Соціум

Хмельницький наближається до енергонезалежності

Енергозберігаючі технології та захист навколишнього середовища зроблять наше місто комфортнішим для проживання. Переконати хмельничан у цьому твердженні могли заходи, організовані спільними зусиллями міського відділу енергозбереження та інвестиційної політики й громадськими активістами у рамках Днів сталої енергії.

Енергозберігаючі технології та захист навколишнього середовища зроблять наше місто комфортнішим для проживання. Переконати хмельничан у цьому твердженні могли заходи, організовані спільними зусиллями міського відділу енергозбереження та інвестиційної політики й громадськими активістами у рамках Днів сталої енергії.

Упродовж минулого тижня хмельничани могли познайомитися з інноваційними технологіями, дізнатися, як підвищити рівень енергоефективності у власній оселі, куди здати небезпечні відходи…
Дні сталої енергії розпочалися з оголошення війни сміттю. Волонтери ГО “Хмельницький молодіжний клуб розвитку” й небайдужі хмельничани прибрали частину берега Південного Бугу з боку вулиці Прибузької. За короткий проміжок часу молодь зібрала кілька мішків сміття, стараючись сортувати знайдене, відокремлюючи пластик від скла.
“Я довго критикувала тих, хто засмічує місто, але фактично нічого не робила, щоб його очистити. Тому вирішила долучитися до цієї екологічної акції. Задоволена, що зробила вклад в очищення прибережної території. Надалі старатимусь якомога частіше долучатися до подібних заходів”, — поділилася ініціатор акції Вікторія Кондатюк.

Найбільш насиченою частиною Днів сталої енергії виявився інформаційний блок. У його рамках для представників бюджетних установ заступник міського голови Анатолій Нестерук і фахівці відділу енергозбереження та інвестицій провели семінар, під час якого розповідали, як правильно економити енергоресурси.
Тематичні заходи торкнулися й школярів, які впродовж 23-25 вересня у кінотеатрі ім. Т.Шевченка могли побачити фільм Люка Бессона “Домівка” та мультфільми на екологічну тематику.
Охочі знайомилися з сучасними енергозберігаючими технологіями місцевого виробництва під час виставки у Хмельницькій торгово-промисловій палаті. На ній були представлені стенди компаній, які виготовляють економні електричні котли, світлодіодні світильники, займаються утепленням приміщень. Також були присутні представники банків, які співпрацюють з міською владою у рамках програм з енергозбереження. Так, на одному зі стендів компанія ПМП “Кристал” продемонструвала світлодіодні світильники, якість яких значно вища за китайські аналоги, якими переповнені полиці місцевих магазинів.
“Нині діє постанова Кабміну, яка визначає основні вимоги до світильників. Це — світлоефективність, кольорова температура, індекс кольоропередачі. Наша продукція не лише відповідає цим вимогам, а й у дечому випереджає їх, — розповів директор ПМП “Кристал” Костянтин Агеєв. — Це результат того, що ми використовуємо якісні світлодіоди американського й німецького виробництва. На відміну від них, більшість безіменних китайських світлодіодів не відповідають нормам Кабміну. У результаті використання таких світильників може шкодити зору. Окрім того, вони мають здатність тьмяніти, що підриває довіру покупця до світлодіодних світильників, які суттєво економлять витрати на електрику”.
Не пасуть задніх у розробці інноваційних технологій місцеві науковці. Так, представники Хмельницького національного університету показали свої напрацювання у сфері енергозбереження. Науковці розробили програми комплексного утеплення приміщень, реалізовані на практиці з університетськими корпусами, створили електродний котел, який найближчим часом може бути запущений у виробництво.
“Досвід показав, що електрика вигідніша за газ, більшу частину якого ми купуємо за кордоном. Тому необхідно розвивати ефективність її використання в опаленні. Нині прийнято використовувати тенові котли, але вони ненадійні, бо швидко перегоряють. Ремонтувати їх, замінивши перегорілий тен, дорого. Наша розробка — електродний котел має зовсім принцип нагріву, — поділився розробник винаходу, доктор технічних наук, доцент кафедри радіотехніки та зв’язку ХНУ Віталій Любчик. — Фактично вони були створені ще у 1950-х роках, їх встановлювали для обігріву підводних човнів. Вони мали надійні, але не ефективні конструкції. Ми виправили ці недоліки, створили схему контролювання тепла й струму, підвищили безпеку. Такий котел встановлений у нашій лабораторії і цеху. Нині проводимо переговори з одним із заводів, у цеху якого буде встановлено наш пробний котел”.

На Дні сталої енергії у Хмельницький завітав іноземний гість — керівник проекту USAID Ларрі Гуд, який з представниками влади обговорив проблеми енергоефективності міста. Він наголосив, що Україна має суттєві енергетичні проблеми, зокрема щодо використання викопного палива та невідновлюваних джерел енергії. Через нинішню ситуацію використання газу та вугілля не лише шкодить довкіллю, негативно впливає на економіку, а й робить Україну залежною від інших.
Проте не лише офіційними зустрічами й науковими заходами були багаті Дні сталої енергії. Художник із Сімферополя Михайло Коробков, який уже прикрасив Хмельницький кількома власними роботами, нині створює екологічний стріт-арт на стіні п’ятиповерхівки на вулиці Соборній, 31.
“Міська влада запропонувала створити стріт-арт на екологічну тему, я із задоволенням погодився. Вирішив створити малюнок, який нетривіально пропагує використання альтернативних джерел енергії, екологічно чистих технологій. Придумав будинок, що живиться від сонця, дощу й вітру, які потрапляють на його поверхню. Також там є велосипед — найкращий вид транспорту”, — поділився художник, який не припиняв роботу над малюнком, незважаючи на дощ і святкування Дня міста.   

Волонтери ГО “Хмельницький молодіжний клуб розвитку” в суботу поблизу ТЦ “Дитячий світ” провели флешмоб, яким хотіли привернути увагу хмельничан до проблем знищення зелених зон міста. Коли пробила дванадцята година, кілька десятків активістів “впали мертвими” на землю, а їх співучасники розгорнули плакати: “Ми за зелений Хмельницький”, “Ні незаконній забудові”. Як пояснили волонтери, якщо й надалі триватиме знищення зелених зон, на місці яких виростають будинки, то під загрозою опиняться здоров’я й життя хмельничан. Також вони упродовж трьох днів збирали небезпечні відходи — використані батарейки, лампочки й ртутні термометри.
“Речовини, які містяться у батарейках, лампочках й ртутних термометрах, забруднюють воду й ґрунт і загрожують нашому життю. Тому необхідно їх викидати лише у відведених для цього місцях. Саме цю думку хочемо донести хмельничанам, приймаючи у них небезпечні відходи, які потім будуть відправлені на утилізацію”, — розповіла волонтерка ГО “Хмельницький молодіжний клуб розвитку” Діана Корсун.

Завершилися Дні сталої енергії недільним велопробігом вулицями міста. Всупереч поганій погоді кілька десятків хмельничан на залізних конях подолали значну відстань: стартували в парку ім. М.Чекмана, проїхалися центральними вулицями, після чого рушили через Старокостянтинівське шосе й вулицю Зарічанську до майдану Незалежності. Там очільник міського управління молоді й спорту Валерій Вешко вручив кільком учасникам заїзду подяки й цінні подарунки за вклад у розвиток велосипедного руху в Хмельницькому.
“Я давно беру участь у подібних велопробігах, адже це цікаво. Своїм двоколісним другом пересуваюся й у будні, якщо погода дозволяє. Нинішня якраз сприяє таким заїздам, лише шкода, що людей зібралося менше, ніж очікувала”, — поділилася учасниця велопробігу Наталя.
Тепер головне, аби хмельничани зробили відповідні висновки з почутого й побаченого під час Днів сталої енергії.
Андрій ЯЩИШЕН
На фото: під час флешмобу  проти незаконної забудови міста;
у пункті прийому батарейок; малюнок Михайла Коробкова у процесі створення; в інформаційному кіоску “Будь енергоефективним”
Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *