Чинний закон про місцеві вибори має багато нюансів, з якими вже незабаром можуть стикнутися звичайні хмельничани. Щоб вберегти виборців від неприємних несподіванок у день волевиявлення, представники ВГО “Центр підтримки громадських ініціатив” у понеділок провели тематичний “круглий стіл”.
Чинний закон про місцеві вибори має багато нюансів, з якими вже незабаром можуть стикнутися звичайні хмельничани. Щоб вберегти виборців від неприємних несподіванок у день волевиявлення, представники ВГО “Центр підтримки громадських ініціатив” у понеділок провели тематичний “круглий стіл”.
“Нині маємо проблеми з рівнем професійності членів дільничних виборчих комісій. На жаль, для багатьох не було проведено відповідне навчання. Але це лише півбіди. Найсерйозніша проблема — чинний Закон України “Про місцеві вибори”, який має чимало недоліків. Не лише виборці не можуть у ньому розібратися, а й чимало кандидатів у депутати не уявляють, як саме рахуватимуться голоси”, — з таких слів відкрив “круглий стіл” очільник Центру Андрій Карташов.
За його словами, вже з понеділка у дільничних комісіях з’явилися списки виборців. Тому необхідно вчасно перевірити, чи є ви у списку. Якщо немає або ви помітили помилку, виправити ситуацію можна до 19 жовтня. Ще одна можливість оскаржити помилку — через суд до 23 жовтня.
“До 14 жовтня члени ДВК мають рознести запрошення. Якщо ви його не отримаєте, це буде, як мінімум, причиною засумніватись у присутності в списку виборців. Закликаю хмельничан не зволікати, інакше втратите можливість проголосувати”, — наголосив він.
За підрахунками експертів, цього року у місцевих виборах фактично будуть позбавлені права голосу до чотирьох мільйонів українців, оскільки в законі не передбачено можливості проголосувати на відстані. Віддати голос за свого кандидата зможуть лише ті, хто перебуває за місцем постійної прописки. Таким чином не візьмуть участь у волевиявленні учасники АТО, які перебувають на Сході, солдати-строковики, заробітчани, частина вимушених переселенців. Але це не єдина хиба закону.
“Обіцяна виборча реформа так і не відбулася. Сподіваюся, що це востаннє за таким недосконалим законом проводяться вибори. Нинішня система просто абсурдна: вибори перетворюються на лотерею, адже виграш на окрузі не гарантує крісло в міській раді. До 30% округів можуть залишитися без представника в органі місцевого самоврядування”, — вважає Андрій Карташов.
Кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів на окрузі, може не потрапити у раду, якщо його партія не матиме прохідного мінімуму. Отож, щоб зайняти омріяне крісло депутата, кандидат повинен рекламувати не лише себе, а й партію.
Ще один мінус закону — відсутність обмеження політичної реклами. Цей пункт передбачений, проте вимагає прийняття окремого закону, що буде регламентувати цю сферу.
“Відповідний законопроект є, але він так і не прийнятий. Сумніваюся, що нардепи проголосують за нього в майбутньому. Адже їм вигідна нинішня ситуація. Боротьба за виборця відбувається шляхом медійної війни. Навіщо зустрічатися з людьми, вислуховувати їх проблеми, якщо можна вилити популістичні гасла через телерекламу та білборди?” — каже Андрій Карташов.
Наприкінці він усе ж закликав прийти на вибори 25 жовтня і проголосувати, адже від цього залежить майбутнє Хмельницького.
Андрій ЯЩИШЕН