У нашому місті взірцевим навчальним закладом є НВО №5 імені Сергія Єфремова. Про те, як тут виховують молоду націю, розмовляємо з директором Світланою Луцьковою.
У нашому місті взірцевим навчальним закладом є НВО №5 імені Сергія Єфремова. Про те, як тут виховують молоду націю, розмовляємо з директором Світланою Луцьковою.
— Світлано Дмитрівно, кращий доказ авторитету навчального закладу — його успішні випускники. Історія школи, якою керуєте, давня, в усі часи вона дарувала Поділлю, країні нові імена.
— Минулого року святкували 145-річний ювілей школи, наш навчальний заклад найдавніший у місті. У радянські часи школа стала першою україномовною в Хмельницькому. Тут навчалися, зокрема, учасники Проскурівського підпілля. Нині у нас створено зразковий музей у кімнаті, де навчалися герої.
Вулиця поруч зі школою названа на честь нашого випускника — офіцера радянської армії, котрий героїчно загинув у Афганістані, Володимира Пилипчука.
У школі навчалися подільські поети Володимир Олійник, лауреат Шевченківської премії Павло Гірник, іконописець Леонід Шерстинюк, стипендіат Президента України Олександра Саблук та інші. Чимало наших колишніх учнів працюють у правоохоронних органах, міністерствах, різних сферах за кордоном, стали викладачами, професорами, керівниками різних організацій. Горді працівником всесвітньо відомої корпорації “Майкрософт” Олегом Голонжкою. Були серед наших учнів стипендіати всеукраїнських премій, шість стипендіатів премії міського голови. Це ціла плеяда людей, які творять державу, дбають про її авторитет у науці, культурі…
— Що допомагає виховувати учнів?
— У НВО №5 досвідчений колектив, згуртований за багато років. Разом працюють педагоги різних поколінь, що допомагає традиції школи множити на сучасні педагогічно-освітні прийоми. Наша головна мета — дати дітям якісну освіту і виховати громадянина України. Ця прописна істина для наших педагогів є законом і професійним покликанням.
— Навчальний заклад названий іменем видатного українського діяча Сергія Єфремова. Як це вплинуло на свідомість учнів, педагогів, батьків?
— Вони знають, на чому фундується патріотизм, чим і ким пишатись українцям. Вже більше 20 років ми є базовою школою міського товариства української мови імені Тараса Шевченка “Просвіта”, яке очолює Зоя Діденко. Учні та педагоги — учасники багатьох просвітницьких міських та всеукраїнських програм.
Разом з “Просвітою” зародився спільний проект “Християнська етика”, впроваджений дев’ять років тому. Створили у школі музей “Подільська оселя” (на фото), в який силами учнів, батьків, педагогів зібрано старовинні речі з побуту подолян.
У нашому навчальному закладі щороку проводять семінари для вчителів української мови, учні були учасниками Всеукраїнського конкурсу з українознавства. Це сприяло утвердженню національної свідомості і формуванню активної громадянської позиції учнів.
Тому, коли згідно з Указом Президента України у 2007 році у державі вшановувалось ім’я видатного громадсько-політичного діяча, науковця, публіциста Сергія Єфремова, несправедливо забутого у радянські часи, школа з гордістю погодилася носити його ім’я. Сьогодні ми вивчаємо спадщину Сергія Єфремова. Наші вихованці пишуть диктанти про нього, розроблені педагогами школи для різного шкільного віку. Про Сергія Єфремова йдеться у виданні до 145-річного ювілею школи — учнівському щоденнику, який видрукували для всіх школярів. У “Просвіті” про Сергія Єфремова не тільки учні нашої школи можуть переглянути документальний фільм “Лист без конверта”.
— Навчальний заклад перероджувався з двокласового училища, чоловічої школи, ЗОШ №3 до НВО №5. Що змінив статус навчального-виховного об’єднання?
— НВО №5 створено у 1999 році, до його складу увійшли початкова школа і гімназія. З тих пір набір учнів до п’ятого класу здійснюємо на конкурсній основі. Навчальні профілі, які обирають учні за бажанням і здібностями, — суспільно-гуманітарний, філологічний, економічний.
У школі розроблена концепція успішної особистості, яка прослідковується в навчанні, участі дітей у предметних олімпіадах, конкурсах, спортивних змаганнях, різноманітних заходах. У початковій школі діє об’єднання “Веселка”, а старші учні працюють у клубах за інтере-сами. Учні 1-4 класів розвиваються у “Школі творчості”, а для школярів 5-11 класів діє товариство “Ерудит”. Проводяться тематичні заходи, реалізовуються цікаві проекти. Нещодавно у нас з’явився колектив народного танцю “Первоцвіт”, який уже став лауреатом міжнародного конкурсу.
— Нині, коли країна прагне у Євросоюз, має бути налагоджена співпраця навчальних закладів зі школами за кордоном.
— Раніше школа частіше приймала гостей з-за кордону, зокрема зі Швеції, Ізраїлю, Росії. Завдяки комітету поріднених міст хмельницькі школи мають партнерів у різних містах світу. Ми були особливо дружні зі школою з порідненого з Хмельницьким міста Крамфурс (Швеція). Діти Хмельницького і Крамфурса навчалися за обміном, а вчителі разом шукали нові педагогічні підходи.
У 2002 році за програмою громадських зв’язків мені вдалося побувати в Америці, 2005 року — у Швеції, у 2010-ому — в Ізраїлі, а у 2013-ому — в Росії. Відзначу: рівень освіти наших учнів досить високий. А все тому, що навчання в Україні комплексне, якісне.
— Які вузи обирають випускники вашої школи?
— Вони є студентами Києво-Могилянської, Острозької академій, національних університетів Києва, Львова, Чернівців. Цьогоріч чимало випускників обрали переважно чернівецькі, львівські вузи. Приємно, що більшість з них вступили на бюджетну форму навчання. До нас надходили вдячні листи з вишів, куди вступали випускники НВО №5. Популярними стають вузи Польщі, Чехії, Данії, Норвегії.
— А місцеві виші?
— Вони також авторитетні для випускників, наприклад, Хмельницький університет управління та права, національний університет, академія Державної прикордонної служби. Дехто з випускників минулих років навіть тут викладає.
— Як оцінюєте здачу цьогорічними випускниками ЗНО?
— Медаліст Андрій Горячок підтвердив свою медаль. Більшість учнів здали добре. Вважаю, це, зокрема, тому, що в школі створені необхідні умови для отримання знань, діють консультації, де можна підготуватися до ЗНО.
— Що нового чекати у цьогорічній навчальній програмі?
— Втілення нових педагогічних реформ. Залишається актуальним питання якісної освіти, виховання громадянина України, патріота держави, сучасної молоді, успішної і конкурентоспроможної особи на європейському ринку праці.
Легші, доступніші програми стали для початкової та середньої школи, що трохи розвантажить учнів. У попередні роки, особливо у початковій школі, теми були заскладні.
Цьогоріч дається простір для самореалізації вчителю, проте зростають вимоги до його професійного рівня.
Заразом діти поглиблено вивчатимуть англійську мову. У нашій школі вивчають англійську та німецьку.
— Гарним навчальним закладом має керувати гарний директор. Розкажіть про успіхи на посаді.
— За фахом я — вчитель фізики. Директором призначена у 2001 році. Коли прийшла працювати в школу, бути керівником і не мріяла. Моїм життєвим кредо було працювати так, щоб люди, які мене оточують, почувалися комфортно, у них виникало бажання працювати, навчатися. Ціную творчість, відповідальне ставлення до справи, чесність.
Люблю свої професію, державу і народ, вболіваю за його долю і майбутнє. Мрію, щоб школа, яку очолюю, залишалася сучасною, європейською, шанованою учнями і громадою. Хочеться, щоб батьки, учні і вчителі були єдиною родиною.
Нині у школи є свої традиції, символіка, сайт. У нас започатковано День гімназії, фестивалі дитячої і родинної творчості, щорічний конкурс “Людина року”…
— Ваше напутнє слово учням і випускникам (тепер студентам) на новий навчальний рік.
— Хай він буде успішним і значущим, наповненим новими знаннями і звершеннями. Нехай у серцях кожного будуть Бог і Україна, тоді складуться моральне здоров’я, гарна освіта, успішна нація. Якщо ми прагнемо вступити в Євросоюз, маємо принести туди свій багаж: добре засвоєні національні історію, культуру, мову. Пам’ятаймо, що Україна починається з кожного з нас!
— Дякую за розмову.
Ірина САЛІЙ
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО