Соціум

Нова виборча система: плюси і мінуси

Василь Ваків, голова фракції ВО “Батьківщина” в обласній раді:

—  Зміни, запроваджені у виборчому законодавстві для місцевого самоврядування, — лише часткове його оновлення, загальну політичну картину вони не порушують. Так, уже бачимо появу нових політичних сил, але міжпартійна ієрархія не потерпає від цього: партії, котрі вже здобули авторитет, його зберігають. Нові партутворення дещо захопилися гаслами, які придатні для виборчої кампанії вищого рівня — до Верховної Ради чи президентської, але їх поява — це нові обличчя суспільних лідерів.
Позитив — відкриті списки кандидатів на місцях. Це добре для тих, хто про себе вже заявив. Насамперед, для господарників, які розуміються на проблемах людей. Інша особливість: уже розкручений кандидат може витягнути партію для подолання прохідного бар’єра і навпаки — йому допоможе розкручена політична сила. Це нові ознаки взаємозв’язку партій та їх висуванців, він позначиться через два роки, коли відбудуться наступні вибори з новим розкладом місцевих громад. Здобутий спільний авторитет за ці роки буде вирішальним.
Негативом вважаю запровадження двох турів голосування на виборах міського голови. Це зайві кошти, особливо у нинішній складний час.

Сергій Трояновський, голова товариства російської культури “Русь”, лауреат премії імені Б.Хмельницького:
— Думаю, хотіли якнайкраще, а вийшло як завжди. Позитивна річ — відкриті списки партій, але на місцевому  рівні мажоритарна система є доцільнішою. Так, на виборчих округах за нею людей банально підкуповували, але нині кандидатам треба, мабуть, купувати ще й місце у списку. Поява нових, практично невідомих широкому загалу партій лише заважає: за гучними гаслами не видно реального змісту. Дивує, що деякі з цих новоутворень декларують на місцевому рівні те, що може робити лише Верховна Рада, а не, скажімо, обласна чи міська. Матимемо і парадокс: віддамо найбільше голосів за якогось кандидата на своєму окрузі, а депутатом він не стане, якщо його партія не подолає прохідний бар’єр у 5%. Отож це знову вибір не людей, а політичних партій.

Людмила Головко, заступник головного лікаря поліклініки №1:
— У законі про нинішні місцеві вибори є раціональне зерно, незважаючи на певні недоліки. Добре, що партійні списки кандидатів відкриті й об’єднують людей з різних соціальних груп, це дає можливість робити свідомий, конкретний вибір. Уже через два роки виборці зможуть усвідомити свою або помилку, або правильність рішення і надалі вже остаточно визначитися.
Наслідками прийнятого закону стала поява багатьох нових для виборців політичних партій, про які вони раніше не знали. Це оновлює загальну політичну палітру, знайомить з новими політичними силами та суспільними лідерами, відтак розширюється вибір кандидатів. В українців є нагода побачити їх у дії, зробити висновки на подальші виборчі кампанії, зокрема до Верховної Ради. Водночас відкритість партійних списків накладає на політичні сили відповідальність за вибір кандидатів та їхню діяльність як конкретних народних обранців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *