Соціум

Альбін Тарчевський: “Формат цьогорічного Дня міста кардинально змінено”

Відзначення дня народження нашого міста цього року має приємно здивувати хмельничан. Це пообіцяв очільник міського управління культури і туризму, депутат міської ради Альбін Тарчевський. Власне про оновлену святкову програму, проблеми міських закладів культури й творення мистецького іміджу Хмельницького він поділився з читачами “Проскурова”.

Відзначення дня народження нашого міста цього року має приємно здивувати хмельничан. Це пообіцяв очільник міського управління культури і туризму, депутат міської ради Альбін Тарчевський. Власне про оновлену святкову програму, проблеми міських закладів культури й творення мистецького іміджу Хмельницького він поділився з читачами “Проскурова”.

— Альбіне Станіславовичу, ходять чутки про оновлення програми святкування Дня міста, що відзначаєтиметься цьогоріч 26-27 вересня. У чому власне полягають зміни?
— Так, формат святкування цьогорічного Дня міста кардинально змінено. Наприклад, відмовилися від концерту зірок української естради на стадіоні “Поділля”. Жоден музичний виконавець не приїжджатиме у Хмельницький за кошти міського бюджету — це принципова позиція міської влади. У нас вистачає талановитих хмельничан, які не поступаються зіркам національного масштабу. Хочемо, щоб мешканці міста відкрили для себе більше місцевих талантів. Також не будемо проводити театралізованої кавалькади вулицею Проскурівською, до якої неоднозначно ставляться хмельничани й керівники міських комунальних підприємств. Не буде й фейєрверку. Такі обмеження продиктовані, найперше, ситуацією в Україні. Ми не повинні зовсім відмовлятися від святкувань, але робити це слід у певних межах, за які виходити недоречно.
Що ж до власне заходів, то найсмачнішою частиною програми стане шоколадно-кавовий вікенд, який проходитиме поблизу кінотеатру ім. Т.Шевченка. Там свою продукцію презентуватимуть виробники кави й шоколаду, проводитимуть тематичні  майстер-класи, здивує величезна турка. Поряд буде змонтована сцена, на якій упродовж вихідних триватимуть музичні концерти, літературні й танцювальні фестивалі. Поблизу, на Проскурівській, вируватиме традиційна виставка-ярмарок виробів декоративно-ужиткового мистецтва народних майстрів з усієї України.
Цікавих заходів у святкові вихідні вистачатиме. До того ж вони відбудуться чи не в усіх мікрорайонах міста — Дубовому, Озерній, Виставці, Гречанах, Лезневому, Ружичній, Книжківцях. Думаю, хмельничани гарно відпочинуть і культурно збагатяться.
— Кардинально змінивши тему, хочу запитати про кінотеатр ім. Т.Шевченка, стан якого цікавить хмельничан.
— Переконаний, що єдиним способом врятувати кінотеатр від забуття й повернути колишній авторитет є його перетворення у Палац культури та кіно. Формат подібного закладу не повинен обмежуватися кінопоказами, на його території мають діяти виставкові зали, різноманітні дитячі гуртки, творчі колективи. Тобто Палац повинен охоплювати різні сфери культурного життя міста, щоб кожен хмельничанин там міг знайти щось для себе.
У нас давно назріла необхідність у такому закладі, але зводити нове приміщення економічно не доцільно, тож маємо використовувати наявне. Щоб втілити цю ідею в життя, зробили перші кроки: віддали частину приміщень кінотеатру під класи бальної та сучасної хореографії, зараз тут навчається понад 300 дітей.
Звісно, працювати над цим можна було б і раніше, але кінотеатр повернули місту в комунальну власність лише 2009 року. До того він перебував на балансі орендарів, після чого будівля стала занедбаною, а техніка морально застаріла. Неодноразово намагалися знайти інвесторів, які могли б реанімувати кінотеатр, але ці пошуки не увінчались успіхом. Отож доводиться вирішувати ці проблеми силами міського бюджету.
І маємо вже певні успіхи. Так, депутати міської ради вирішили зосередити увагу на роботі цього комунального підприємства й виділили на капітальний ремонт приміщення кінотеатру понад 3 мільйони гривень. За ці кошти планується відремонтувати дах, замінити вікна й систему опалення. Нині їх освоює управління капітального будівництва департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів. Також цього року депутати виділили 3 мільйони 700 тисяч гривень на придбання сучасної 3D-апаратури й зручних крісел для глядацького залу. Тендер має відбутися наприкінці вересня. Після здійснення таких заходів кінотеатр зможе конкурувати з подібними закладами.
— Яка ситуація з іншими міськими закладами культури?
— Порівняно з попередніми роками наша галузь отримала безпрецедентні кошти на покращення матеріально-технічної бази. Так, на передостанній сесії міської ради, частина питань якої була присвячена уточненню бюджету, галузь культури отримала майже 9 мільйонів гривень. Ці кошти спрямовані, найперше, на реконструкцію приміщень закладів культури, музичного обладнання… Якби ми раніше отримували такі кошти, то змогли б підняти рівень міських закладів культури до європейських стандартів.
Наприклад, за 2 мільйони 600 тисяч гривень плануємо відремонтувати мансардний поверх дитячої музичної школи №1, де будуть відкриті нові класи. Намагатимемося виправити критичну ситуацію з міським Будинком культури, приміщенню якого вже 110 років. Там з боку медичного училища фактично розвалилося кілька аудиторій. На їх місці плануємо збудувати нові приміщення для гуртків. Вже розроблений проект і проведений відповідний тендер. Окрім цього, у майбутньому плануємо повністю реставрувати будівлю Будинку культури, що коштуватиме приблизно 14 мільйонів гривень.
Як депутат міської ради, який опікується мікрорайоном Озерна, бачу нестачу закладів культури у віддалених частинах Хмельницького. Адже більшість з них — у центрі міста, через це деяким юним хмельничанам незручно діставатись. Тому кілька років тому відкрили філію дитячої школи мистецтв на вулиці Молодіжній, 2/3. Цього року під час святкування Дня міста відкриємо додаткове приміщення для дитячої музичної школи №3 на вулиці Панаса Мирного, 18/а. Також на Озерній розширили філію бібліотеки №8, де буде відкрито Центр електронного обслуговування громади мікрорайону. І це лише частина заходів, над якими працює міське управління культури і туризму.
— Як ви вважаєте, від чого варто відштовхуватися, формуючи новий мистецький і туристичний імідж нашого міста?
— Вулиця Проскурівська є центром міста й значна частина культурного життя Хмельницького вирує  саме тут. Як приклад — її полюбили вуличні музиканти, які є складовою життя будь-якого європейського міста. Окрім того, саме тут розташована значна кількість закладів культури. Тому переконаний, що й надалі необхідно розвивати імідж Проскурівської саме як мистецької вулиці. Це створить навколо неї приємну для туристів і хмельничан ауру.
Ми маємо плани реставрації прибудинкової зони кінотеатру ім. Т.Шевченка. Саме тут має стояти велика сцена, саме тут, а не на майдані Незалежності, повинні відбуватися всі великі урочисті заходи. Так склалося, що саме на Проскурівську хмельничани йдуть охочіше, аніж на головну площу міста. Слід враховувати ці особливості. Лише так ми оновимо імідж Хмельницького.
Розмовляв Андрій ЯЩИШЕН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *