом. Наша розмова з начальником міського управління охорони здоров’я Михайлом Василишиним.

— Повідомлення про спалах поліомієліту на Закарпатті викликало справжню паніку, а медики закликали провести масову вакцинацію дітей.
— До рішучих дій медиків спонукали два випадки цього захворювання, зафіксовані наприкінці серпня у Закарпатській області. І хоча враженими виявилися тільки двоє дітей, Міністерство охорони здоров’я висловило припущення, що вірус може швидко поширюватися. Зупинити його здатна тільки загальна імунізація за допомогою оральної вакцини ОПВ. Тому був запропонований екстрений план імунізації в три етапи.
— Михайле Йосиповичу, що спричинило спалах хвороби?
— З висновків Всесвітньої організації охорони здоров’я, поява вірусу сталася через низький рівень імунізації в Україні після 2008 року. У 2014-ому менше половини (49%) українських дітей отримали всі необхідні вакцини проти поліомієліту. А цього року через брак вакцини щеплені лише 14% малюків до одного року. А все тому, що МОЗ не забезпечив медичні заклади вакциною. Крім того, останніми роками значно зросла кількість відмов від вакцинації як з об’єктивних, так і суб’єктивних причини.
Небезпека поліомієліту в тому, що чимало людей на нього не хворіють, а переносять, навіть не здогадуючись про це. Одна заражена людина може піддавати небезпеці сотні! Поліомієліт добре передається у звичайних побутових умовах — через воду, харчові продукти, фактично всім, до чого торкається інфікований. Найчастіше інфекція вражає дітей до шести років, особливо невакцинованих. Є загроза захворіти й дорослим.
— Як відбувається враження?
— Збудник стійкий до зовнішнього середовища, дії антибіотиків і травних соків. Вірус потрапляє в організм через органи дихання й травлення. Уражає лімфатичні вузли, там убивчі мікроби розмножуються й потрапляють у кров. А коли дістаються нервової системи, уражають спинний мозок.
— Які ознаки поліомієліту?
— Температура тіла підскакує до 40 градусів, болять ноги, голова, спина, людина слабка й млява. Далі відбуваються складні неврологічні зміни, параліч та деформація кінцівок. У дорослому віці стан нервової системи людини, яка хворіла поліомієлітом у дитинстві, може  погіршуватися, з’являється задишка, стомлюваність, збій дихального ритму у сні або хронічна м’язова атрофія.
Лікування здійснюється за допомогою тривалої терапії. Головне — не втрачати час і починати якомога раніше.
— Чи є протипоказання щепленню?
— Перед тим, як робити щеплення, педіатр проводить огляд. Якщо у дитини загострення наявних хронічних хвороб, ослаблений імунітет, розлади нервової системи, то щеплення проводити не слід.
— А яка профілактика хвороби?
— Головною та найдієвішою профілактикою було й залишається щеплення. Крім того, дотримуючись правил особистої гігієни, можна значною мірою запобігти зараженню. Після системи щеплень проти поліомієліту імунітет до вірусного захворювання зберігається протягом 15 років у 100% дітей.
— Як проходить імунізація в нашому місті?
— Додаткова імунізація від поліомієліту проводитиметься у три етапи. Під час першого і другого вакцинуватимуть дітей віком від двох місяців до шести років. Перший етап розпочався 26 жовтня й триватиме три тижні. Місто отримало майже 24,9 тисячі доз вакцин: 4,9 тисячі доз інактивованої (в уколах) та 20 тисяч доз оральної (у краплях). Якщо дитина не мала жодних щеплень проти поліомієліту, то їй роблять ін’єкцію, а якщо мала хоча б одне щеплення інактивованою вакциною, то дають краплі. Між етапами перерва у 30 днів. Другий і третій етапи триватимуть по два тижні. Зробити щеплення проти поліомієліту можна в міській дитячій поліклініці (вул. С.Разіна), філіях дитячої поліклініки в Дубовому (вул. Гречка, 12) та Гречанах (вул. Курчатова, 1а). Протягом першого етапу імунізації заплановано вакцинувати понад 18 тисяч дітей, з них майже дві тисячі малюків вперше отримають щеплення.
— Де можна дізнатися про календар щеплень?
— У дільничного педіатра. Закликаємо батьків не боятися, а свідомо зробити щеплення, щоб вберегти дітей від хвороби, яка може зробити людину інвалідом.
Розмовляла Вікторія СТАНДРІЙЧУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *