Соціум

Ігор Новченков: “Проблем для пересування візочників у місті вистачає”

Проблеми людей з обмеженими можливостями насправді можуть торкнутися будь-кого, але вони, на жаль, рідко обговорюються. Пристосованість Хмельницького до потреб людей на візках, м’яко кажучи, незадовільна. Щоб заявити про ці проблеми, з’явився місцевий Інтернет-сайт “Доступний Хмельницький” dostup.km.ua. Про мету цього інформаційного ресурсу, недоступність більшості закладів культури та позитивні тенденції у вирішенні проблем інвалідів газеті “Проскурів” розповів творець “Доступного Хмельницького” Ігор Новченков.

Проблеми людей з обмеженими можливостями насправді можуть торкнутися будь-кого, але вони, на жаль, рідко обговорюються. Пристосованість Хмельницького до потреб людей на візках, м’яко кажучи, незадовільна. Щоб заявити про ці проблеми, з’явився місцевий Інтернет-сайт “Доступний Хмельницький” dostup.km.ua. Про мету цього інформаційного ресурсу, недоступність більшості закладів культури та позитивні тенденції у вирішенні проблем інвалідів газеті “Проскурів” розповів творець “Доступного Хмельницького” Ігор Новченков.

— Пане Ігоре, розкажіть для початку про мету цього інформаційного ресурсу.
— Люди, які пересуваються на візках, мають чимало проблем, але основні з них — погана пристосованість міського простору до їхніх потреб і психологічний дискомфорт. Візочнику важко наважитися виїхати на вулицю, адже там він наражається на реакцію перехожих, які часто тицяють пальцями, дивляться на нього, як на щось дивовижне. У нашому суспільстві ще не визріло нормальне ставлення до людей з обмеженими можливостями. Щоб переламати цю ситуацію, необхідно агітувати людей з проблемами опорно-рухового апарату вільно пересуватися містом. Але тут виникає проблема безперешкодного руху вулицями, відвідин культурних заходів. Тобто це своєрідне замкнуте коло.
У мене були схожі проблеми психологічного характеру, коли я не міг наважитися виїхати у місто. Моє ставлення до цього переламалося після отриманого досвіду під час подорожей Європою та США. Відвідавши у 1991 році місто-побратим Хмельницького Модесто, побачив зовсім інше ставлення суспільства до своїх проблем. Там візочник може отримувати задоволення від безперешкодного пересування містом, доступу до прилавків магазинів, можливості відвідати музеї, кінотеатри, театри…
Такі ж права українців закріплені на законодавчому рівні, проте вимоги відповідних законів на практиці не виконуються. Звісно, дещо робиться й це вже велике досягнення. Є небайдужі люди, готові працювати для покращення умов життя інвалідів. Проте це лише крапля в морі — проблем для пересування візочників у нашому місті вистачає.
Це підштовхнуло мене створити Інтернет-сайт “Доступний Хмельницький”, де порушуються подібні проблеми. Основна мета — адаптувати міський простір для  людей з обмеженими можливостями. Їхня постійна присутність на вулицях дасть змогу сформувати у перехожих адекватне ставлення до них.
— Які проблеми пристосованості міського простору до потреб візочників найгостріші для Хмельницького?
— Особливо скрутна ситуація з доступом до закладів культури. Якщо десь і встановлені пандуси чи швелери, то вони не відповідають державним будівельним нормам. Іноді, заїхавши у приміщення незручним пандусом, за дверима на тебе очікують непідйомні сходи. Тому людині на візку ніяк не потрапити у міський Будинок культури, музей історії міста Хмельницького, обласний художній музей, театр ім. М.Старицького… Доступними є лише великий зал обласної філармонії, музей-студія фотомистецтва і  театр ляльок. І все!
Не краща ситуація і з магазинами. Це ж громадський заклад, тому має бути розрахований і на потреби людей з обмеженими можливостями, інакше — це звичайна дискримінація! Не можете збудувати нормальний пандус, встановіть хоча б кнопку виклику. У нашому місті це погано реалізовано.
Щоб перетнути проїжджу частину, також необхідні пандуси, але на багатьох пішохідних переходах вони відсутні. І таких проблем вистачає повсюди.
Отож, щоб змінити цю ситуацію, на сайт “Доступний Хмельницький” викладаються фотографії двох категорій: “На контролі” та “Пошана”. До першої потрапляють місця, непристосовані до потреб людини на візку. Якщо ж ця проблема вирішується, фото потрапляє до категорії “Пошана”. Таким чином це допомагає контролювати вирішення цієї проблеми у місті.
Також на сайті ведеться “Календар доступних подій”, де з усіх інформаційних джерел збираються відомості про цікаві та корисні події у Хмельницькому, куди може потрапити особа на візку. Це дає змогу інвалідам дізнатися, які заклади і заходи вони можуть відвідати. Насправді це дуже важливо, адже людина не повинна залишатися наодинці зі своїми проблемами, а бути соціально активною.
— Ситуація змінюється?
— Так, з’являються нові й цікаві культурні заходи, які може відвідати людина на візку. Наприклад, з останніх — “АртDVIR” на задньому дворику обласного художнього музею, куди потрапити легше, ніж у саме приміщення, і молодіжний фестиваль просто неба “Green Fest”.
Все ж поява подібних заходів — позитивна тенденція. Такі події відзначаю на своєму сайті. Велике значення має залучення візочників до гри у петанк, чим займається хмельницький клуб “NUKRA” Всеукраїнської федерації петанку. Завдяки цьому людина з обмеженими можливостями може проводити час на свіжому повітрі в гарній компанії.
Як показав досвід, можна вирішити й інші проблеми, аби було бажання. Так, поспілкувавшись нещодавно з начальником міського управління житлово-комунального господарства Віктором Чапайдою, домовився про співпрацю. Нині у місцях, де тривають ремонтні роботи дорожнього покриття, комунальники підсипають асфальт під бордюр. Звісно, такий “пандус” не відповідає всім нормам, але значно полегшить пересування людини на візку. Тому навіть такі елементарні заходи є надзвичайно важливими.
Відзначу намагання міської влади у допомозі інвалідам, зокрема з придбанням зручних для візочників тролейбусів. Я неодноразово тестував їх і скажу, що цей транспорт є дуже зручним. Проблема в іншому: ці тролейбуси майже щодня змінюють маршрут руху. Доводиться постійно телефонувати в “Електротранс”, щоб уточнити інформацію про рух зручного комунального транспорту, й викладаю отримані відомості на сайт. Вважаю, що маршрути мають бути стабільними, щоб візочник міг, наприклад, завчасно домовитися зі стоматологом і сісти на зручний для себе транспорт. Це звична для європейських країн практика.
Розмовляв Андрій ЯЩИШЕН
На фото з сайту “Доступний Хмельницький”: приміщення управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, що на вулиці Володимирській, 49,  у розділі “Пошана”, а його пандус, зазначають автори сайту, відповідає всім вимогам

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *