Соціум

Впровадження євростандартів на Хмельниччині

Українські підприємці поступово починають освоювати західні ринки. Проте, щоб мати змогу конкурувати, наприклад, у виробництві харчової продукції, необхідно дотримуватися чітких європейських стандартів. Про їх сутність та зміни у вітчизняному законодавстві місцевим підприємцям розповіли під час семінару в ДП “Хмельницькстандартметрологія”.

Українські підприємці поступово починають освоювати західні ринки. Проте, щоб мати змогу конкурувати, наприклад, у виробництві харчової продукції, необхідно дотримуватися чітких європейських стандартів. Про їх сутність та зміни у вітчизняному законодавстві місцевим підприємцям розповіли під час семінару в ДП “Хмельницькстандартметрологія”.

З метою оптимізації центральних органів виконавчої влади Кабмін створив Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів, до якої влилися ветеринарна, фітосанітарна, санітарно-епідеміологічна служби та інспекція з питань захисту прав споживачів. Таким чином, новостворений орган зможе чіткіше контролювати якість харчової продукції та захищати інтереси вітчизняних споживачів.
Але це не єдине законодавче нововведення. Провідний фахівець із сертифікації Оксана Слободянюк розповіла про постанову уряду №402, яка, за її словами, полегшить життя підприємців. Згідно з документом визначено три рівні ризику провадження господарської діяльності — високий, середній, незначний. Від того, до якого категорії належить підприємство, залежатиме інтервал проведення перевірок контролюючими органами. Так, підприємця з високим рівнем ризику перевірятимуть не частіше одного разу на рік, із середнім — раз на три роки, з незначним — раз на п’ять років.
“Держава створила гнучкішу політику, зменшивши кількість перевірок ветеринарного нагляду. Це значно полегшить життя суб’єктів господарювання, стимулюватиме їх займатися бізнесом. Якщо вони чітко дотримуватимуться законодавства, позапланових перевірок не буде”, — запевнила Оксана Слободянюк.
Начальник відділу підтвердження відповідності систем управління якістю та харчової продукції Володимир Вербовій (на фото) розповів про новий Закон України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, який ще називають євроінтеграційним, адже побудований на основі вимог Євросоюзу. Його важливою нормою є простежуваність харчових продуктів за принципом “крок уперед і крок назад”. Тобто підприємство зобов’язане упродовж шести місяців зберігати інформацію, звідки був отриманий продукт і куди направлений. Це створить цілісну систему контролю за якістю товарів. Також новий закон робить необов’язковою сертифікацію харчових продуктів, вона стає добровільною.
“Відтепер наявність сертифікації стане інструментом конкуренції, боротьби за споживача. Її присутність гарантує якість і безпечність продукту. Якщо виробник хоче мати потужний внутрішній ринок і тим паче вийти на закордонний, у його інтересах сертифікувати власні товари. Наприклад, підприємець може провести відповідну сертифікацію у ДП “Хмельницькстандартметрологія”. Ми нещодавно успішно пройшли акредитацію на відповідність міжнародному стандарту ISO/IEC 17065, тому надаємо всі необхідні документи”, — наголосив Володимир Вербовій.
Також він розповів, що “Хмельницькстандартметрологія” уповноважена видавати документальні докази якості продукції підприємців, які хочуть експортувати свої харчові вироби за кордон. Окрім того, вводяться нові вимоги до гігієнічних умов.
Новий закон зменшить регуляторний тиск на підприємців. Проте переформатування бізнесу відповідно до міжнародної системи HACCP, яка дозволяє гарантувати виробництво безпечної продукції шляхом ідентифікації й контролю небезпечних чинників, процес дороговартісний і складний. Невдовзі дотримання цих стандартів стане обов’язковим для вітчизняних виробників харчової продукції. Володимир Вербовій розповів, що у “Хмельницькстандартметрології” є напрацювання, які зможуть полегшити цей процес для підприємців.
“Всі охочі можуть звертатися до нас за додатковою інформацією, ми пояснимо тонкощі переходу на європейські стандарти. Якщо хмельницька продукція відповідатиме їм, виграють і споживачі, і підприємці. Проте застерігаю від співпраці з приватними компаніями, які видають фіктивні документи”, — наголосив він.
Також “Хмельницькстандартметрологія” пропонує послуги у сфері виявлення у продукції ГМО. Фактично генномодифіковані організми не дозволені в Україні, тому варто себе перестрахувати. Особливо, якщо підприємство хоче експортувати власні товари у країни Євросоюзу, де контроль за ГМО надзвичайно суворий.
Андрій ЯЩИШЕН
Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *