Нині енергетичний ринок України дедалі частіше стає об’єктом уваги громадян. Активним і важливим гравцем на ньому є відокремлений підрозділ державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”, який обслуговує наш регіон, “Південно-Західна електроенергетична система” (ПЗЕС). Наш сьогоднішній співрозмовник — в.о. заступника директора “НЕК “Укренерго”, директор відокремленого підрозділу “Південно-Західна електроенергетична система” Юрій Плюшко.
Нині енергетичний ринок України дедалі частіше стає об’єктом уваги громадян. Активним і важливим гравцем на ньому є відокремлений підрозділ державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”, який обслуговує наш регіон, “Південно-Західна електроенергетична система” (ПЗЕС). Наш сьогоднішній співрозмовник — в.о. заступника директора “НЕК “Укренерго”, директор відокремленого підрозділу “Південно-Західна електроенергетична система” Юрій Плюшко.
— Юрію Петровичу, оскільки ваше підприємство люди нерідко плутають із обленерго, розкажіть, будь ласка, про основні напрямки роботи “Південно-Західної електроенергетичної системи”.
— Це відокремлений підрозділ державного підприємства “НЕК “Укренерго”, що здійснює централізоване диспетчерське управління об’єднаною енергосистемою країни, а також забезпечує безперебійне транспортування електроенергії магістральними та міждержавними електромережами в регіоні. До складу ПЗЕС входять вінницькі, тернопільські, хмельницькі та чернівецькі магістральні електромережі, які здійснюють експлуатацію електричних мереж напругою 330-750 кВ. Таким чином, “Південно-Західна ЕС” передає електроенергію від електростанцій до обленерго. У свою чергу, обленерго як енергопостачальна компанія здійснює передачу та постачання електроенергії місцевими мережами безпосередньо до споживачів.
— Знаємо, що ви розпочали трудову діяльність майстром служби підстанцій Вінницького центрального підприємства електричних мереж, тривалий час обіймали посаду заступника начальника служби ремонтів електрообладнання 330-750 кВ, очолювали відділ модернізації і реконструкції енергооб’єктів “Південно-Західної ЕС”, були директором з капітального будівництва та інвестицій ПАТ “Вінницяобленерго”, директором “Тиврівських електричних мереж” та заступником директора з капітального будівництва ПЗЕС. Маючи великий досвід роботи в галузі, з чого розпочали роботу на посаді директора “Південно-Західна ЕС”?
— На мій погляд, з головного — вирішення проблемних питань, пов’язаних із ремонтно-технічним обслуговуванням, реконструкцією підстанцій та ліній, а також охорони ліній — згідно з затвердженою інвестиційною програмою. Особливу увагу нині приділяємо питанням соціально-трудових відносин та корпоративній культурі в задоволенні соціальних потреб працівників підприємства. Доводиться проводити роз’яснювальну роботу серед населення про крадіжки, які почастішали на енергетичних об’єктах, повідомляємо про їх наслідки.
Покладаємо великі надії на будівництво нових ліній електропередач 330 кВ. Зокрема, для підвищення надійності електропостачання споживачів Хмельницької області на 2015 рік за рахунок інвестиційних коштів заплановане технічне переоснащення ВРП-35 кВ на ПС-330 кВ “Кам’янець-Подільська”. В першу чергу — це заміна існуючого обладнання відкритого розподільчого пристрою 35 кВ, вимикачів, роз’єднувачів, трансформаторів струму й напруги, розрядників.
Також масштабною роботою для ПЗЕС та “Укренерго” є встановлення шунтуючих реакторів на шинах 35 кВ підстанції 330 кВ “Кам’янець-Подільська” для нормалізації рівнів напруги, підвищення якості електроенергії місцевому населенню та подовження терміну експлуатації комутаційного обладнання. Відповідно укладено міжнародний контракт і за рахунок кредитних коштів Міжнародного банку буде можлива реалізація цього проекту, початок якого заплановано на наступний рік.
Також на підстанції 330 кВ “Хмельницька” в зв’язку з незадовільним технічним станом автотрансформатора АТ-2 та його гранично зношеним терміном експлуатації (а це 45 років) планується заміна на автотрансформатор 330 кВ.
— Як здійснюється підготовка енергосистеми до осінньо-зимового періоду?
— На об’єктах, розташованих у чотирьох областях Південно-Західного регіону, здійснюються планові заходи з ремонту обладнання, його діагностики та заміни. Постійно проводимо навчання персоналу щодо відпрацювання дій під час аварійних ситуацій та в умовах низьких температур. Виконується комплекс заходів щодо подальшої надійної роботи підстанцій та повітряних ліній. Центральна диспетчерська служба ПЗЕС разом із відділом режимів ВП “Держенергонагляд” у Південно-Західному регіоні проводить щоденний аналіз виконання завдань із граничного споживання електроенергії та потужності, веде статистику з енергоспоживання минулих років.
Запевняю, що “Південно-Західна енергосистема” буде готова до виконання своїх функцій у цей період.
— Жителі нашого міста й регіону цікавляться, чи відключатимуть електроенергію, як минулого опалювального сезону?
— Відключення електроенергії спрогнозувати важко, оскільки це залежить від ситуації в об’єднаній енергетичній системі України. Ми не можемо передбачити, чи буде дисбаланс між виробництвом і споживанням електроенергії. Все залежить від генеруючих електростанцій і кількості електроенергії, яку вони виробляють, щоб покрити дефіцит потужності. Простіше кажучи, якщо обсяг споживання електроенергії перевищує обсяг її виробництва, виникають планові віяльні відключення, погоджені з органами місцевого самоврядування та Держенергонаглядом. Вони застосовуються за умов виникнення аварійного дефіциту електричної потужності.
Згадайте минулий рік: із 1 грудня були введені графіки обмежень потужності та аварійних відключень (на той момент я працював директором Тиврівських ЕМ). Був навіть період, коли застосовувалися спеціальні графіки аварійних відключень, тобто вимкнення мережі 110 кВ. Така ситуація була спричинена аварійною зупинкою деяких енергоблоків на вітчизняних атомних, теплових електростанціях та відсутністю запасів вугілля на складах. І все ж завдяки нашому досвіду роботи та підтримці з боку керівників обласної та районних державних адміністрацій вдалося зняти соціальну напругу.
Нагадаю, що НЕК “Укренерго” не займається постачанням вугілля на електростанції. Нині диспетчер НЕК “Укренерго” дає команди на включення всього працездатного обладнання для того, щоб не допустити відключення споживачів.
— Ви маєте репутацію висококваліфікованого спеціаліста, доброї та чуйної людини. Чи долучається ваш колектив до акцій допомоги військовим?
— Так, і доволі активно, бо маємо серед працівників кадрових офіцерів, які нині перебувають у зоні бойових дій та захищають кордони України. Збираємо кошти, закуповуємо необхідні товари та речі для наших військовослужбовців. З нетерпінням чекаємо додому своїх працівників та бажаємо усім нам миру.
— Наприкінці нашої розмови хотілося б іще почути, яким ви бачите майбутнє в очолюваній вами енергосистемі.
— Загалом “Південно-Західна електроенергетична система” налаштована на ефективну роботу. Вірю в позитивні результати діяльності, бо спільно з НЕК “Укренерго” та іншими енергосистемами докладаємо всіх зусиль, аби забезпечити стабільну роботу енергосистеми України загалом. Зміни, які відбуваються в ПЗЕС, сприятимуть ефективній роботі, покращенню умов, гідній оплаті праці та соціальному захисту працівників.
Звичайно, ми розуміємо, що наша держава переживає нині нелегкі часи, відтак виникають труднощі в енергетичному комплексі. Але я переконаний, що, працюючи разом, прагнучи реальних змін, ми зможемо подолати всі кризові ситуації.
Розмовляв М.Шевчук