Як би не складалися міжнародні зв’язки у різних галузях економіки чи політиці, мистецтво завжди єднає. За ним можна читати історію, традиції і сучасні тенденції культури народів світу. Найглибше розкриваються вони у синтезі мистецтв.
Як би не складалися міжнародні зв’язки у різних галузях економіки чи політиці, мистецтво завжди єднає. За ним можна читати історію, традиції і сучасні тенденції культури народів світу. Найглибше розкриваються вони у синтезі мистецтв.
З мистецькою палітрою нашого міста познайомилися гості фестивалю “Синтез мистецтв”, відкриття якого відбулося в обласному художньому музеї і присвячувалося Дню міста. Спільний проект відобразив і європейські мистецькі тенденції на прикладі робіт кафедр дизайну Природничо-технологічного університету міста Бидгощ та університету мистецтв міста Познань (Польща).
В експозиції представлені понад 100 експонатів: живопис, проекти з дизайну одягу, предметно-просторового, графічного дизайну, реклами, творчі експерименти й концепти, інсталяції…
Як зазначили організатори заходу — обласний художній музей та місцева організація Спілки поляків України, фестиваль — це змога розкрити широку перспективу сучасного східно-європейського дизайну, його точки перетину й розбіжності, поділитися досвідом, долучитися до продуктивної дискусії.
Представлені роботи, особливо польських дизайнерів, продемонстрували еволюцію дизайнерських форм до легких, таких, що створюють ілюзію простору, багатофункціональних та естетичних. Це досягається насамперед завдяки використанню прозорих, напівпрозорих матеріалів, технічних новинок, грі кольору і світла. Як-от прозорий куб, який може служити підставкою чи столиком. Він майже непомітний у просторі, що робить його негроміздким у інтер’єрі. Та, якщо підключити його до електромережі, куб перетворюється на хатній ліхтарик.
Поляки продемонстрували, якими багатофункціональними можуть бути навіть настінні картини з функцією, наприклад, нічних світильників…
Європейці пропонують замінити громіздкі меблі на багатофункціональні, виготовлені з матеріалів, які не знищують природу. Так, звичний диван замінює зручний і компактний гамак на ніжках, а стільці й табуретки — широченні подушки, які можна просто кинути на підлогу…
Глядачів вражали й еволюцією одягу. Змістовні колекції, присвячені різним актуальним темам, етнічним мотивам, представили студенти кафедри дизайну Хмельницького національного університету. На фестивалі відбувся показ кращих колекцій одягу — переможців всеукраїнських та міжнародних конкурсів.
Крім творів молодих авторів, насичених, навіть неприродно яскравих, представлені й роботи іменитих творців мистецтва. Зокрема “Алегорія кохання” заслуженого художника України Михайла Андрійчука.
У “Синтезі мистецтв” розчинилася й музика, її народну і сучасну (звучали навіть твори Кузьми Скрябіна на фортепіано) виконували студенти музичного училища ім. В.Заремби.
А справжній клас хмельничани почули в обласній філармонії, де розгорнулася друга фестивальна сторінка. Зрілі музиканти й початківці — гості з Польщі виконали насичену музику, а найбільше потішило, що західні сусіди знають і відмінно виконують твори сучасного українського композитора Мирослава Скорика, “Пісню про рушник” Платона Майбороди, українську народну “По садочку ходжу”.
З відкриттям “Синтезу мистецтв” привітали гостей виконуючий обов’язки міського голови Костянтин Чернилевський та керуюча справами міськвиконкому Людмила Черевченко.
Ірина САЛІЙ
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО