Активісти ГО “Хмельницький молодіжний клуб розвитку” провели тематичний “круглий стіл” у рамках міжнародного проекту “ЕСКОМ” (“Енергоефективність: створення коаліції на місцях”). Під час заходу представники громадськості, органів місцевого самоврядування спільно з експертами розробили перші положення “Меморандуму про енергонезалежність Хмельницького”.
Активісти ГО “Хмельницький молодіжний клуб розвитку” провели тематичний “круглий стіл” у рамках міжнародного проекту “ЕСКОМ” (“Енергоефективність: створення коаліції на місцях”). Під час заходу представники громадськості, органів місцевого самоврядування спільно з експертами розробили перші положення “Меморандуму про енергонезалежність Хмельницького”.
За словами організаторів “круглого столу”, від енергоефективності залежить рівень національної безпеки. Україна виявилася вразливою до нестачі енергоносіїв, які імпортуються з інших держав. Зокрема стала заручником Росії у газових питаннях. Щоб зменшити рівень такої залежності, необхідно працювати над енергоефективністю на національному й місцевому рівнях. Саме для цього створений міжнародний проект “ЕСКОМ”, який охоплює чотири країни — Вірменію, Грузію, Молдову й Україну.
“Тема енергетики у передвиборчий період стає предметом політичних маніпуляцій. Деякі місцеві політики навіть готові обіцяти виборцям зниження тарифів, хоча це не в їхній компетенції. Натомість необхідно зважено працювати над цими проблемами, адже від їх вирішення залежить наше майбутнє. Ми ж хочемо створити незалежну платформу, позбавлену політичної агітації, де б могло зібратися експертне середовище, готове працювати у напрямку енергонезалежності Хмельницького”, — заявив голова ГО “Хмельницький молодіжний клуб розвитку” Степан Кушнір.
Першими кроками роботи над енергонезалежністю міста стануть просвітницькі програми “Дні сталої енергії” й створення “Меморандуму про енергонезалежність Хмельницького”. Цей документ, перші положення якого були напрацьовані упродовж засідання, буде запропонований для підписання напередодні виборів усім кандидатам на посаду міського голови та політичним партіям. Його головна мета — змусити новообрану владу працювати заради забезпечення енергоефективності міста.
Завідувач відділу енергозбереження та інвестиційної політики міської ради Наталя Плеканець зазначила, що нині в Хмельницькому плідно працюють над енергоефективністю, але, на жаль, чимало городян залишаються байдужими до цього питання. Вони вважають, що влада повинна вирішувати всі проблеми замість них. Але ж без підтримки пересічних хмельничан про енергонезалежність міста не може бути й мови.
“У Хмельницькому є чимало проблем у галузі енергоефективності, проте є й цікаві напрацювання. Наприклад, наше місто бере участь у проекті “Муніципальна енергетична реформа” за підтримки USAID, у рамках якого розробляється “План дій сталого енергетичного розвитку”, — розповіла Наталя Плеканець. — Власними силами ми вже домоглися певних результатів. Так, проводимо моніторинг енерговитрат у комунальних закладах. Ще у 2013 році таким чином досягли економії енергії на 10-15%. Нині буде впроваджена програма підвищення енергоефективності одного з дошкільних навчальних закладів міста, який має найгірші показники”.
Також вона зазначила, що 15 липня Хмельницька міська рада приєдналась до ініціативи “Угода мерів”, яка має на меті об’єднати європейські місцеві органи влади задля спільної боротьби з глобальним потеплінням. Підписанти зобов’язуються скоротити викиди вуглекислого газу щонайменше на 20% шляхом запровадження енергоощадних заходів. Щоб домогтися цього результату, необхідна підтримка громади міста. Для цього у рамках святкування Дня міста 23-27 вересня будуть проводитися “Дні сталої енергії”. На хмельничан чекатимуть відкриті уроки з енергоефективності та енергозбереження, екологічний флеш-моб, тематичні майстер-класи, велопробіг “Чиста енергія”, виставка “Енергоефективне обладнання, матеріали та технології”, семінари, тренінги…
Андрій ЯЩИШЕН